Top News – Prodhimi i energjisë/ Shifra optimiste dhe nga privatët
11/08/2020 12:37

Pavarësisht se 2020-a nuk po konsiderohet si një vit i mirë hidrik dhe përtej problematikave që mund të ketë sjellë pandemia kompanitë private të prodhimit të energjisë ia kanë dalë të prodhojnë më shumë energji sesa kompania publike. Për herë të parë prodhimi total i kompanive koncesionare private ishte sa 52 për qind e totalit të energjisë së prodhuar në vend. Të dhënat zyrtare tregojnë se në janar-qershor u prodhuan në total mbi 2.73 milionë Megavat dhe nga këto Korporata Elektroenergjetike Shqiptare që ka nën menaxhim kaskadën e Drinit ka prodhuar vetëm 48 për qind. Të njëjtat të dhëna të raportuara nga insitucionet tregojnë se nga HEC-et private të lidhura në rrjetin e Operatorit të Sistemit të Shpërndarjes (një nga kompanitë e krijuara nën OSHEE) prodhuan 400 mijë Megavat.

Top News – Legalizimi i kanabisit/ Zelanda e Re `e lë pas dore`
01/10 14:43
Top New – Në ditën e të moshuarve/ Manastirliu-vaksinim për grupmoshën
01/10 14:26
Top News – OFL u kërkon pasurinë për 48 orë/ Tre vrasësit e dënuar
01/10 14:23
Top News – Arrestimet në Kosovë, sfidohet autoriteti i Speciales
01/10 14:18
Top News – Nevoja për kursime/ Shell shkurton 9 mijë vende pune
01/10 13:19
Top News – Apeli le në fuqi vendimin/ Gjyqtarja Margjeka, arrest shtëpie
01/10 13:13
Top News – ‘Tradhtarët’ në polici/ 245 denoncime në të gjitha nivelet
01/10 12:58
Dita boterore e kafes/ Festa me kafen më të mirë, “Lori Caffe”
01/10 12:57
Gjyqtarja e akuzuar për korrupsion/ Mimoza Margjeka në Apel kërkon lirimin nga akuzat
01/10 12:55
Mungesë gjaku për talasemikët/ Në Lushnje po dhurohet më pak për shkak të frikës nga Covid
01/10 12:17
Top News – Situata pas pandemisë/ Basha-të mbështeten me të prekurit
01/10 12:16
Top News – ‘Mos më telefono’!/ Vendim i ri i AKEP për celularët
01/10 11:13
Top News – Greqia me vendim të ri/ Kufizime në kufi deri në 12 tetor
01/10 11:13
Top News – Baret dhe restorantet/ Hapen edhe pishinat, ja rregullat
01/10 11:05
Top News – Veliaj nis fushatën/ Kemi një plan, të bëjmë Shqipërinë
30/09 22:00
Top News – Infermieri gënjen pacientin/ Covid, 1 mln e gjysmë çdo shërbim
30/09 21:58
Top News – Emërohet Gent Gazheli/ Ish ambasadori në krye të doganës
30/09 21:57
Top News – Lleshaj i përgjigjet PD/ ‘Qëndrat e votimit nuk preken’
30/09 21:56
Veliaj: Kemi vetëm një plan, të bëjmë Shqipërinë & Tiranën; plani i PD ringjallja e Berishës & vilat
30/09 21:44
Top News – 1000 mësues shtesë/ Mësimi në kushte pandemie
30/09 19:51