Top News – Smartfonët e rinj/ Huawei prezanton Mate 40
23/10/2020 14:40

Huawei ka zbuluar smartfonët e rinj të tij Mate 40 duke pretenduar se ata mbajnë një procesor akoma më të sofistikuar se ai i Iphonave të pritshëm të Apple-it. Procesori është bërë duke përdorur të njëjtin proces të pesë nanometrave si chipi i rivalit të tij amerikan, por përmban miliarda tranzistorë më shumë. Si rezultat, kompania kineze pretendon se telefonët e saj janë më të fuqishëm. Sidoqoftë, Huawei është përballur me ndërprerje të rrjetit të furnizimeve me chipe për shkak të ndalimit të tregtisë me SHBA që hyri në fuqi në shtator. Kjo do të thotë se pasi rezerva e procesorëve të rinj Kirin 9000 të përfundojë, kompania nuk do të mund të prodhojë më Mate 40 në formën aktuale. Aktualisht, vetëm tajvanezja TSMC dhe Samsungu i Koresë së Jugut kanë ekspertizën dhe pajisjet për të prodhuar chipe 5 nanometërshe dhe të dyja e kanë të ndaluar ta furnizojnë Huawein me to e madje edhe me produkte të reja gjysmëpërçuese, krijimi i të cilëve përfshin teknologji dhe softwere amerikane. Pavarësisht masave amerikane, Huawei mbetet prodhuesi i tretë më i madh i smartfonëve dhe lider tregu në Kinë. Modeli bazë Mate 40, kushton 1049 dollarë dhe ka një ekran 6.5 inchësh oled. Tre variante më të shtrenjta po ashtu janë prezantuar.

Anglia ndahet në 3 nivele/ Pas 2 dhjetorit kalon nga Lokdown i plotë në 3 nivele masash shtrënguese
26/11 22:39
Greqia shtyn izolimin/ Masat kufizuese deri në 7 dhjetor, alarm për rastet e reja dhe viktimat
26/11 22:38
Top News – Luftë me armë shqiptare! Hetime, shkuan në Siri e Afganistan
26/11 22:32
Top News – Krim pasioni, ja dënimi/ Gruaja italiane murosi shqiptarin
26/11 21:44
Top News – Miliarderë në kohë covid/ Në pak muaj katërfishojnë pasurinë
26/11 21:20
Top News – Lufta për pushtet/ Kush kërkon vendin e Merkelit
26/11 21:14
Top News – Greqi, situate e rëndë/ 1 mijë të vdekur brenda 10 ditëve
26/11 19:59
Top News – PSG kujton Maradonen/ Homazh i ndjerë për legjendën – Pa koment
26/11 19:43
Top News – Krimi makabër në Zvicër/ Autori shqiptar, detajet tronditëse
26/11 18:38
Top News – Punonjësit e shëndetësisë/ Merkel: Për ta, vaksina para festave
26/11 17:14
Top News – Profecia e frikshme/ Çfarë tregon filmi për Covid 19
26/11 16:27
Top News – Moda e pandemisë/ Pizhamat-pjesë e garderobes SHIK
26/11 16:23
Top News – Varhelyi për tërmetin/ BE mbetet në krah të shqipërisë
26/11 16:21
Top News – Wadephul për negocjatat/ Shqipëria të përmbushe kushtet
26/11 16:18
Top News – Lajcak në krah të Vuçiç/ Qortime Kosovës se i ndaloi hyrjen
26/11 16:16
Top News – Turqi, grushti i shtetit/ Dënime me burgim të përjetshëm
26/11 15:17
Top News – Udhëtimet për festa/ Kryebashkiaku shkel rregullin i pari
26/11 15:16
Top News – Shkretëtira e Utah/ Shfaqet një objekt misterioz
26/11 12:18
Top News – Nga gjyqi në gjyq/ Trump fal ish-këshilltarin e tij
26/11 11:47
Top News – Fjalimi i Biden-it/ Luftë me virusin, jo njëri-tjetrin
26/11 11:46