Top News -Vdes nga kanceri/ Personi i parë i sheruar nga HIV
30/09/2020 16:15

Personi i parë i shëruar nga virusi HIV në botë- Timothy Ray Brown, ka ndërruar jetë prej një tjetër sëmundjeje të rëndë, kancerit. Broën, I njohur dhe “pacienti i Berlinit”, u shërua më shumë se një dekadë më pare falë një transplanti të palcës së shtyllës kurrizore nga një dhurues që ishte rezistent ndaj HIV-it. Shoqata Ndërkombëtare e SIDES tha se Broën i dha botës shpresën se kura për këtë sëmundje, është e mundshme. 54 vjeçari I lindur në SHBA ishte diagnostikuar me HIV në 1995-sën, gjatë kohës kur jetonte në Berlin. Në 2007-tën, atij iu zbulua një lloj kanceri në gjak, i quajtur leukemi akute mieloide. Arriti të shërohej për disa vjet, por kanceri iu rikthye këtë vit duke I prekur trurin e deri dhe palcën kurrizore. Rreth 37 milionë njerëz në gjithë botën jetojnë aktualisht me HIV.Sëmundja e SIDES ka vrarë rreth 35 milionë vetë që kur u shfaq në vitet 1980.

Top News – Filmi i ri i divës/ Sofia Loren rikthehet në ekran
30/10 17:01
Top News – Filloi karantina, bllokime rekord trafiku ne Paris
30/10 13:18
Top News – Sulmi në Francë/ Bota, solidaritet me Francën
30/10 11:51
Top News – Parandalimi i pandemive/ Kushton më pak se ‘kurimi’
29/10 23:06
Top News – Ishujt Marshall/ Shenojnë rastet e para të covid-it
29/10 23:03
Top News – Vala e dytë në Evropë/ Virusi e ka origjinën në Spanjë
29/10 22:19
Top News – Izolimet kombëtare/ OBSH: Të jenë opsioni i fundit
29/10 22:08
Top News – Stuhia ‘Zeta’/ Tre viktima në Luiziana
29/10 22:01
Top News – Covid 19 në Greqi/ 12 viktima, Selaniku në karantinë
29/10 21:30
Top News – Kosovë, Bosnje e Kroaci/ Rriten infektimet në rajon
29/10 20:01
Top News – Qeveria Spanjolle/ Zgjat gjëndjen e jashtëzakonshme
29/10 19:59
“Deti”, në Hagë/ Mediat Greke: Athina shpall zgjerimin me 12 milje & pastaj apelohet në Gjykatë
29/10 19:48
Top News – Sulmi në Nice/ Ushtria në mbrojtje të Francës
29/10 19:06
Top News – Kërkesa e Serbisë/ Asosacion me kompetenca ekzekutive
29/10 19:05
Top News – Emigrimi i të rinjve/ MAAS-kujdes ballkanin perendimor
29/10 17:17
Top News – `Isha shumë keq`/ Khloe Kardashian me covid
29/10 15:27
Top News – `Anketat janë gabim`/ Trump- unë kryesoj në këto shtete
29/10 14:45
Top News – Brad Pitt sërish single/ Përfundon lidhja me modelen
29/10 14:30
Top News – Përfiton Samsung/ Nga telashet e rivalit Huawei
29/10 14:11
Top News – Nga virusi në Britani/ Infektohen çdo ditë 100.000 vetë
29/10 12:34