Top News – Rikthehet George Bush/ Vjen me një libër me kujtime, biseda dhe intervista
19/04/2021 13:49

Xhorxh Bush kthehet në qendër të vëmendjes me një libër të ri me kujtime, biseda dhe intervista. Ai është konsideruar si arkitekti i luftës shkatërrimtare në irak, por imazhi i tij është rehabilituar ndjeshëm që nga largimi nga posti. Mes republikanëve, është rritur simpatia për të, madje Xhorxh Bush është lëvduar edhe nga pasardhësi i tij demokrat, Barak Obama. Ai është rikthyer. Xhorxh Bush, ish presidenti amerikan, rikthehet në skenën politike këtë javë me një tur promocional të një libri të tij që përfshin kujtime, biseda virtuale dhe intervista në TV dhe radio. Shfaqjet në media, fokusuar tek reforma e emigracionit, duket se konfirmojnë udhëtimin e pabesueshëm të Xhorxh Bush nga arkitekti i shumë polemizuar i luftës shkatërrimtare në Iral deri në shtetarin e adhuruar madje edhe nga disa liberalë. Shkalla e mbështetjes mes republikanëve, për të, është rritur që kur ai la detyrën në 2009, dhe ai është lëvduar madje edhe nga pasardhësi i tij demokrat, Barak Obama. Jo kushdo, sidoqoftë, është i kënaqur me rehabilitimin e një lideri, lufta ndaj terrorit e të cilit, kujton torturat me ujë dhe të formave të tjera. Ata argumentojnë se amerikanët me kujtesë afatshkurtër janë nxituar të mbështesin 74 vjecarin Bush, si një thesar kombëtar. Libri i ri i bush, Një nga të shumtët, i shkon përshtat imazhit të tij të ri. Presidenti i 43 ka përshkruar 43 portrete emigrantësh që ai ka njohur dhe ka shkruar historitë e tyre. qëllimi i tij, thuhet nga zyra e Bush, është që të vendosë fytyra njerëzore në debatin e rëndësishëm rreth emigracionit dhe nevojës për reforma.

Top News – Babai më pjellor në botë/ Është nga zimbabveja, ka 16 gra dhe 151 fëmijë
11/05 17:48
Top News – ‘Duke pritur Godonë’/ Rama ironizon çeljen e negociatave me BE
11/05 16:47
Top News – Presidenti, SPAK për paratë e pista/ Meta, nga konferencat…tek postimet në Facebook
11/05 16:46
Top News – Si filloi jeta në Tokë…/ Raketa ‘mbush barkun’ me kampionet e asteroidit
11/05 16:46
Top News – Kishat gjermane sfidojnë Papën/ Bekojnë martesat e çifteve gay në shenjë proteste
11/05 16:19
Top News – 6 doza Pfizer gabimisht/ Itali, 23 vjeçarja nuk ka pasoja anësore
11/05 16:18
Top News – Për të parën herë e vetme… / Mbretëresha Elisabetë pa bashkëshortin në parlament
11/05 16:18
Top News – ‘Rizgjohet’ Çernobili/ Çarje të reja bërthamore në reaktorin numër 4
11/05 15:57
Top News – ‘Do ta zhysim Izraelin në ferr’/ Hamasi kërcënon pas vrasjes së 9 fëmijëve në Gaza
11/05 15:57
Top News – Varianti i zbuluar në Indi/ OBSH e klasifikon ‘një shqetësim global’
11/05 14:08
Top News – Kulmi i dhunës në vitet e fundit/ Jeruzalem, thirrje për qetësi nga e gjithë bota
11/05 14:07
Top News – Rusi, sulm në shkollë/ Mbi 11 viktima, një autor i vrarë, tjetri në pranga
11/05 12:27
Top News – Telashet s’kanë të sosur/ Boeing 737 Max sërish nën hetim
11/05 12:22
Top News – Tension në ngushticën e Hormuzit/ SHBA qëllon anijet iraniane në gji
11/05 12:19
Top News – Sulmi ndaj tubacionit të naftës/ Biden fajëson Moskën-përgjegjëse por nuk kemi prova
11/05 12:05
Top News – Pandemia rriti obezitetin/ OBSH e shqetësuar, paralajmëron pasoja afatgjata
11/05 11:52
Top News – Vaksina e Pfizer dhe BioNTech/ SHBA, miratohet edhe për fëmijët 12-15 vjeç
11/05 11:51
Top News – Popullsia e Kinës rritet pak/ Regjistrohet ritmi më i ngadaltë në dekada të tëra
11/05 11:48
Top News – 4 humbje jete të tjera nga Covid/ Infektimet e reja në nivelet më të ulta
11/05 02:51
Top News – Variant indian i Covid 19/ OBSH: Po kthehet në shqetësim global
10/05 22:55