Top News/ Shirat pranveror “vrasin” 70 persona dhe shkatërrojnë më shumë se 2600 shtëpi
20/04/2024 08:30

Rreth 70 njerëz janë vrarë nga shirat e dendur që kanë goditur Afganistanin gjatë pesë ditëve të fundit, tha departamenti i qeverisë për menaxhimin e fatkeqësive. Afganistani u përball me një thatësirë të madhe gjatë dimrit, ndërsa ditët e para të pranverës sollën përmbutje të mëdha në shumë provinca. Zëdhënësi i menaxhimit të fatkeqësive, Janan Sayeq tha se krahas viktimave 56 të tjerë janë plagosur si rrejdhojë e përmbytjeve ndërsa më shumë se 2600 shtëpi janë dëmtuar ose shkatërruar. Sa i takon sipërfaqes s përmbytur ajo raportohet të jetë në rreth 95 mijë hetarë. Edhe Pakistani ëhstë përfshirë nga shirrat pranveror, ndërsa ka regjistruar rreth 65 viktima. Kombet e Bashkuara vitin e kaluar paralajmëruan se "Afganistani po përjeton ndryshime të mëdha të kushteve ekstreme të motit". Pas katër dekadash lufte, Afganistani renditet ndër kombet më pak të përgatitura për t'u përballur me ngjarjet ekstreme të motit, për të cilat shkencëtarët thonë se po bëhen më të shpeshta dhe të rënda për shkak të ndryshimeve klimatike.

Top Channel/ Del VIDEO, ja momenti kur avokati Sokol Mëngjesi dhunohet para derës së kopshtit
29/05 22:16
Top News – Sulmi ndaj avokatit Mëngjesi, Rithemelimi/ Duan ta trajtojnë si rastin Rasha
29/05 22:15
Top News/ Zjarr në Spitalin e Shkodrës, përfshihen nga flakët depot e barnave
29/05 22:13
Top News- Berisha: Sokol Mëngjesi u sulmua nga një grup kriminal, donin ta vrisnin
29/05 22:00
Top Channel/ Përfshihet sërish nga flakët spitali i Shkodrës, pacientët në panik
29/05 21:59
Top News/ U përfshi nga flakët, dalin pamjet brenda spitalit të Shkodrës pas fikjes së zjarrit
29/05 21:56
Top News- Dhuna ndaj avokatit, Berisha- Goditje e mirëfilltë politike
29/05 21:45
Top News- Berisha nuk tërhiqet dhe pse policia zbardhi ngjarjen- Mëngjesin donin ta vrisnin
29/05 21:35
Top News – Kushtet e BE për reformën në administratën shqiptare/ Meritokraci dhe vlerësim
29/05 20:47
Top News – Pas pagave, rritje pensionesh/ Rama pranon kritikat e ekspertëve ndërkombëtarë
29/05 20:41
Top News – ‘Ekspozimi i korrupsionit, sukses i drejtësisë’/ Rama flet për hetimet në administratë
29/05 20:38
Top News – Paga 900 euro, nga muaji korrik/ Rama- Në një vit, 400 mln lekë për punonjësit
29/05 20:38
Top News – Ndryshon orari i administratës/ Rama – Sjellim fleksibilitet për punonjësit
29/05 20:37
Top News/ Zjarr në spitalin e Shkodrës, flakët përfshinë katin e nëntokës, panik tek pacientët
29/05 20:34
Top News/ Administrata, 900 euro pagë nga korriku/ Orar fleksibël e vlerësim performance për punonjësit
29/05 20:09
Top News/ Fitoi gjyqin por nuk u pagua/ Zbardhet sulmi ndaj avokatit Sokol Mëngjesi, 5 autorë
29/05 20:05
Top Channel/ Fituesit e përkthimit letrar, nga 12 aplikime zgjidhen 6 autorët e veprat që mbështeten
29/05 19:56
Top Channel/ BBVIP 3 after party/Banorët dhe produksioni festojnë suksesin e një tjetër reality show
29/05 19:53
Top Channel/ Masat për turizmin Shkodër, autoritetet dhe operatorët kërkuan ndalimin e punimeve
29/05 19:50
Top Channel/ Rama: Paga mesatare 900 euro, rritja nis në korrik. Do rishikohen edhe pensionet
29/05 19:40