Top News/ Rusia po na ‘sulmon’ me emigrantë / Finlanda kërkon ndihmë nga BE për ndaljen e fluksit
19/04/2024 13:16

Bashkimi Evropian duhet të ndërmarrë masa për të ndihmuar Finlandën që të ndalë fluksin e emigrantëve përmes Rusisë, tha kryeministri finlandez, Petteri Orpo të premten. Vitin e kaluar, Finlanda mbylli kufirin e saj të gjatë me Rusinë pas rritjes së numrit të personave që hynin në vend, përfshirë shtetas të Sirisë dhe Somalisë. Helsinki akuzoi Moskën se po i përdor si armë emigrantët kundër tij dhe BE-së. Por, kjo akuzë është hedhur poshtë nga Kremlini. “Ne po përgatisim një legjislacion, por na duhen edhe masa nga BE-ja”, tha Orpo, pa dhënë më shumë detaje. Ai këtë deklaratë e bëri gjatë vizitës që zhvilloi së bashku me shefen e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen, në kufirin që Finlanda ndan me Rusinë. Von der Leyen deklaroi se KE-ja po punon ngushtë me vendet e origjinës së emigrantëve dhe shtoi se pajtohet me qëndrimin e Finlandës. “Ajo çfarë shohim është se një shtet po instrumentralizon njerëzit e varfër për të ushtruar person ndaj një shteti tjetër, prandaj qartësisht kjo është një çështje e sigurisë”, tha ajo. Masat për të zgjidhur çështjen e emigrantëve nga Rusia duhet të jenë të tilla që të krijojnë një balancë mes mbrojtjes së sigurisë së kufijve dhe obligimeve ndërkombëtare, tha ajo. Duke ndjekur shembullin e Polonisë dhe Lituanisë në kufijtë e tyre me Bjellorusinë, Qeveria finlandeze po harton një legjislacion që do t’iu lejonte rojeve kufitare të ndalojnë që azilkërkuesit nga Rusia të hyjnë në Finlandë.

Top News/ Trupat izraelite bastisje në Jenin, 10 të vrarë në luftime
22/05 22:20
Top News/ Kina ‘dhëmbë për dhëmbë’ me SHBA/ Sanksionon kompanitë amerikane që shesin armë në Tajvan
22/05 21:45
Top News/ Blinken mesazh Egjiptit: Të çojmë ndihmat sa më shpejt në Gaza
22/05 21:37
Top News/ Britania voton më 4 korrik. Sunak i kërkon mbretit të shpërndajë parlamentin
22/05 20:43
Top Channel/ Anglia në zgjedhje të parakohshme/ Kryeministri Rishi Sunak caktoi datën 4 korrik
22/05 19:41
Top Channel/ Luftë terrorizmit, Italia godet kriminelët turq. 19 të arrestuar, mes tyre “bosi i madh”
22/05 19:40
Top News/ Në emër të ngrohjes globale. Të pasurit fitojnë miliarda nga kreditë për të varfërit
22/05 15:28
Top Channel/ Serbia letër Asamblesë Parlamentare të NATO-s: Kosovës të mos i avancohet statusi!
22/05 14:27
Top Channel/ “Të lehtësojmë konsumatorët”, Biden urdhër: Hidhen në qarkullim 1 mln fuçi nafte!
22/05 14:00
Top News/ Rusia kërkon të zgjerojë kufirin detar/ Ministri lituanez: Duhet t’i përgjigjemi
22/05 13:06
Top News/ Tornado rrafshon qytezën/ Dhjetëra viktima e të lënduar në Iowa të ShBA
22/05 12:52
Top Channel/” Shumë të vdekur e të lënduar”: Tornado “fshin” të gjithë qytezën në SHBA!
22/05 11:59
Top News/ Bullgaria trupa shtesë në Kosovë/ Shefi i Mbrojtjes- Do i përgjigjemi çdo situate
22/05 11:36
Top Channnel/ Spanja, Irlanda e Norvegjia njohin Palestinën: Izraeli tërheq urgjent ambasadorët!
22/05 11:36
Top Channel/ Gaza drejt kolapsit, OKB pezullon ndihmat në Rafah: Frikë për sigurinë!
22/05 11:34
Top Channel/ Fletëarresti për Netanyahun, Blinken “sulmon” GJNP: SHBA do sanksionojë gjykatën!
22/05 11:32
Top News/ Lëvizja anti-Izrael në Europë. Tre vende bëhen bashkë, njohin shtetin e Palestinës
22/05 10:35
Top News/ Izraeli kërcënon Spanjën: Do të kesh pasoja po njohe shtetin e Palestinës
22/05 10:33
Top News/ ‘Operacionet humanitare drejt kolapsit’/ OKB pezullon shpërndarjen e ushqimeve në Rafah
22/05 10:10
Top News/ Akuzoi Netanyahun për krime lufte. SHBA, sanksione ndaj Gjykatës Ndërkombëtare Penale
22/05 09:55