Top News-Ukraina ‘shkatërron’ ushtrinë e Putin/Rusia humbet 40 mijë ushtarë, dhjetëra anije e tanke
10/08/2022 17:53

Bilanci i luftës në Ukrainë po rëndohet dita-ditës për presidentin rus Vladimir Putin, pasi dorcat e Armatosura të Ukrainës kanë vrarë më shumë se 42 mijë trupa ruse që nga fillimi i luftës në fund të shkurtit. Lajmi bëhet me dije nga Shtabi i Përgjithshëm i Forcave të Armatosura të Ukrainës , i cili thotë se Rusia ka humbur po ashtu gjithashtu 1,800 tanke. Sipas Ukrainës, ushtria ruse ka hubur edhe 4000 automjete luftarake të blinduara, 970 sisteme artilerie, 260 sisteme raketash të shumëfishta, 133 sisteme kundërajrore. Po ashtu Ukraina thotë se ka shkatërruar 232 aeroplanë luftarake dhe 15 anije. Sipas mediave ukrainase, së fundmi trupat ruse kanë pësuar humbjet më të mëdha në drejtim të Donjeckut. Trupat ruse po bombarojnë dhe shkatërrojnë objektet kryesore të infrastrukturës në Ukrainë, duke qëlluar në qytete dhe fshatra në Lindje dhe në Jug të vendit me artileri, sisteme të shumta raketash dhe raketa balistike.

Top Channel/ Eurodeputetja pret flokët në parlament: Ndaloni dhunën në Iran
05/10 12:39
Top News – Putin firmos aneksimin e tokave ukrainase / Katër vite tranzicion për tu bërë ‘Rusi’
05/10 12:08
Top News-Çfarë ka në mendje Vladimir Putin?/A do ta shtypë apo jo butonin e kuq, analistët në ‘terr’
05/10 12:05
Top News-Nga ‘Graceful’ në ‘Balena vrasëse’/Jahti i Putinit ndryshon emër, largohet nga Kaliningradi
05/10 11:50
Top News – Asteroidi i goditur nga NASA / Lë pas ‘një bisht’ 10 mijë kilometra të gjatë
05/10 11:49
Top channel/ Paketa e 8 e sanskioneve, BE bie dakord për një çmim tavan të naftës ruse
05/10 11:39
Top News – Gazprom kthen gazin në Itali / Nis eksporti përmes Austrisë, u pezullua në fundjavë
05/10 11:38
Top News – Elon Musk ‘kënaq’ Putinin! / Rusia mbështet ‘planin e paqes’, Ukraina e zemëruar
05/10 11:37
Top News – Rusia gjen ‘partner të ri’ / Mbylli rubinetat për Evropën, i shet gaz Talebanëve
05/10 11:36
Top Channel/ Putin nënshkruan ligjet për aneksimin e 4 rajoneve të Ukrainës
05/10 11:29
Top News – Lëshoi raketën si kërcënim por dështoi/ Koreja e jugut kërkon ndjesë, alarmoi popullatën
05/10 11:28
Top News – Kërkoi miliarda euro dëmshpërblim lufte / Gjermania refuzon kërkesën e Polonisë
05/10 11:24
Top Channel/ Musk i rikthehet marrëveshjes për blerjen e Twitter-it
05/10 11:04
Top News – Shi raketash!/Ukraina sulmon me artileri ushtrinë ruse
05/10 10:29
Top News – Në mbrojtje të luleve të shkretëtirës/ Kili krijon park kombëtar në thatësirë
05/10 10:29
Top News – Ngushtica e re në Detin Baltik/Polonia kanal të ri për shmangur Rusinë
05/10 10:28
Top News – Pinguinët në rrezik/ Gripi i ri kërcënon koloninë e Afrikës së Jugut
05/10 10:28
Top Channel/Emrat një për një:Shkupi publikon për herë të parë të dhënat e atyre që luftuan me ISIS!
04/10 23:11
Top Channel/Vuçiç, tjetër paralajmërim misterioz: “Më keq se në vitet 90`, na pret një betejë e Stalingradit”!
04/10 23:09
Top News-Përdhunoi shqiptaren, Italia kërkon Robinhon/Braziliani i dënuar me 9 vite burg për krimin
04/10 22:46