Top News – ‘Truri digjital’ që lë pas njeriun… / Ndaluni tani! Paralajmëron një nga themeluesit
04/06/2023 16:47

Shkencëtarët po zhvillojnë një Inteligjencë artificiale aq të avancuar sa që mund të krahasohet me një tru digjital që do të ishte shumë më i zhvilluar se sa truri njerëzor dhe ne duhet të tmerrohemi nga kjo – paralajmëron Kevin Baragona, themelues i DeepAI. Ai nënvizon se sistemet supernjerëzore të inteligjencës që po zhvillohen shpejt, do të na cojnë në një lloj të ri të ardhmeje dhe kjo duhet të na tmerrojë ne. Thënë nga njeriu që ia ka dedikuar jetën inteligjencës artificiale gjenerative, apeli për tu ndalur tani mund të duket i pazakontë. Ai i është bashkuar korit në rritje të Silicon Vallejt, që po përpiqen të ekspozojnë kërcënimet e menjëhershme dhe ato ekzistenciale që softueri po i kanos të ardhmes tonë. Kevin e krahason zhvillimin e shpejtë të inteligjencës artificiale gjenerative, me rritjen e një truri digjital. Dhe duke qenë se ne nuk e kuptojmë ende plotësisht mendjen njerëzore, mund të arrijmë në një pikë në të cilën të mos kuptojmë më as inteligjencën artificiale. “Nëse ne krijojmë kompjutera më të zgjuar se sa njerëzit, atëherë cfarë do të mbetet për këta të fundit?” thotë Kevin në një vizion të zymtë për të ardhmen. Ai paralajmëron se vijat e betejës po krijohen, me dy kampe kundërshtare brenda industrisë teknologjike; ekipin – të ecim më shpejt dhe ekipin- të vendosim rregulla e kufizime. Ai paralajmëroi për zhvillimin e shpejtë të inteligjencës artificiale, që sipas tij sjell një rrezik të krahasueshëm me atë të armëve bërthamore. Teknologjia, sipas tij, po zhvillohet shumë shpejt për të qenë e mirë...

Top Channel/ Shembja e çatisë, shkon në 11 numri i viktimave brenda kishës në Meksikë
03/10 22:35
Top Channel/ SHBA me sytë nga Veriu: Serbia ka filluar të tërheqë forcat nga kufiri me Kosovën
03/10 22:34
Top News – Hunter Biden deklarohet i pafajshëm, çfarë rrezikon djali i presidentit
03/10 22:30
Top News- SHBA e konfirmon/ Serbia po tërheq trupat nga kufiri me Kosovën
03/10 22:29
Top News- 9 milionë turistë gjatë këtij viti/ Rama paralajmëron taksim edhe për Air BnB
03/10 21:38
Top Channel/ Përmbytjet e fundit në Greqi rrezikojnë prodhimin dhe çmimin e djathit “Feta”
03/10 20:12
Top Channel/ Ende në hetim, Hunter Biden mohon për akuzat për posedim arme
03/10 20:06
Top News – Shpërthim në një rafineri ilegale, 18 viktima, mes tyre edhe një grua shtatzënë
03/10 20:01
Top News – ‘Nuk më lejon të shoh fëmijët’, këngëtarja kanadeze padit Elon Muskun
03/10 20:01
Top News – ‘Ngushëllimet nuk na shërojnë plagët’, Erdogan: Presim ndihmë konkrete nga aleatët
03/10 19:44
Top News – Greqia vë në dispozicion portet e saj veriorë për transportin e grurit ukrainas
03/10 19:43
Top Channel/ Akuza për mashtrim, Trump paraqitet në dyert e gjykatës për të dytën ditë
03/10 19:10
Top Channel/ Sulmi me bombë në Ankara, dhjetëra persona në pranga! Do kalojnë filtrat e drejtësisë
03/10 17:51
Top Channel/ “Dritë në studimin e elektroneve”, tre shkencëtarë fitojnë Nobelin e Fizikës!
03/10 17:47
Top Channel/ Tërmeti “shkund” Napolin, njerëzit tmerrohen: Do të shpërthejë vullkani!
03/10 17:46
Top News – Vizat hiqen nga 1 janari/ Rregullat e afatet për shtetasit e Kosovës
03/10 17:27
Top News – Biznesi i qirave ditore / Ligji i ri, subjektet duhet të regjistrohen në QKB
03/10 17:25
Top News – Nobeli i fizikës ndahet në tresh / Vlerësohen shkencëtarët atomikë, eksploruan elektronet
03/10 15:32
Top Channel/ Serbia arreston Radoiçiçin, 48 orë paraburgim: Ende pa kërkesë ekstradimi!
03/10 15:20
Top News – Masakër në qendrën tregtare / Njerëzit vrapojnë të tmerruar, tre viktima në sulm
03/10 15:15