Top News – Shifrat e covid-it/ Turqi, s’përfshihen asimptomatikët
01/10/2020 21:30

Bilanci ditor i koronavirusit në turqi, nuk përfshin numrin e personave që rezultojnë pozitivë por nuk shfaqin simptoma. Këtë e ka pranuar ministri i shëndetësisë së vendit, Fahrettin Koca. Ai tha se shifrat e publikuara që nga 29 korriku, i referohen vetëm pacientëve, cka do të thotë atyre që shfaqin simptoma të koronavirusit. Ai nuk tha se sa pacientë shtesë asimptomatikë janë regjistruar në turqi por tha se ata përbëjnë edhe pjesën më të madhe të rasteve. Autoritetet shëndetësore në vende të ndryshme kanë thënë se disa njerëz mund ta mbajnë covid 19 pa shfaqur asnjë simptomë dhe mund t’ia transmetojnë atë të tjerëve, që mund të zhvillojnë simptoma. Shumë juridiksione perëndimore i raportojnë rastet asimptomatike brenda numrit total të rasteve pozitive. Deklarata e ministrit turk vjen ndërkohë pasi një deputet i opozitës tha se numri i rasteve të koronavirusit në vend është 20 herë më i lartë se shifrat zyrtare. Ai akuzoi qeverinë se po fsheh përmasat e vërteta të epidemisë në Turqi. Pamjet: AFP

Top News – Të moshuarit e izoluar/ Suedia i rikthen në shoqëri
22/10 22:35
Top News – Thyen rekordin/ Makina më e shpejtë në botë
22/10 22:17
Top News – I druhen infektimit/ Italianët nuk përdorin kartmonedhat
22/10 21:58
Top News – Gjermani, frika e covid/ `Shpërthen` shitja e dezinfektuesve
22/10 21:56
Top News – BE sanksionon dy ruse/ Sulmi kibernetik ndaj Bundestagut
22/10 21:52
Top News – Vendoset ora policore/ Në Athinë dhe qytete të tjera greke
22/10 20:56
Top News – Shifra rekord nga covid/ Gjermani, Francë dhe Spanjë
22/10 18:31
Top News – Opozita Bjelloruse/ Ndërohet me çmimin Sakharov
22/10 18:15
Top News – Dialogu në Bruksel/ Be nuk e di kur do vazhdojë
22/10 15:12
Top News – Filmi i ri i Boratit/ Vë në siklet Rudy Giulianin
22/10 14:57
Top News – ‘Pasaportat e arta’/ BE, hetim për Qipron e Maltën
22/10 14:54
Top News – Parodia e Monet/ Vepra e Banskyt, shitje rekord
22/10 13:07
Top News – Franca pason Spanjën/ Më shumë se 1 milionë infektime
22/10 13:02
Top News – Berlini i gatshëm të angazhojë ushtarë në ndihma për COVID19
22/10 13:01
Top News – Tesla e Elon Musk/ Raporton fitime rekord
22/10 13:00
Top News – U nisën mes pandemisë, kthehen në tokë astronautët
22/10 12:51
Top News – Ecuria e pandemisë/ SHBA, situatë shumë kritike
22/10 12:47
Top News – Zyrtarët amerikanë/ Rusia e Irani ndërhynë në zgjedhje
22/10 12:45
Top News – Takimi me Asteroidin/ Nasa publikon pamjet e rralla
22/10 12:36
Top News – Trump dhe Obama/ Përballen në distancë në fushatë
22/10 12:31