Top News – `Rekord i zi`/ Maqedoni, bilanc i rëndë viktimash
16/11/2020 20:30

40 persona kanë humbur jetën gjatë 24 orëve të fundit nga Covid 19 në Maqedoninë e Veriut, numri më I lartë ky I viktimave të koronavirusit në vendin fqinj që prej fillimit të pandemisë. Pas kryerjes së 1 683 testimeve, 591 persona rezultuan pozitivë, edhe ky një nivel rekord I infektimeve ditore. Autoritetet shëndetësore maqedonase presin që masat kufizuese që u vendosën para pak ditësh të japin rezultate lidhur me uljen e shkallës së të prekurve me COVID-19, por nga ana tjetër janë shtuar debatet sa i takon qasjes së autoriteteve ndaj sëmundjes; nëse këto masa janë të mjaftueshme apo nëse duhet të ashpërsohen.Masat kufizuese kanë shkurtuar orarin e punës së restoranteve dhe kafeneve deri në orën 21, ndërsa ndalohet grupimi i më tepër se katër vetave në vende publike.Po ashtu, mbajtja e maskës është e detyrueshme edhe në ambiente të hapura. Por, këto vendime ende nuk i kanë ulur shifrat e personave të prekur.Sipas të dhënave zyrtare, në total në Maqedoninë e Veriut, 1305 persona kanë humbur jetën nga koronavirusi; mbi 47 mijë është numri total i të diagnostikuarve mbi 18 mijë janë raste aktive dhe 27 mijë rezultojnë të shëruar. Grupmosha prej 30 deri 39 vjeç po ashtu rezulton të jetë më e infektuar nga koronavirusi.Nuk ka ndonjë shpjegim pse Maqedona e Veriut qëndron në majë të listës në rajon për nga numri i të prekurve dhe viktimave.

Top News – Mitsotakis mburret në parlament/ Në katër muaj, dyfishojmë kufijtë detarë!
20/01 15:58
Top News – Mitsotakis mburret në parlament/ Në katër muaj, dyfishojmë kufijtë detarë!
20/01 13:42
Top News – Ku janë 90 milionë euro/ Bosnje, ç`ndodhi me ndihmat e BE-së për emigrantët
20/01 13:42
Greqi, votohet sot zgjerimi në det/ Mitsotakis:Edhe Edi Rama e quan të drejtë zgjerimin me 12 milje
20/01 12:58
Top News – Serbia nis imunizimin me Sinopharm/ Vaksina kineze i jepet në fillim ushtarëve
20/01 10:37
Top News – Vuçiç merr vaksinën kineze/ Serbia, e para në Evropë që zgjedh Sinopharm
19/01 20:10
Top News – Itali, u përgjuan në një garazh/ Zbulohen Shqiptarët e trafikut të drogës
18/01 21:36
Top News – Arrestohet kryetari i komunës se Ulqinit/ Në pranga edhe katër zyrtarë të tjerë lokalë
18/01 19:08
Greqi, pas plazhit vjen acari/ Dëbora krijon probleme në rrugë, temperatura – 18 gradë celsius
17/01 12:25
Top News – Ulet numri i infektimeve/ Lehtësohen masat kufizuese me Greqinë
15/01 19:58
Top News – Reagon ashpër Sofja/ Maqedoni, digjet flamuri Bullgar
15/01 19:46
Osmani në Athinë/ Dendias: Zbatimi marrëveshjes së Prespës kusht për të mbështetur integrimin në BE
14/01 20:19
Top News – Virusi tek portat/ Maqedonia raporton raste mutacionesh të koronavirusit
14/01 18:21
Top News – Zgjedhjet në Kosovë/ Nis regjistrimi i votuesve jashtë vendit
13/01 14:08
Top News – Mali i Zi, zbut masat kufizuese/ Situata është përmirësuar ndjeshëm
12/01 22:40
Top News – Vuçiç i rikthehet tezës së vjetër/ Përkufizimi i kufijve me Kosovën është zgjidhje
12/01 15:16
Top News – Greqi, përplasen bandat shqiptare/ Ekzekutohet babai, djali mbeti i plagosur
11/01 21:44
Top News – Mali i Zi `ndryshon mëndje`/ Hiqet testi i koronavirusit në kufi!
11/01 21:38
Përplasje e armatosur në Athinë, vriten babë e birë! Dyshohet për përleshje mes bandave shqiptare
11/01 18:40
Top News – Situata e koronavirusit / Greqia shtyn masat kufizuese me Shqipërinë
08/01 12:25