Top News – Reagon ashpër Sofja/ Maqedoni, digjet flamuri Bullgar
15/01/2021 19:46

Ministria e Punëve të Jashtme e Bullgarisë e dënoi ashpër aktin e djegies së flamurit bullgar në një karnaval të mbajtur në qytetin e Vevçanit në Maqedoninë e Veriut. Pjesëmarrësit në këtë manifestim tradicional, përveç djegies së flamurit, kanë parakaluar me maska e veshje ushtarake, duke treguar, sipas tyre, të kaluarën fashiste të Bullgarisë, ndërsa disa të tjerë mbanin në duar rrënjë pemësh, duke ironizuar me pretendimet bullgare se maqedonasit dhe gjuha e tyre kanë “rrënjë bullgare.” "Pas njoftimeve në media në lidhje me djegien e flamurit bullgar në Vevçani në Republikën e Maqedonisë së Veriut, udhëzova ambasadorin bullgar në Shkup, Angel Angelov, t'i shprehë Qeverisë së Maqedonisë së Veriut pakënaqësinë tonë të fortë për këtë akt vandalizmi. Ambasadori Angelov tashmë i ka dërguar një notë të mprehtë verbale Ministrisë së Punëve të Jashtme të Maqedonisë së Veriut”, njoftoi ministrja e Punëve të Jashtme e Bullgarisë, Ekaterina Zaharieva. Ministria e Jashtme në Shkup nuk e bëri publike përmbajtjen e letrës, por përmes një deklarate e dënoi dhe ajo aktin e djegies së flamurit bullgar. “Tradita shekullore nuk duhet të rrezikohet nga aktivitete që përçmojnë ose ofendojnë kombet, shtetet, veçanërisht fqinjët tanë. Ne e dënojmë djegien e flamurit të Republikës së Bullgarisë në karnevalin në Vevçani, si akt që dëmton reputacionin e Republikës së Maqedonisë së Veriut", thuhet në reagimin e saj. Incidenti, I dënuar dhe nga presidenti maqedonas, Stevo Pendarovski, vjen në një kohë tensionesh mes dy vendeve, pasi Bullgaria, në nëntor të vitit të kaluar, i vuri veton nisjes në bisedimeve të anëtarësimit të Maqedonisë së Veriut në Bashkimin Europian.

Top News – Vuçiç `në prag dëshpërimi`/ Presion për njohjen e Kosovës, SHBA e thotë hapur
23/02 22:10
Top News – Sulmi ndaj djalit të Rashiç/ Zyrtari serb, ishte i organizuar politikisht
23/02 20:26
Top News – Shkupi i përvishet Brukselit/ `BE nuk na ndihmoi me vaksinat`!
23/02 18:38
Top News – Kundër regjistrimit të popullsisë/ Opozita Maqedonase, avantazhon shqiptarët
21/02 15:35
Top News – Kurti, tone të reja në Bruksel/ BE pret kompromis dhe pragmatizëm
19/02 12:32
Top News – Librat shkollorë me fyerje për shqiptarët/ Maqedoni, do të tërhiqen nga procesi mësimor
19/02 01:36
Top News – 30 mijë vaksina dhuratë nga Kina/ Mali i Zi, përgatitet të nisë fushatën e imunizimit
18/02 21:59
Top News – Falë donacionit të Serbisë/ Maqedonia e veriut nis fushatën e vaksinimit
17/02 20:54
Stuhia “Medea” godet Greqinë, vendi mbulohet nga dëbora
16/02 16:45
Stuhia godet Greqinë/ Emigrantët shqiptarë kërkojnë ndihmë: Jemi të izoluar, pa ushqime
16/02 15:55
Top News – Stuhia ‘Medea’ në Athinë/ Dy viktima dhe 29 zona pa energji
16/02 15:31
Stuhia “Medea” “ulet këmbëkryq” në Greqi! Shënohen dy viktima, probleme nga izolimi i dëborës…
16/02 14:48
Medea gjunjëzon Greqinë/ Disa emigrantë shqiptarë kërkojnë ndihmë: Jemi të izoluar
16/02 13:18
Athinë/ Emigrantët shqiptarë të izoluar nga dëbora, kërkojnë ndihmë
16/02 10:41
Stuhia ‘Medea’ pushton Greqinë, termometri shënon -20 gradë/ Athina ‘nën pushtetin’ e dëborës
16/02 10:22
Greqi, faza e dytë e vaksinimit/ Mosha 60-64 vjeç me Astrazeneca dhe 75-79 me Pfizer dhe Moderna
16/02 02:30
BE paralajmëron Kurtin/ ‘Kosova të angazhohet në bisedime me Serbinë”
15/02 15:57
Kufiri i ndarjes së thellë mes Shqipërisë dhe Kosovës
15/02 15:09
Greqi/ Moti i keq shkakton probleme, stuhia Medea “godet” vendin: Pa koment
15/02 13:34
Greqia në emergjencë nga moti, stuhia “Medea” bllokon edhe autostradat nga akulli
15/02 12:21