Top News – Trafikimi i sirianëve me skaf/ Policia e Vlorës prangos edhe drejtuesin e mjetit
20/01/2021 10:10

Policia e Vlorës ka vënë në pranga një tjetër person të përfshirë në rastin e trafikimit të emigrantëve me skaf drejt Italisë. Nga hetimi intensiv i ngjarjes nën drejtimin e prokurorisë strukturat antitrafik kanë vënë në pranga 26 vjeçarin Emiljano Likaj- Gacaj nga Vlora, që ka qenë edhe drejtuesi i mjetit lundrues ku ndodheshin rreth 50 shtetas sirianë me qëllim trafikimin e tyre drejt Italisë. Pas arrestimit të 26 vjeçarit skafist, ka shkuar në tre numri i të arrestuarve të përfshirë në këtë rrjet trafiku. Menjëherë pas ngjarjes policia vuri në praga edhe dy personat përgjegjës të hoteleve ku strehoheshin emigrantët. Rreth dy janë më parë në grykëdredhjen e Vjosës, skafi me emigrantët në bord për shkak të dallgëve dhe ererëve të forta ka qëndruar disa orë në det duke rrezikuar edhe mbytjen e personave. Ka qenë një prej emigrantëve që ndodhein në skaf që kanë njoftuar sallën operative të polciisë për ndihmë. Atyre u erdhi për ndihme një mjet lundrues i Rojes Bregdetare dhe dy mjete të Guardia di Finanzas italiane. shumica e emigrantëve të ndaluar, ku mes tyre kishte edhe fëmijë, u trajtuan për ndihmë në spital. Emigrantët sirianë deklaruan për policinë se kanë paguar shuma të konsiderueshme për të mbërritur në itali. Materialet iu referuan Prokurorisë së Rrethit Gjyqësor Vlorë, për veprën penale “Ndihma për kalim të paligjshëm të kufirit”.

Top News – Plan sekret për festime dhe tubime/ Në terren veprojnë forca të shumta policie
05/03 17:52
Top News – Operacion me dronë, kamera e dylbi/ Policia blindon Shqipërinë për të kapur drogë
05/03 17:52
Top News – 900 mln lekët e krimit, ja kush i mori/ Edhe SPAK ‘fut duart’ në thesin e parave
05/03 17:51
Top News – Djali unik dhe rrethuar me para!/ Vrau babain, ja dëshmitë e para të familjarëve
05/03 17:51
Top News – Urdhër gjerman për zyrtarin e OFL/ Spiunoi trafikantët, u dha dosjen e hetimeve
05/03 17:51
Top News – Vaksinimi masiv i populates/ Nis trajnimi për 400 inferimierëve
05/03 17:45
Humbi garën në portal, i vë flakën Drejtorisë Arsimore në Fier, kapet autori
05/03 17:43
Top News – Pëshëngritësit kampionë/ Veliaj takon Briken Çaljan dhe Evangjeli velin
05/03 15:54
Top News – Ndërtimi i aeroporit të Vlorës/ ‘Madco Construction’ shpallët fitues i tenderit
05/03 15:53
Peshëngritësi shqiptar në Europian/ Veliaj takon Briken Çaljan dhe Evangjel Velin
05/03 15:48
Ekspozitë kundër shitjes së votës/ Hapet në Korçë, e titulluar “Premtoi heroit tënd”
05/03 15:47
Durrësi plot me mbetje dhe inerte/ Janë shpërndarë edhe në zonat turistike pranë detit
05/03 15:40
Lagje e re në Rrëshen/ Do ndërtohet për të dëmtuarit nga tërmeti
05/03 15:38
Fituesi i aeroportit të Vlorës/Do ta ndërtojë kompania shqiptaro-turke, pjesë edhe Behgjet Pacolli
05/03 15:36
Lë Tiranën për tokat e Divjakës/ 31-vjeçari administron fermën me 250 hektarë tokë
05/03 15:35
Luljeta Bozo, kandidate e PS/ Rama fton inxhinieren e njohur të bëhet pjesë e listës së PS
05/03 15:33
Vret tre miqtë në aksident/ Përplas makinën me një mur. Arrestohet i mbijetuari i aksidentit
05/03 15:20
Përgatitja për vaksinimin masiv, 400 infermierë në trajnim/ Rama: Të jemi gati kur të vijë momenti
05/03 15:19
Top News – Goditet për vdekje në kokë nga i biri/ Fier, humb jetën 52 vjeçari në fshatin Luar
05/03 15:11
I sëmuri mendor vret të atin/ Do e dërgonte për kurim në spitalin psikiatrik të Vlorës
05/03 15:09