Top News – Protokoll i posaçëm për turizmin/ Masat rekomandohen për të gjitha sipërmarrjet
15/06/2021 22:21

Këtë vit ka një protokoll të posaçëm për të gjithë bizneset dhe personat që kanë vendosur të pushojnë në këtë sezon veror, pas kalimit të një periudhe të vështirë të pandemisë së COVID-19, i cili akoma nuk është larguar plotësisht. Këto masa duhet të ndërmerren nga të gjitha sipërmarrjet e shërbimeve turistike për mbarëvatjne e aktiviteteve të miratuara sit ë lejuara. Ato janë përgatitur nga ministria e Turizmit dhe Mjedisit në bashkëpunim me Ministrinë e Shëndetësisë dhe Mbrojtjes Sociale. Protokolli është i vlefshëm vetëm në rast të heqjes së masave kufizuese nga Qeveria Shqiptare dhe në rast të lejimit të ushtrimit të aktiviteteve turistike. Përveç rregullave të përgjithshme, përfshihet dhe një manual për administrimin e ushqimit dhe pijeve, apo për vendosjen e tavolinave, ku karriget duhet të jenë 1 metër distancë nga njëra-tjetra. Rekomandohet që të gjitha bizneset të bëjnë pastrim i përsëritur të ambienteve të jashtme dhe të brendshme. Në evente të ndryshme duhet të respektohet distancimi fizik ose të zhvillohen në ambjente të hapura deri në 50 persona. Sa i përket çadrave, duhet të vendosen në distancë 3 metra për të shmangur infektimin me COVID-19. Ky Protokoll përmban parakushtet, kushtet dhe rregullat për të orientuar dhe rekomanduar industrinë turistike për masat e nevojshme që duhet të ndërmerren përgjatë periudhës së pranisë së COVid 19.

Top Channel/ “SPAK të zbresë në Fier”/ Deputeti i PD Luan Baçi mbështet denoncimet Petro Koçit
24/07 01:48
Top News – Një koncert surprizë në Tiranë… Dua Lipa: Unë mburrem që jam Shqipëtare
23/07 22:30
Top News – Sërish kokainë në Portin e Durrësit/ Ishte fshehur në kontejnerët e një kompanie frutash
23/07 22:28
Top News – Moderna për 12-17 vjeçarët/ Vjen autorizimi i agjencisë evropiane të barnave
23/07 22:24
Top News – Vetëm një qark pa virus/ Më pak testime, por shumë infektime…
23/07 20:39
Top Channel/ SPAK në tenderat e Fierit/ Deputeti i PD Luan Baçi mbështet denoncimet e Petro Koçit
23/07 20:34
Top Channel/ “Koncert në Tiranë? Surprizë”/ Dua Lipa tregon projektet artistike & ato të bamirësisë
23/07 19:54
Top Channel/ Dua Lipa vjen në Tiranë/ Këngëtarja ndihmon në ndërtimin e kopshtit 42 në kryeqytet
23/07 19:50
Top Channel/ UNESCO: Ndërprisni gërmimet. Autoritetet shqiptare injorojnë kërkesën, vijojnë punimet
23/07 19:50
Top Channel/ Motorri përplaset me biçikletën, ndërron jetë 85-vjeçar
23/07 19:49
Top Channel/ PD: Porti i Durrësit, lavatriçe parash. Kush do paguajë kreditë për portin aktual?
23/07 19:42
Top Channel/ “Sherret” për reformën,drejtuesit e institucioneve ankohen për punën e njëri tjetrit
23/07 19:40
Top Channel/ Dua Lipa: Mburrem që jam këtu. Të ndryshojmë stigmën për Kosovën e Shqipërinë
23/07 19:35
Top News – Petro Koçi kërkohet nga SPAK/ Denoncoi abuzime me koncesione nga Bashkia Fier
23/07 18:38
Top News – Edi Rama takon Dua Lipën/ ‘Çfarë çike, modeste, krenaria e familjes’
23/07 17:35
Top News – ‘Lavatriçe e parave të pista të Rilindjes’/ PD denoncon konçestionet e portit të durrësit
23/07 17:31
Top News – Dua Lipa në Shqipëri/ Bashkohet me nismën ‘adopto një kopsht’
23/07 17:28
Top News – ‘Luftë klanesh brenda socialistëve’/ Kryedemokrati i fierit drejton gishtin nga qeveria
23/07 17:24
Top News – Vështirësi me regjistrimin online/ Ngatërrohen të dhënat, do ketë raund të dytë
23/07 16:30
Top Channel/ Dua Lipa i bashkohet nismës së Bashkisë së Tiranës “Adopto një Kopësht”
23/07 16:09