Top News – Shkupi i përvishet Brukselit/ `BE nuk na ndihmoi me vaksinat`!
23/02/2021 18:38

Pa e fshehur pakënaqësinë, Maqedonia e Veriut u shpreh se Bashkimi Europian duhet të bëjë më shumë për ta ndihmuar vendin të sigurojë vaksina kundër koronavirusit.Ministri i Jashtëm, Bujar Osmani, i tha agjencisë së lajmeve AFP gjatë një vizite në Paris se vendi i tij ka qenë në gjendje të nisë një fushatë modeste vaksinimi, vetem falë dhurimit të disa mijëra dozave të vaksinave nga Serbia.Ai shprehu keqardhje për mungesën e ndonjë ndihme të BE-së, duke thënë se Brukseli po dërgon “mesazh të gabuar” në Ballkan, duke e lënë atë pa vaksina.Osmani po ashtu tha se Maqedonia e Veriut, vitin e kaluar, ka porositur dhe paguar 800,000 doza të vaksinave AstraZeneca përmes sistemit Covax të Organizatës Botërore të Shëndetësisë, si dhe ka kerkuar 800,000 doza të tjera direkt nga kompania Pfizer, por “asgjë nuk ka mberritur ende”.“Çdo ditë që i vonojmë vaksinat, rrezikon më shumë njerëz, sidomos ata të cenueshmit”, tha Osmani.Ai shtoi se Qeveria e tij është duke bërë përpjekje të sigurojë vaksina kineze dhe se 200,000 të tilla pritet të arrijnë në ditët në vijim.Nga vendet e Ballkanit Perëndimor, vetëm Kosova nuk e ka nisur ende vaksinimin kundër koronavirusit.

Top News – Një tjetër firmë vaksinash në Serbi/ Vuçiç, ‘kemi qëllim kryesor jetën e njerëzve’
22/04 20:00
Top News – Mbillte frikë në ballkan/ Mal i Zi, policia arreston kreun e bandës kriminale
21/04 19:59
Top Channel/ Greqia mbështet Kosovën, “ Të liberalizohen vizat”!
20/04 15:40
Top News – ‘Me kosovën brenda serbisë’/ Vuçiç, ‘jam për kufijtë ekzistues në ballkan’
18/04 17:09
Top Channel/ Greqi, 67 viktima në një ditë/ Situatë alarmante në fqinjin jugor me infektimet
17/04 19:36
Top Channel/ Zaev, thirrje maqedonasve në Shqipëri: “Në 25 prill, votoni Ramën”!
16/04 19:47
Top Channel/ Deklarata të tensionuara në konferencën e shtypit të Ministrave të Greqisë e Turqisë
16/04 12:40
Top Channel/ Punonjësit sezonalë që do të punësohen këtë vit në Greqi!
16/04 09:57
Top News – 45 minutat e takimit/ Dendias dhe Erdogan, Qipro në mes
15/04 20:41
Top News – Përshkallëzon marshimi i studentëve/ Bomba molotov e granata mes protestuesve në Greqi
15/04 20:38
Top News – 6 plumba gazetarit grek/ Dalin në pah detaje tronditëse nga vrasja
15/04 12:37
Top Channel/ Greqia heq karantinën për BE/ Po ashtu për SHBA, Izraelin, Britaninë, Emiratet Arabe dhe…
14/04 22:22
Top News – Greqia, rekord të intubuarish/ 802 pacientë në terapi intensive prej covid 19
13/04 22:20
Top Channel/ Greqi, rekord të intubuarish, numri i viktimave mbetet i lartë
13/04 22:15
Top News – Letër për Albin Kurtin/ Komisioneri Europian: Nisni dialogun me Serbinë
13/04 17:24
Osmani takon ish presidentët/ ’Të krijojmë memorie dhe traditë të re’
13/04 17:23
Top News – Nis vaksinimi i gazetarëve/ Maqedoni e Veriut, vijon imunizimi me Sputnik V
12/04 15:00
Top News – Pasoja tjetër e pandemisë/ Shkup, covid ngre çmimet shtrenjtohet ushqimi
09/04 18:54
Ekzekutohet gazetari grek/ Investigonte botën e krimit dhe mafies në Greqi
09/04 15:55
Top News – Vaksinohet presidenti serb/ Vuçiç merr vaksinën kineze
06/04 17:25