Top News – Rrjedhja e gazit në shkollë/ Inspektori tregon gabimin që rrezikoi jetë
21/01/2021 11:45

Një rrjedhje gazi në një shkollë private te merkuren në Tiranë, rrezikoi jeten e nxenesve. Gjashtë nxënës patën nevojë për trajtim mjekësor, në shkollën që përdorte ngrohje me gaz propan dhe kishte një depozitë gazi 1000 litërshe të mbushur plot. Kjo depozitë ishte e pa certifikuar nga Inspektorati Shtetëror i Enëve nën Presion. I ftuar në “Wake Up”, inspektori Riza Dokaj sqaroi pse ndodhi kjo rrjedhje gazi, që për pak rrezikoi jetën e nxënësve. “Inspektoriati Shtetëror Teknik, me të marrë njoftimin se në një institucion privat arsimor kishte ndodhur rrjedhje gazi, u nisën inspektorët dhe nga inspektimi në terren rezultoi se subjekti i mësipërm kishte montuar dy rezervuar gazi përkatësisht nga 1750 litra. Rezervuarë gazi, të cilat ai i kishte mbushur po ditën e djeshme në mëngjes. Dhe mbushja e rezervuarve të gazit, me rregull nuk duhet të kalojë 85 për qind të volumit të saj. Në rastin konkret ata e kishin mbushur mbi 85%, gati e kishin mbushur 100%. Në momentin e mbushjes temperatura mund të ketë qenë -3 gradë, në orën 8 e 45 kur ka ndodhur rrjedhja ka qenë +5. Me rritjen e temperaturës rritet edhe presioni. Ky është një gabim njerëzor i bërë nga ata që e kanë furnizuar”

Sondazh në TCH: Kush fiton zgjedhjet? Sonte në emisionin “Open”, gjetjet e kompanisë Ipsos
25/02 15:18
Top News – “902 mijë zgjedhës me karta të skaduara”/ KQZ-të infektuarit me covid, mbeten pa votuar
25/02 15:13
“Brenda 15 marsit…”/ Vaksinimi në Berat, Rama: Pranvera, periudhë vaksinimi intensiv
25/02 14:34
Top News – Veliaj me banorët e Tiranës/ Kriter për të qenë i LSI-së është SPAK-u
25/02 14:29
Top News – Kufizimet mbeten në fuqi/ Ende nuk ka konfirmim për variantet e tjera
25/02 14:29
Situata e covid në Pogradec/ 21 raste në bilancin e fundit
25/02 13:21
Gjirokastër, 70% e testimeve pozitive/ Riienfektohen dy punonjës në burgun e Bëncës
25/02 13:21
Nuk ka masa të reja kufizuese/ Mbetet në fuqi ndalimqarkullimi 20:00-06.00
25/02 13:21
Top News – Vettingu, futet në krizë Gjykata/ Shkarkohet gjyqtarja e Apelit të Tiranës
25/02 13:14
Top News – Meta hap portal në Presidencë/ ‘Denonconi tek unë presionet për zgjedhjet!’
25/02 13:14
Top News – Basha-Nuk do të bëj mrekullira/ ‘Mjafton të bëjmë sa ç’bën Maqedonia’
25/02 13:13
Mbledhje për gjyqtaren e Krujës/ KLGJ mblidhet për procedimin ndaj Enekelejda Hoxhës
25/02 13:08
Vrasje në qendër të Tiranës/ Viktima me tre emra dhe precedentë penalë, u qëllua me silenciator
25/02 13:08
Top News – Vdekja e minatorit në minierë/ Bulqizë, një në pranga, një në pocedim
25/02 12:55
Bulqizë/ Qendra e Kujdesit Shëndetësor jashtë kushteve optimale, çatia pothuajse e shkatërruar
25/02 12:24
Komiteti Teknik i Ekspertëve: Mbeten në fuqi kufizimet aktuale
25/02 12:23
Benet Beci: KESH do të transformojë zonën përreth liqeneve Vau Dejës- Koman, në destinacion turistik
25/02 12:22
Taksistët e Shkodrës në protestë/ Kërkojnë disiplinimin e taksive që punojnë në të zezë
25/02 12:19
Top News – Kush ishte Behar Sofia!/ Nga miku i Dritan Dajtit tek heroina në Turqi
25/02 12:13
Rruga e shembur që prej janarit/ Lezhë-Kallmet, mungon sinjalistika për rrezikun
25/02 12:11