Top News – Vepra e mjeshtrit Botticelli mund te shitet për 80 milionë usd
25/09/2020 14:36

Një pikturë e mjeshtrit italian të rilindjes, Sandro Botticelli, mund të shitet për më shumë se 80 milionë dollarë, kur të dalë nën cekic në Nju Jork në janar – thotë shtëpia e ankandeve Sotheby’s, e ky është një cmim rekord ankandi për artistin. “Djaloshi që mban një rondele” është cilësuar nga shtëpia e ankandeve si një nga pikturat më të mëdha të erës e mbetur në duar private. Ajo pritet të thyejë rekordin prej 10.4 milionë dollarësh të regjistruar në një ankand shtatë vite më parë nga një tjetër vepër e artistit të lindur në Fierence. Subjekti i portretit enigmatik, është i panjohur, por historianët e artit besojnë se mund të jetë përshkrimi i një miku të ngushtë të familjes Medici, që sundonte qytetin italian kur Botticelli ishte në jetë. Piktura i takon fundit të shekullit të 15, kur papa sikstus i IV e ftoi atë të dekoronte kapelën sistine në romë. Gjatë asaj periudhe, Botticeli krijoi disa prej veprave më të famshme të tij, përfshirë Lindjen e Afërditës.

Top News – Aktori me famë botërore/ Nzjerr parfum ‘kundër urisë’
23/10 22:34
Top News – Shtetrrethim në Francë/ Izolohen 46 milionë persona
23/10 22:29
Top News – `Kujdes në Stamboll`! Ambasada e SHBA-së në Turqi
23/10 22:28
Top News – Vendi i tretë Arab/ Sudani `pajtohet` me Izraelin
23/10 22:26
Përballja Trump-Biden/ Debati i dytë dhe i fundit para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit
23/10 20:05
Top News – Fotografia e vitit/ Jeta e egër, fiton tigri siberian
23/10 19:03
Top News – SHBA, debati final/ Ekspertët: Fitoi Trump!
23/10 18:41
Top News – Theu rregullat anti-covid/ Kërkohet dorëheqja e ministrit Çek
23/10 17:47
Top News – Ashpërsimi i abortit/ Shpërthejnë protestat në Poloni
23/10 17:46
Top News – Misteri i zhdukjes/ Ku është gruaja e Kim Jong Un!
23/10 17:44
Top News – Dy botë të ndryshme… Trump dhe Kallstadt, fshati i tij i origjinës!
23/10 15:21
Top News – Smartfonët e rinj/ Huawei prezanton Mate 40
23/10 14:40
Top News – Të godasësh në shenjë! Holandezi imagjinon fjalëkalimin dhe hyn në llogarinë e Trump-it
23/10 14:38
Top News – Vendi që refuzoi izolimin/ Rriten infektimet, por Suedia nuk ndryshon strategji
23/10 14:31
Top News – SHBA: Hakerët rusë shënjestruan shtetet dhe qeveritë lokale
23/10 14:06
Top News – Studimi/ E ftohura mund t’ju mbrojë nga Covid-19
23/10 12:44
Top News – Trump dhe Biden, debati i fundit para zgjedhjeve!
23/10 12:42
Top News – Evropa në krizë! Vala e dytë “bën kërdinë”
23/10 12:41
Top News – Do ndërtohet në Gjermani/ Qendra hapësinore e NATO-s
23/10 12:41
Top News – Bild: Gjermania përgatitet të nisë vaksinimin për koronavirus para fundit të vitit
23/10 12:38