Top News – Të moshuarit e izoluar/ Suedia i rikthen në shoqëri
22/10/2020 22:35

Suedezët e moshës mbi 70 vjeç dhe grupet e tjera të rrezikuara, tani këshillohën të ndjekin të njëjtat udhëzime të koronavirusit si pjesa tjetër e popullsisë. Deri vonë, atyre u kërkohej të shmangnin të gjitha kontaktet e afërta me njerëzit me të cilët nuk jetonin. Por shefi i shëndetit publik tha se vetë-izolimi I kishte dëmtuar të moshuarit. Suedia nuk I vendosi asnjëherë rregullat e ashpra të karantimit që u panë gjetkë në Europë. Edhe atje shkalla e infeksionit po rritet, por pjesëtë tjera të kontinentit të vjetër janë duke u goditur më rëndë. Një izolim I dytë është në fuqi në Republikën Çeke, e Belgjika, Holanda, Franca dhe Britania e Madhe janë gjithashtu vatra të nxehta të sëmundjes. Për muaj me radhë suedezët e moshuar dhe grupet e tjera në rrezik ishin këshilluar të shmangin vec të tjerash edhe daljet për të shkuar në dyqane apo farmaci. Por ndonëse kjo ndihmoi të ulet përhapja e virusit mes grupeve më të cënueshme, ka pasur nga ana tjetër pasoja të shëndetit fizik dhe mendor për ato grupe. Linja relativisht e butë e Suedisë në raport me sëmundjen tërhoqi interesin e të gjithë botës. Vendi që nuk po përjeton ndonjë shpërthim rastesh si pjesë të tjera të kontinentit, krenohet me konsensusin social dhe politikën e bindjes, në vend të diktatit qeveritar. Pamjet: AFP

Top News – Kujdes lirinë e shtypit/ Brukseli paralajmeron Francën
23/11 18:45
Top News – Armiku i armikut tim../ Netaniahu në Arabine Saudite
23/11 18:45
Top News -Arrestohet “Skënderbeu” i drogës/Itali, siciliani identifikohej me emrin e heroit shqiptar
23/11 15:35
Top News – Punonjësit me Covid-19/ Plas kaosi në aeroportin e Shanghai-t
23/11 14:58
Top News – SHBA, miratohet urgjent ilaçi i ri/ “Mrekulli” me antitrupa
23/11 12:25
Top News – SHBA, vdekjet nga Covid-i/ Qindra trupa në kamionë frigoriferikë
23/11 12:24
Top News – Festa në mes të pandemisë/ Anglia lejon takimet familjare
23/11 12:12
Top News – Sekretari i ri i shtetit/SHBA, diplomati që do `zhbëjë` Trump
23/11 12:01
Top News – OBSH jep alarmin: Prisni valën e tretë të Covid-19!
23/11 11:38
Top News – Në samitin e G20-ës/ Merkel ngre shqetësime për vaksinën
23/11 11:28
Top News – Del më në fund rezultati/ Vaksina e Oksfordit, mbrojtje 70%
23/11 11:27
Top News – Kusht i presidentit turk/ Turqia në BE, të mbahen premtimet!
22/11 20:58
Top News – 28.337 raste me covid/ Itali, 6000 raste më pak në 24 orë
22/11 20:58
Top News – Spray anti-covid/ Australi, qeveria financon kurën
22/11 17:33
Top News – Protesta në Bjellorusi/ Mijëra në shesh kundër Lukashenkos
22/11 17:01
Top News – Twitter e Facebook/ Përgatiten për tranzicionin…
22/11 17:01
Top News – Trump JR në izolim/ ’Do të pastroj armët e mia’
22/11 17:01
Top News – Evropa shqyrton mundësinë e lehtësimit të masave para Krishtlindjes
22/11 15:21
Top News – Izraeli sulmon me raketa Hamasin në Rripin e Gazës
22/11 15:20
Top News – Më e thella në botë, hapet pishina e rrallë në Poloni
22/11 15:18