Top News – Vendimi i Gjenevës/ Paga minimale mujore 4 mijë euro
30/09/2020 19:12

Gjeneva do të vendosë një pagë minimale prej rreth 4 mijë eurosh në muaj, që edhe do të jetë më e larta në botë, pasi banorët miratuan masën në një votim, rezultati i të cilit ishte surprizë dhe duket se u ndikua nga raportet për rritje të varfërisë të lidhur me koronavirusin në qytetin zviceran. 500 mijë votuesit e kantonit, miratuan pagën minimale të propozuar nga sindikatat dhe partitë e majta, pasi e refuzuan dy herë më parë në 2011 dhe 2014. Paga minimale për orë pune do të jetë rreth 20 euro, dy herë më e lartë se ajo në francën fqinje. Pavarësisht pagës së garantuar minimale prej rreth 4 mijë eurosh në muaj, bazuar në një javë pune 41 orëshe, ose rreth 45 mijë euro në vit, gjeneva mbetet një nga qytetet më të shtrenjta të botës për të jetuar. Sipas mediave vendase, masa erdhi apsi qyteti zviceran, ekonomia e të cilit varet shumë tek turizmi dhe vizitorët e biznesit, është goditur vecanërisht rëndë nga pandemia, dhe po rritet numri i njerëzve që i drejtohen atyre që quhen banka ushqimi. Pagat në zvicër mund të rregullohen ose jo nga autoritetet në 26 kantonet e vendit. Dy kantone të tjera, jura dhe neuchatel, kanë përcaktuar që më herët pagën minimale prej 20 eurosh për orë pune. Në britaninë e madhe, paga minimale është rreth 10 euro për orë pune. Në francë, paga minimale është 10.15 euro ora.

Top News – Ç’armatimi bërthamor/ Hyn në fuqi marrëveshja e re
25/10 16:26
Top News – Sulm në Afganistan/ Vritet drejtuesi i Al Kaedës
25/10 16:18
Top News – Situata në Bjellorusi/ Pompeo bisedon me Lukashenkon
25/10 15:59
Top News – Covid, rekord në Evrope/ Italia dhe Spanja masa ekstreme
25/10 15:58
Top News – Zvicër, rregullorja e re/ Pleqtë nuk shtrohen në rast fluksi
25/10 15:44
Top News – Presidenti i samsungut/ Ndahet nga jeta ‘gjigandi’ i grupit
25/10 15:30
Top News – Infektimet me covid/ SHBA shënon një rekord të ri
25/10 15:24
Top News – Ndryshimi i orës/ Si të ruajmë pozitivitetin…
25/10 15:21
Top News – Kundër masave anti-covid/ Itali, përleshje me policinë
25/10 13:35
Top News – Erdogan kundër Macron/ Franca tërheq ambasadorin
25/10 13:32
Top News – Trump-Biden ndezin fushatën/ Pak ditë para zgjedhjeve presidenciale të 3 nëntorit në SHBA
25/10 12:36
Top News – Greqia shton masat/ Rriten infektimet e reja
25/10 12:16
Top News – Rekord infektimesh në Europë/ Masa të reja kufizuese në të gjithë kontinentin
25/10 12:14
Top News – Parashikimi i shkencëtarëve/ Ja ç`ndodh pas covid 19!
24/10 18:53
Top News – Kërkesa e momentit/ Merkel-shmangni kontaktet!
24/10 16:06
Top News – Shenja rimëkëmbjeje/ Renault dhe Daimler, e marrin vetën
24/10 16:04
Top News – Testoi sistemin ajror Rus/ SHBA kërcënon hapur Turqinë
24/10 14:41
Top News – S`ka më pengesa/ Rinisin në SHBA testet e vaksinës
24/10 12:48
Top News – Rritja e infektimeve / Gjermania po shkon drejt mbylljes
24/10 11:58
Top News – Rregullat e Covid/ Përshtaten edhe Salsa e Tango
24/10 11:56