Top News – Testoi sistemin rus/ SHBA i `përvishet` keq Turqisë
18/10/2020 13:27

Shtetet e Bashkuara e dënuan ashpër Turqinë për testimin e një sistemi të përparuar rus të mbrojtjes ajrore të premten, veprim ky të cilin Ankaraja e ndërmori pa marrë parasysh paralajmërimet amerikane. Televizioni Haber, që është pranë qeverisë, njoftoi në faqen e tij të internetit se ushtria turke kishte provuar sistemin rus S-400 të mbrojtjes ajrore ruse në provincën Sinop të Detit të Zi. Këto raporte, ai I shoqëroi dhe me një video amatore, të filmuar sic thuhet, aty në zonë. Njoftime te ngjashme u shfaqen dhe ne media të tjera. Departamenti amerikan i Shtetit reagoi duke thënë se lëshimi i raketave është "i papajtueshëm me përgjegjësitë e Turqisë si një aleat i NATO-s dhe partner strategjik" i Shteteve të Bashkuara. "Ne kemi qenë të qartë”, tha një zëdhënës I DASH. “Një sistem operativ S-400 nuk është në përputhje me angazhimet e Turqisë si një aleat i SHBA-së dhe NATO-s. Ne kundërshtojmë blerjen e sistemit nga Turqia dhe jemi thellësisht të shqetësuar nga njoftimet se Ankaraja po e vë atë në veprim", theksoi ai, duke shtuar se sistemi "nuk duhet të aktivizohet". "Aktivizimi do të sillte pasoja serioze për marrëdhënien tonë të sigurisë", deklaroi zëdhënësi I cili kujtoi se Turqia tashmë është pezulluar nga programi i avionëve luftarakë amerikanë F-35, "dhe S-400 vazhdon të jetë një pengesë për përparimin në drejtime të tjera në marrëdhëniet dypalëshe ". Një zyrtar amerikan tha më herët se SHBA beson që Turqia përdori tre raketa në provë – e të gjitha goditjet ishin të suksesshme.

Top News – Legjendari 007/ Ndahet nga jeta Sir Sean Connery
31/10 16:45
Boris Johnson përkulet para shkencëtarëve, çdo gjë mbyllet nga e mërkura deri më 1 dhjetor
31/10 15:51
Top News – Pak dite para zgjedhjeve/ Trump e Biden ‘ndezin’ fushatën
31/10 14:49
Top News – Komisioni Evropian/ Procedurë ndëshkimi për Hungarinë
31/10 14:47
Top News – Power Rangers sexy/ Kylie Jenner vishet për Halloween
31/10 14:41
Top News – Rritja e infektimeve/ Johnson, plan për izolim një mujor
31/10 13:10
Top News – Projekti në Sllovaki/ Fillon testimi masiv i popullatës
31/10 13:08
Top News – Hëna e rrallë blu/ I shton ‘mister’ halloween-it
31/10 13:04
Tërmeti gjunjëzon Izmirin/ 17 të vdekur dhe mbi 700 të plagosur, vijojnë operacionet e shpëtimit
31/10 02:11
Tërmeti në Izmir/ Viktima, të plagosur dhe godina të shkatërruara. Vijojnë operacionet e shpëtimit
30/10 20:16
Rekord votuesish në SHBA/ 62% e zgjedhësve kanë hedhur votën para 3 nëntorit
30/10 20:08
Tërmeti goditi edhe Greqinë/ Epiqendra në ishullin Samos, por lëkundjen e ndjenë në pjesën më të madhe të vendit
30/10 19:51
Tërmeti më i madh i 3 dekadave/ Sizmologu i njohur grek: S’ka asnjë efekt për Shqipërinë & Ballkanin
30/10 19:40
Top News – Filmi i ri i divës/ Sofia Loren rikthehet në ekran
30/10 17:01
Top News – Filloi karantina, bllokime rekord trafiku ne Paris
30/10 13:18
Top News – Sulmi në Francë/ Bota, solidaritet me Francën
30/10 11:51
Top News – Parandalimi i pandemive/ Kushton më pak se ‘kurimi’
29/10 23:06
Top News – Ishujt Marshall/ Shenojnë rastet e para të covid-it
29/10 23:03
Top News – Vala e dytë në Evropë/ Virusi e ka origjinën në Spanjë
29/10 22:19
Top News – Izolimet kombëtare/ OBSH: Të jenë opsioni i fundit
29/10 22:08