Top News – Protestat e dhunshme në SHBA, plagosen dy oficerë policie
24/09/2020 12:22

Dy oficerë policie janë qëlluar në mesin e protestave të mëdha në qytetin amerikan të Luisvillit, pasi juria në një gjykatë vendosi se asnjë polic nuk do të përballej me akuza për vrasjen e një gruaje afro amerikane, të paarmatosur, Breonna Taylor. 26 vjeçarja Taylor, punonjëse në një spital, u qëllua disa herë ndërsa tre oficerë hynë për një kontroll në shtëpinë e saj më 13 mars. Njëri prej tyre, Brett Hankison, u akuzua jo për vrasjen e Taylor por rrezikim të panevojshëm, pasi qëlloi në apartamentin e një fqinji në Luisvill. Dy oficerët e tjerë nuk do të akuzohen për asgjë. Rastet e vrasjes së afro amerikanëve të paarmatosur nga policia kanë ndezur zemërim në të gjithë shtetet e bashkuara duke u përshkallëzuar veçanërisht pas vdekjes së George Floyd në duart e policisë në Minneapolis, në maj. Shefi i policisë në Luisvill tha ndërkohë se policët e qëlluar në protestën e të mërkurës nuk kishin plagë të rënda. Ai shtoi se një i dyshuar ishte arrestuar. Gjendja e emergjencës është shpallur në Luisvill dhe roja kombëtare është dislokuar atje. Kryebashkiaku kishte shpallur ndalim qarkullimi në qytet nga ora 21 deri në 6 të mëngjesit për tre ditë. Por pavarësisht masave, turmat u mblodhën pas orës 21,00. Protesta kundër veprimit të gjykatës u mbajtën po ashtu edhe në Nju Jork, Uashington, Atlanta dhe Chikago.

Top News – Itali, gati marrëveshja/ Tamponi 18 euro te mjeku i familjes
27/10 21:51
Top News – Viktimat e covid-it/ OBSH: Po rriten shpejt në evropë
27/10 21:23
Top News – Botuesi i Harry Potter/ Covidi ‘magji’ me shitjen e librave
27/10 19:48
Top News – Manjati kinez/ Jack ma po bën histori
27/10 19:46
Top News – Rekord infektimesh/ Greqi, shënohen edhe 12 viktima
27/10 19:45
Top News – Parashikimi i zymtë/ Gjermani, 20 mijë raste në fundjavë
27/10 19:43
Top News – Parisi paralajmëron… Francezët në vendet myslimane
27/10 19:42
Top News – Aksioni i Europolit/ Konfiskohen 352 makina të vjedhura
27/10 19:26
Top News – Lira turke në pikiatë/ Shqetësime për ekonominë e vendit
27/10 19:24
Top News – Refuzimi i maskës/ Lidhet me çrregullime antisociale
27/10 19:22
Top News – Fauci për vaksinën/ Nuk e bllokon tërësisht infeksionin
27/10 17:29
Top News – KE “i tërheq veshin”/ “Erdogan po largon Turqinë nga Evropa”
27/10 15:44
Top News – Itali, masat antiCovid/ Shpërthejnë protesta të dhunshme!
27/10 11:55
Top News – E përzgjedhura e Trumpit/ Senati konfirmon gjyqtaren Barrett
27/10 10:55
Top News – Komentet e Erdoganit, Franca tërheq ambasadorin në Turqi
27/10 10:51
Top News – Sa vlen atëherë vaksina? Studimi më i fundit: Antitrupat bien për 4 muaj!
27/10 10:44
Top News – Shkencëtarët konfirmojnë/ Uji ekziston në sipërfaqen e hënës
26/10 22:14
Top News – Mjekët në Belgjikë/ Në punë edhe me koronavirus
26/10 22:13
Top News – Lavrov në Greqi/ Mbështet zgjerimin me 12 miljë
26/10 20:18
Top News – Merkel paralajmëron/ Jemi pranë humbjes së kontrollit
26/10 20:15