Top News – Presidenti i zgjedhur Biden/ Merr llogarinë zyrtare në Twitter me zero ndjekës
15/01/2021 15:55

Presidentit të zgjedhur Joe Biden i është dhënë llogaria e tij e re zyrtare, presidenciale, e tëitterit, por është detyruar ta fillojë atë me zero ndjekës. Fushata e Biden është e pakënaqur me këtë lëvizje, që shënon një ndryshim nga tranzicioni i mëparshëm nga barak Obama. Llogaria e re @PresElectBiden, do të shndërrohet në atë zyrtaren @POTUS (President of the United States) në ditën e inaugurimit, më 20 janar. Në gjashtë orët e para të saj online, llogaria sidoqoftë fitoi afërsisht 400 mijë ndjekës. Donald Trump trashëgoi llogarinë Potus me 13 milionë ndjekës kur ai zuri vendin e Obamës në shtëpinë e bardhë, por kjo nuk do të ndodhë këtë radhë. Ekipi i Biden ishte njoftuar për lëvizjen para më pak se një muaji dhe tha se kjo do të thoshte se administrata do të duhej ta niste nga zero. Tëitter nuk ka shpjeguar përse e ka marrë këtë vendim. Më herët Tëitter kishte njoftuar se llogaritë institucionale nuk do të merrnin automatikisht ndjekësit e një administrate të mëparshme, por nuk dha një arsye. Ekipi i Biden ka regjistruar edhe adresën FLOTUS për zonjën e parë të ardhshme dhe një llogari krejt të re zyrtare, atë @SecondGentleman, për bashkëshortin e Kamala Harris, Doug Emhoff. Barak obama ishte i pari lider amerikan me një llogari zyrtare në Tëitter. Llogaria @POTUS u hap gjatë mandatit të tij.

Kujdestari i kishës së Lausanne në Zvicër i bie këmbanës për viktimat e Covid në homazhet kombëtare
05/03 22:29
Vrasjet e grave/ Marshim në Stamboll kundër ‘femicidit’, para Ditës Ndërkombëtare të Grave
05/03 22:29
Biri i artistit të famshëm iraken përgatit dhuratën për Papa Françeskun
05/03 22:29
Japonia ende lufton për çmontimin e impjantit të rrezikshëm të Fukushima, 10 vje pas katastrofës
05/03 22:29
Ish-balerini i famshëm francez Patrick Dupond vdes në moshën 61 vjeçare
05/03 22:23
Top News – Covid 19 vrau më shumë se lufta/ Në Itali, rreth 10 mijë të vdekur në 2020
05/03 22:19
Top News – 10 mijë forca në ruajtje të Papës/ Mbërrin në Irak, mesazhe kundër ekstremizmit
05/03 21:18
Top News – Për 3 orë nga Londra në Nju Jork/ Dalin detajet e një avioni, si kurrë më parë
05/03 21:17
Guvernatorit i kërkohet dorëheqja/ New York, ndihmësit e tij ndryshuan numrin e viktimave nga Covid
05/03 20:24
Luksembourg: festivali i Filmit rikthen audiencat në sallat teatrale: Pa koment
05/03 17:59
Bashkëshorti i mbretëreshës transferohet me ambulancë në spitalin privat pas operacionit: Pa koment
05/03 17:59
Papa Françesku mirëpritet nga presidenti i Irakut në vizitën historike: Pa koment
05/03 17:58
Autokolona transporton Papa Franceskun në qytet prej aeroportit: Pa koment
05/03 17:58
Java e Modës Paris: Coperni prezanton koleksionin në pasarelën e spektatorëve në makina: Pa koment
05/03 17:58
Top News – Parlamenti evropian/ ’Të nisin negociatat me Shqipërinë e Maqedoninë’
05/03 16:04
Top News – Gruaja më e vjetër në botë/ Do të mbajë pishtarin e lojërave olimpike në Japoni
05/03 16:00
“Merkel të japë dorëheqjen”/ Editoriali i Spiegel: dështuan me vaksinat anti-covid
05/03 15:45
Virus i ri në Britani/ Zbulohet varianti i ngjashëm me virusin e shfaqur në Brazil
05/03 15:43
Top News – Ministri gjerman kundër Kurtit: Ndryshimi e zhvendosja e kufijve nuk na çojnë përpara
05/03 14:45
Top News – Uraganë edhe në hapësirë/ Fenomeni fiksohet nga satelitët mbi polin e veriut
05/03 14:31