Top News – Serbia, ‘Bjellorusia’ e Ballkanit / Kurti në SHBA: Nuk ka rrugë tjetër veç njohjes
20/05/2022 11:20

Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti, deklaroi se Kosova dëshiron normalizimin e marrëdhënieve me Serbinë, por nënvizoi se nuk do të ketë asociacion në baza etnike ashtu sikurse po kërkon Beogradi. Gjatë një interviste për Zërin e Amerikës në Uashington, Kurti tha se dëshiron që procesi i dialogut midis dy vendeve të përfundojë me njohje reciproke. “Nuk ka hapa pas, por Serbia ka mbetur pas, pasi që nuk i pranon krimet që i ka kryer në Kosovë dhe refuzon ta njohë Kosovën. Biden ka thënë duhet të ketë normalizim të plotë e cila në qendër ka njohje reciproke. Unë jam i gatshëm për njohje reciproke, por Serbia nuk është. Asociacioni i komunave nuk e kaluar testin e Kushtetueses në Kosovë, pasi bie në kundërshtim me 23 nene. Mund të ketë asociacion, por jo në baza etnike”, u shpreh Kurti. Për kryeministrin e Kosovës, integrimi në Bashkimin Evropian i Ballkanit Perëndimor është e vetmja rrugë për stabilitetin e rajonit, por për t’u arritur kjo, Serbia duhet të ndryshojë dhe të distancohet nga politikat e Moskës. “Tashmë është koha që Ballkani Perëndimor të integrohet në BE, por e kemi problem rreshtimin e Serbisë krahas Rusisë, pasi Serbia po e shndërron veten si një Bjellorusi të Ballkanit. Këtu SHBA e kanë rolin vendimtar për ta ndryshuar situatën për më të mirë”, deklaroi Kurti. Kryeministri i Kosovës, Albin Kurti ndodhet për vizitë në Shtetet e Bashkuara gjatë së cilës është takuar me ligjvënës të ndryshëm nga të dy partitë si dhe me këshilltarin e presidentit Biden për sigurinë kombëtare, Jack Sulivan.

Top News- Tani kundër është Maqedonia e Veriut/Pse negociatat nuk u hapën as pas heqjes së vetos!
25/06 12:55
Top News – Dorëzohet Bullgaria, Parlamenti heq veton/A është Shqipëria pranë hapjes së negociatave!
24/06 15:58
Top Channel/ Shpërthim në Kosovë, i vihet eksploziv transformatorit në zonat ku banojnë serbë
24/06 12:09
Top News – Negociatat hapen brenda ditësh!/Macron zbulon planin, si do të hiqet vetoja bullgare
24/06 11:16
Top News – ‘Nëse nuk doni të shihni luftë në Ballkan!’/Paralajmërimi i fortë i Vuçiç për Brukselin!
23/06 18:08
Top News – Shqipëria ‘kurban’ i vetos bullgare/Petkov mban pezull integrimin, ja çfarë deklaroi
23/06 17:34
Top News – Sulmohet aeroplani i nisur nga Zagrebi!/ Shenjë plumbi në trup, autoritetet nisin hetimin
23/06 14:54
Top News – Shqipëria në BE brenda 2033!/Greqia prezanton në Bruksel planin për Ballkanin
23/06 14:54
Top News – Vuçiç: Nuk e njohim Kosovën!/Osmani: Serbia duhet të zgjedhë ose me BE ose me Rusinë
23/06 13:25
Top News- Maqedonia e Veriut i vë vijat e kuqe BE-së/Gjuha dhe historia nuk ‘shiten’ për negociatat!
23/06 11:37
Top News – Qeveria refuzon ofertën e opozitës/ Bullgaria se voton sot propozimin për heqjen e vetos
22/06 19:05
Top News- Vetoja që mbajti peng Shqipërinë/Si kërkon Bullgaria të ‘fshijë’ popullin maqedonas
22/06 17:36
Top News – Frikë nga dronët ‘Bayraktar’/Tensionet me Turqinë, Greqia ‘blindon’ Egjeun
22/06 15:22
Top Channel/ Bullgaria drejt heqjes se vetos, reagon Varhelyi. I hapet rruga edhe Shqipërisë
22/06 15:07
Top News-Konflikti Turqi-Greqi shkon në BE/Brukseli thirrje Erdoganit të mos kërcënojë fqinjët
21/06 20:30
Top News – Rama refuzon samitin e BE!/Vendet e Ballkanit të Hapur nuk shkojë në Bruksel
21/06 15:45
Top Channel/ Kosova dhe Serbia bien dakord për zbatim të marrëveshjes për energjinë
21/06 11:59
Top News – Të ardhurat për frymë, jemi të fundit në rajon/Shqipëria e goditur nga emigracioni
21/06 11:11
Top News – 127 marrëveshje Kosovë-Shqipëri/Sa janë zbatuar, ku janë bllokuar të tjera!
21/06 11:08
Top News – Kosova dhe Serbia gati ta nënshkruajnë/Çfarë përmban marrëveshja e arritur në Bruksel
21/06 10:50