Top News- Shqiptarët të pakënaqur me çmimet/Barometri i Ballkanit, shpenzimet kryesore për ushqime
05/07/2022 11:27

“Mbulimi 100% nga qeveria i rritjes së çmimit të energjisë elektrike për familjarët dhe bizneset e vogla dhe rritja e prodhimit vendas, kanë bërë që rritja e inflacionit në Shqipëri të jetë më e ulëta në rajon! Këto janë të dhëna të muajit prill”. Ka qënë kjo deklarata e kryeministrit Rama para disa kohesh, I cili e quajti një arritje të qeverisë socialiste , që arriti të mbante në Shqipëri inflacionin më të ulët krahasuar me vendet e tjera të rajonit, edhe pse me te tillë arritje ,sic e qujati kryeministri , shqiptarët duket se janë më të shqetësuarit në raport me 5 vendet e tjera të rajonit sa I përket nivelit të lartë të cmimeve, Te dhenat me te fundit nga barometri I ballkanit 2022 tregojne se rreth 64% e të anketurave në Shqipëri janë totalisht të pakënaqur me nivelin e çmimeve, pasi i konsiderojnë të larta dhe të papërballueshme me të ardhurat që kanë, Kjo krahasuar me mesataren rajonale (52%). Shqipëria nuk kishte asnjë qytetar që e konsideronte normal nivelin e çmimeve, ndërsa në vendet e tjera të Rajonit, kjo kategori zinte nga 1 deri në 10%.

Top News – Një furgon me 300 kg drogë në kufi/ Dy trafikantët janë larguar, policia nis kërkimet
08/08 13:04
Top News – Kanabis me shumicë në kufirin e gjelbër / Disa shqiptarë të arrestuar nga policia greke
08/08 10:59
Top Channel / Greqi, optimizëm nga turizmi / Pritet të afrohet me rekordin e vitit 2019
07/08 15:27
Top Channel/ ” Ec me Titon”, turi në Zagreb që tregon historinë e ‘të fortit’ të Jugosllavisë
07/08 14:19
Top News – Shqiptarët që kultivojnë kanabis në Greqi/ Zënë 37% të tregut, sa drogë iu sekuestrua
07/08 12:54
Top Channel/ Kosova: Reciprocitetin dhe targat nuk i diskutojmë në Bruksel
07/08 11:29
Top News – Arrestohet spiunia ruse në Kosovë/Ishte ‘maskuar’ si gazetare, kush ishte misioni i saj!
07/08 11:26
Top Channel/ Arrestohet spiunia ruse nga policia e Kosovës, gazetarja u ndalua në kufi
07/08 11:13
Top News – Sulmi në Ujman, EULEX shton patrullimet / Shefi i misionit-Të ndalen aktet kriminale
07/08 10:54
Top News – 12 polakë vdesin në aksident / Kroaci, autobusi del nga rruga, 32 të plagosur
06/08 16:39
Top Neës – Takim Kurti-Vuҫiç më 18 gusht / Escobar: Asosacioni, ‘jo shtet brenda shtetit’
06/08 14:53
Top News – Putini i madh dhe Putini i vogël! Kosovë-Serbi, a do të nisë një luftë e re për targat?
04/08 16:35
Top Channel/ Greqia merr masat për gaz. Shtohet një depozitë e re për të ulur varësinë nga Rusia
04/08 15:32
Top News-Leksione nga Mali i Zi për skafe e gomone/Afër me kilometra, por larg me sigurinë në plazhe
04/08 14:13
Top News – Reciprociteti u shty edhe me një muaj / Kurti : Për faj të dezinformimit të Beogradit
04/08 14:02
Top News -A ka gisht Rusia…?! / BBC: Rindizen tensionet Kosovë-Serbi, 23 vite pas luftës
03/08 15:12
Top News – Gjermania, shqetësim për Kosovën / Trazirat në veri, në rend të ditës në Bundestag
03/08 14:51
Top News – Dialogu Kosovë-Serbi, i pavlerë! / Eksperti gjerman: Duhet anëtarësimi në NATO
03/08 14:46
Top News – Firmoset marrëveshja me Kishën Serbe / Gjukanoviç ‘sfidon’ Dritan Abazoviçin në parlament
03/08 12:20
Top News – Shefi i NATO-s në telefon me Kurtin / Shqetësim për tensionet në veri: Të ruhet qetësia
02/08 16:17