Top News – Shiut nuk ndalet, vijojnë përmbytjet/ Përdorni zinxhirët në Korçë e zonat veriore
26/01/2021 10:18

Kjo e marte ka nisur me vranësia dhe reshje të dendura shiu, sidomos në zonat e ulëta. Sipas Meteoalb, rrebeshet e shiut do të vijojnë edhe në zonat bregdetare, ndërsa në zonat lindore, pritet që të ketë reshje dëbore. Mesdita dhe pasditja sjellin më pak reshje dhe intervale të shkurtra me kthjellime, ndërsa nata rikthen motin e kthjellët por e shoqeruar me renie te ndjehsme te temperaturave raportohet nga Meteoalb. Sakaq situata ne Mifol gjate nates te se hene ka qene e veshtire, ku niveli i Vjoses shkoj deri ne 7.50m, me ndryshimin e drejtimit te eres, ka patur nje terheqje me te mire te shkarkimit te Vjoses ne det dhe niveli aktual eshte 7.00 m. Ekspertet shpresojne qe nga llogaritjet paraprake te niveleve ne Permet, Memaliaj dhe Mifol, niveli deri ne oren 14:00 te shkoj deri ne 6.00 m. Gjate nates ka pasur evakuime te 10 familjeve per shkak te prurjeve te shumta qe ka pasur Vjosa, nderkohe nje biznes baxho eshte permbytur duke i shkaktuar deme te shumta, po ashtu dhe tokat anes lumit jane nen pushtetin e ujit. Po ashtu reshjet e dendura kanë sjellë dëme të mëdha në shumë zona të vendit tonë, kryesisht në Durrës për shkak të daljes së lumit Erzen nga shtrati, Shijak e Fushë Krujë, ku shtëpitë dhe tokat bujqësore janë përmbytur krejtësisht. Në Gjirokastër e Tepelenë janë raportuar gjithashtu rrëshqitje dherash, ndërsa pjesa e Korçës sipas raportimeve vijon te jete e bllokuar nga dëbora e ngrica, ndaj behet apel nga autoritetet qe lëvizja te behet vetëm me zinxhirë. Nderkohe edhe Veriu i Shqipërisë ka pasur problematikat e veta në izolimin e fshatrave të thella për shkak të dëborës që ka kapur gjysmë metri trashësi.

Top News – A do rriten pagat për vitin 2021! Raporti i bankës bie në duart e deputetëve
03/03 22:37
Top News – Kuvendi lë pa para deputetët/ Nuk do marrin dieta gjatë fushatës zgjedhore
03/03 21:15
Top News – 14 orë rrugë në mes të të ftohtit/ 36 alpinistët që sfiduan metrat e Jezercës
03/03 20:05
Protestë me zinxhirë për pronën/ Lezhë, ngujohet para bashkisë me dokumentet në dorë
03/03 19:54
Kontrollohuni pas covidit/ Mjekët: Virusi lë pasoja edhe 9 muaj pas infektimit
03/03 19:45
Top News – Situata e pandemisë mbetet e rënduar/ 21 viktima në 24 orë dhe 851 infektime të reja
03/03 19:44
“Piratët e rrugës”, 20 vite burg/ Parashikimi i ligjit për shoferët që ikin nga vendi i aksidentit
03/03 19:35
Vlorë, ekzekutohet 31 vjeçari/ Policia arreston autorin e atentatit që po dilte nga qyteti me makinë
03/03 19:27
Top News – Larja e hesapeve nis në Norvegji/ Si u përfshi taulanti në pazaret e drogës
03/03 18:58
Top News – Trafikantë e terroristë si diplomatë! Fshihen nga Brukseli në Iran, dosjet në Shqipëri
03/03 18:56
Top News – Në Shqipëri u pastruan 100 mln euro! Si u votua në kuvend ligji për ndërmjetësuesit
03/03 18:18
Top News – ‘Gjej një ekip tjetër të luaj’/ Halim Kosova: PD, ‘nuk mund të më mbash në stol’
03/03 18:15
Top News – Balluku jep premtim për 4 vitet në vijim/ Testohet ulja e avionit në aeroportin e Kukësit
03/03 18:13
Goma në mes të rrugës kthehet në rrezik për aksidente, qytetari denoncon në TCH
03/03 18:11
Top News – ‘Na paguan, por atentati dështoi’! Zbulohet skema, 5 orë për shpërthimin e minës
03/03 18:08
Top News – Viktima e atentatit me 3 mbiemra/ E kaluara kriminale e të riut nga Vlora
03/03 18:03
Top News – Ja kërkesa që bindi gjykatësit/ Lirimi pas 15 ditësh i mjekut Edvin Prifti
03/03 17:54
Meta takon Kurtin: Ndamë ide të vyera për forcimin e gjithanshëm të bashkëpunimit mes dy vendeve
03/03 17:46
Top News – Pas hetimit të SPAK/ Dënohet me 1.4 vite burg ish-kryebashkiaku i Hasit
03/03 17:11
Top News – Albin Kurti nga Tirana/ `Qytetarët Shqiptarë kanë nevojë për ndryshim`
03/03 17:11