Top News/ Shmanget lufta, sulmi i Izraelit, ‘i dobët!’ / Irani nuk sinjalizon hakmarrje të shpejtë
19/04/2024 13:24

Shpërthimet gjëmuan mbi një qytet iranian të premten në atë që burimet e përshkruan si një sulm izraelit, por Teherani e hodhi poshtë incidentin dhe tha se nuk kishte plane për hakmarrje,...dhe duket se kjo ishte një përgjigje e menduar mirë drejt shmangies së luftës më të gjerë në rajon. Shkalla e kufizuar e sulmit dhe përgjigja e heshtur e Iranit duket se sinjalizojnë një përpjekje të suksesshme nga diplomatët që kanë punuar pa u ndalur për të shmangur luftën e gjerë, që pas një sulmi me dronë dhe raketa të iranit mbi izrael të shtunën e kaluar. Mediat dhe zyrtarët iranianë folën për një numër të vogël shpërthimesh, për të cilat ata thanë se erdhën nga mbrojtja ajrore e Iranit e cila goditi tre dronë mbi qytetin e Isfahanit. Veçanërisht, ata iu referuan incidentit si një sulm nga "të infiltruarit" dhe jo nga Izraeli, duke shmangur kështu nevojën për hakmarrje. Një zyrtar iranian i tha agjencisë së lajmeve Reuters se nuk kishte plane për t'iu përgjigjur Izraelit për incidentin. "Burimi i huaj i incidentit nuk është konfirmuar. Ne nuk jemi përballur me asnjë sulm të jashtëm dhe diskutimi anon më shumë drejt infiltrimit sesa sulmit," tha zyrtari. Izraeli nuk tha asgjë për incidentin. Ai, prej ditësh kishte deklaruar se po planifikonte të hakmerrej për sulmet e së shtunës, sulmi i parë i drejtpërdrejtë ndaj Izraelit nga Irani në dekada luftë në hije mes tyre.

Top News/ Trupat izraelite bastisje në Jenin, 10 të vrarë në luftime
22/05 22:20
Top News/ Kina ‘dhëmbë për dhëmbë’ me SHBA/ Sanksionon kompanitë amerikane që shesin armë në Tajvan
22/05 21:45
Top News/ Blinken mesazh Egjiptit: Të çojmë ndihmat sa më shpejt në Gaza
22/05 21:37
Top News/ Britania voton më 4 korrik. Sunak i kërkon mbretit të shpërndajë parlamentin
22/05 20:43
Top Channel/ Anglia në zgjedhje të parakohshme/ Kryeministri Rishi Sunak caktoi datën 4 korrik
22/05 19:41
Top Channel/ Luftë terrorizmit, Italia godet kriminelët turq. 19 të arrestuar, mes tyre “bosi i madh”
22/05 19:40
Top News/ Në emër të ngrohjes globale. Të pasurit fitojnë miliarda nga kreditë për të varfërit
22/05 15:28
Top Channel/ Serbia letër Asamblesë Parlamentare të NATO-s: Kosovës të mos i avancohet statusi!
22/05 14:27
Top Channel/ “Të lehtësojmë konsumatorët”, Biden urdhër: Hidhen në qarkullim 1 mln fuçi nafte!
22/05 14:00
Top News/ Rusia kërkon të zgjerojë kufirin detar/ Ministri lituanez: Duhet t’i përgjigjemi
22/05 13:06
Top News/ Tornado rrafshon qytezën/ Dhjetëra viktima e të lënduar në Iowa të ShBA
22/05 12:52
Top Channel/” Shumë të vdekur e të lënduar”: Tornado “fshin” të gjithë qytezën në SHBA!
22/05 11:59
Top News/ Bullgaria trupa shtesë në Kosovë/ Shefi i Mbrojtjes- Do i përgjigjemi çdo situate
22/05 11:36
Top Channnel/ Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën: Izraeli tërheq urgjent ambasadorët!
22/05 11:36
Top Channel/ Gaza drejt kolapsit, OKB pezullon ndihmat në Rafah: Frikë për sigurinë!
22/05 11:34
Top Channel/ Fletëarresti për Netanyahun, Blinken “sulmon” GJNP: SHBA do sanksionojë gjykatën!
22/05 11:32
Top News/ Lëvizja anti-Izrael në Europë. Tre vende bëhen bashkë, njohin shtetin e Palestinës
22/05 10:35
Top News/ Izraeli kërcënon Spanjën: Do të kesh pasoja po njohe shtetin e Palestinës
22/05 10:33
Top News/ ‘Operacionet humanitare drejt kolapsit’/ OKB pezullon shpërndarjen e ushqimeve në Rafah
22/05 10:10
Top News/ Akuzoi Netanyahun për krime lufte. SHBA, sanksione ndaj Gjykatës Ndërkombëtare Penale
22/05 09:55