Top News – Triumfi i ëndërrimtarit! Jeta dhe sfida e Elon Musk
01/06/2020 13:04

Përjashtuar një moment të vetëm, kur astronauti amerikan Doug Hurley u duk se përplasi kokën tek kapanxha e hyrjes ndërsa hynte në stacionin ndërkombëtar hapësinor, gjithçka tjetër shkoi mrekullisht. Fluturimi 19 orësh nga baza ajrore Kenedi deri në stacion, u finalizua me ngjitjen e kapsulës space X në ISS duke shënuar kështu një kapitull të ri në eksplorimin e hapësirës. Jo vetëm që dy astronautët, Doug Hurley dhe Bob Behnken u bënë amerikanët e parë që fluturojnë nga toka amerikane në hapësirë në thuajse nëntë vjet, por ata janë edhe të parët astronautë që arritën ISS në një raketë private. Për shumëkënd, misioni i suksesshëm kujton lavdinë e dikurshme, kur bota ishte ngujuar para televizionit për të parë se si Neil Armstrong, hidhte hapat e parë. Dhe njeriu që qëndron pas gjithë kësaj, është Elon Musk, manjati ekcentrik i Silicon Valley që i solli botës PayPal dhe makinat Tesla dhe që tani po i dedikon 37 miliardë dollarë të pasurisë së tij për të shkuar atje ku asnjë njeri nuk ka shkuar më parë. Musk e lancoi kompaninë në fillim të viteve 2000 duke njoftuar se ai ka si qëllim që në pak dekada, jo vetëm të dërgojë një astronaut në mars, por të marrë edhe hapat e parë për të ngritur një koloni njerëzish atje, duke siguruar kështu të ardhmen e njerëzimit nëse një ditë toka do të bëhej e pajetueshme.

Top News – Ghana, trashëgimia/ Tregon letërsinë afro-amerikane – Pa koment
11/07 17:21
Top News – Liqeni në Itali/ Kulla e orës tërheq turistët – Pa koment
11/07 17:20
Top News – Zhdukja e aktores/ Pamjet e fundit nga rivera – Pa koment
11/07 17:19
Top News – Indonezi, aktivistët/ Shpëtojnë qentë nga kasapi – Pa koment
11/07 17:18
Top News – Florida s`ka frikë/ Hapet Walt Disney World – Pa koment
11/07 17:17
Top News – Nga Londra në Nju Jork për tre orë?! Supersoniku gati për fluturim në 2021!
11/07 15:25
Top News – Pas muaj të tërë debatesh, vendoset si do të duket Notre Dame pas restaurimit!
11/07 14:32
Top News – Reagimet për Shën Sofia/ Bota, e ashpër me Turqinë për rikthimin në xhami
11/07 13:45
Top News – Presidenti Trump ul dënimin për mikun e tij Roger Stone
11/07 12:42
Top News – Kreu i OBSH: Kërcënimi më i madh, nuk është vetë virusi!
11/07 11:51
Top News – Edhe pa kufizime/ Protesta në Beograd dhe Novi Sad
10/07 22:56
Top News – Vendimi për Shën Sofine/ Reagon Greqia: Kthim 6 shekuj pas
10/07 22:54
Hetimi i Donald Trump/ Gjykata e Lartë amerikane hodhi poshtë argumentet e avokatëve të Presidentit
10/07 20:10
Top News – Gjykata Turke/ Kthen Shën Sofinë në xhami
10/07 17:59
Top News – Francë, 50 vjet: Mahnit fshati “flluskë”: Pa Koment
10/07 16:39
Top News – Jeta nënujore/ Mesdheu rrezikohet sërish: Pa koment
10/07 16:36
Top News – Dhuratë për Lion/ Dy tonë bishtaja bio: Pa koment
10/07 16:35
Top News – Artisti francez/ ’Pushton’ Hong Kongun: Pa koment
10/07 16:35
Top News – Studimi: Alkooli dy gene përgjegjëse për cirozën
10/07 14:50
Top News – Covid-19 në Itali/ I mbyll kufijtë për 13 vende
10/07 14:00