Top News – Talebanët ndalojnë poligaminë/ Është shumë e kushtueshme dhe çon në korrupsion
20/01/2021 21:14

Shefi i talebanëve në Afganistan, ka urdhëruar liderët e grupit të heqin dorë nga poligamia dhe këtë e ka bërë nën pretekstin se kushton shumë. “Valvari” ose ndryshe, paja që burri i detyrohet familjes së vajzës, kur e merr për grua, konsiderohet në fakt nga shtresat më të ulëta, vecanërisht nga ushtarët, si një zakon i pajustifikueshëm, simbol i një privilegji që e gëzojnë vetëm elitat. Mullai Hubatullah Akhundzada, që edhe vetë ka dy gra, kujton se kurani lejon poligaminë, deri në katër gra, por nuk lejon asnjë lloj shpenzimi të tepruar ekonomik. Nga teksti, kuptohet se poligamia nuk është më e rekomanduar e madje do të ishte mirë të evitohej nëse nuk ekzistojnë mjetet e duhura ekonomike në mënyrë që të evitohet bashkë me të edhe korrupsioni dhe praktikat e paligjshme. Arsyeja e urdhërit të ri, jo shumë e lidhur me motivet fetare se sa me akuzat për korrupsion mbi disa liderë talebanë, që për tu rimartuar, kanë shpenzuar shuma mes 20 dhe 85 mijë eurove duke përdorur fonde të grupit ose duke marrë para përmes metodave të diskutueshme, duke krijuar kështu pakënaqësi mes anëtarëve të tjerë. Poligamia, është e ligjshme në shumë vende të azisë dhe afrikës, në të cilat popullata është në kryesisht myslimane. Ajo tolerohet por nuk inkurajohet gjithnjë në vendet sunite ndërsa mbetet praktikë e zakonshme në afganistan dhe pakistan.

Kujdestari i kishës së Lausanne në Zvicër i bie këmbanës për viktimat e Covid në homazhet kombëtare
05/03 22:29
Vrasjet e grave/ Marshim në Stamboll kundër ‘femicidit’, para Ditës Ndërkombëtare të Grave
05/03 22:29
Biri i artistit të famshëm iraken përgatit dhuratën për Papa Françeskun
05/03 22:29
Japonia ende lufton për çmontimin e impjantit të rrezikshëm të Fukushima, 10 vje pas katastrofës
05/03 22:29
Ish-balerini i famshëm francez Patrick Dupond vdes në moshën 61 vjeçare
05/03 22:23
Top News – Covid 19 vrau më shumë se lufta/ Në Itali, rreth 10 mijë të vdekur në 2020
05/03 22:19
Top News – 10 mijë forca në ruajtje të Papës/ Mbërrin në Irak, mesazhe kundër ekstremizmit
05/03 21:18
Top News – Për 3 orë nga Londra në Nju Jork/ Dalin detajet e një avioni, si kurrë më parë
05/03 21:17
Guvernatorit i kërkohet dorëheqja/ New York, ndihmësit e tij ndryshuan numrin e viktimave nga Covid
05/03 20:24
Luksembourg: festivali i Filmit rikthen audiencat në sallat teatrale: Pa koment
05/03 17:59
Bashkëshorti i mbretëreshës transferohet me ambulancë në spitalin privat pas operacionit: Pa koment
05/03 17:59
Papa Françesku mirëpritet nga presidenti i Irakut në vizitën historike: Pa koment
05/03 17:58
Autokolona transporton Papa Franceskun në qytet prej aeroportit: Pa koment
05/03 17:58
Java e Modës Paris: Coperni prezanton koleksionin në pasarelën e spektatorëve në makina: Pa koment
05/03 17:58
Top News – Parlamenti evropian/ ’Të nisin negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë’
05/03 16:04
Top News – Gruaja më e vjetër në botë/ Do të mbajë pishtarin e lojërave olimpike në Japoni
05/03 16:00
“Merkel të japë dorëheqjen”/ Editoriali i Spiegel: dështuan me vaksinat anti-covid
05/03 15:45
Virus i ri në Britani/ Zbulohet varianti i ngjashëm me virusin e shfaqur në Brazil
05/03 15:43
Top News – Ministri gjerman kundër Kurtit: Ndryshimi e zhvendosja e kufijve nuk na çojnë përpara
05/03 14:45
Top News – Uraganë edhe në hapësirë/ Fenomeni fiksohet nga satelitët mbi polin e veriut
05/03 14:31