Top News – Premtimi i Musk: Tesla e përballueshme në tre vjet
23/09/2020 12:01

Themeluesi i Teslas, Elon Musk, ka prezantuar teknologjinë që ai thotë se do ti bëjë bateritë e Teslas më të lira dhe më të fuqishme. Në një prezantim live, Musk po ashtu foli për mundësinë e një Tesle të re tërësisht autonome e që do të kushtojë vetëm 25 mijë dollarë, brenda tre vitesh. Ka qenë gjithnjë ëndrra jonë të bënim një makinë elektrike të përballueshme – tha ai. Por lajmi, duket se nuk i ka entuziazmuar shumë investitorët dhe 50 miliardë dollarë humbje u regjistruan në bursa. Njoftimi kryesor qelizat e reja të mëdha cilindrike. Pretendohet se bateritë e reja do të ofrojnë pesë herë më shumë energji, gjashtë herë më shumë fuqi dhe 16 për qind rreze më të madhe ngjarjeje. Por teknologjia e prezantuar sidoqoftë, do të dojë vite të implementohet. Përpjekja e Teslas përfshin integrimin e baterisë në mënyrë që ajo të jetë pjesë e strukturës së makinës, duke reduktuar efektivisht peshën e baterisë.

Top News – Toka “ndihmon” veten/ Zbulohet barriera gjigante koralore
28/10 14:17
Top News – Trazira në Filadelfia/ Dërgohet me urgjencë Garda Kombëtare
28/10 12:08
Top News – Pandemia në Gjermani/ Mungesë dramatike infermierësh
28/10 11:57
Top News – Ish-këshilltarja e Trump/ `Synon afrim me Putin kundër Kinës`
28/10 11:47
Top News – Karikatura e pazakontë! Turqia akuzon Charlie Hebdon për “racizëm kulturor”
28/10 11:03
Top News – Itali, gati marrëveshja/ Tamponi 18 euro te mjeku i familjes
27/10 21:51
Top News – Viktimat e covid-it/ OBSH: Po rriten shpejt në evropë
27/10 21:23
Top News – Botuesi i Harry Potter/ Covidi ‘magji’ me shitjen e librave
27/10 19:48
Top News – Manjati kinez/ Jack ma po bën histori
27/10 19:46
Top News – Rekord infektimesh/ Greqi, shënohen edhe 12 viktima
27/10 19:45
Top News – Parashikimi i zymtë/ Gjermani, 20 mijë raste në fundjavë
27/10 19:43
Top News – Parisi paralajmëron… Francezët në vendet myslimane
27/10 19:42
Top News – Aksioni i Europolit/ Konfiskohen 352 makina të vjedhura
27/10 19:26
Top News – Lira turke në pikiatë/ Shqetësime për ekonominë e vendit
27/10 19:24
Top News – Refuzimi i maskës/ Lidhet me çrregullime antisociale
27/10 19:22
Top News – Fauci për vaksinën/ Nuk e bllokon tërësisht infeksionin
27/10 17:29
Top News – KE “i tërheq veshin”/ “Erdogan po largon Turqinë nga Evropa”
27/10 15:44
Top News – Itali, masat antiCovid/ Shpërthejnë protesta të dhunshme!
27/10 11:55
Top News – E përzgjedhura e Trumpit/ Senati konfirmon gjyqtaren Barrett
27/10 10:55
Top News – Komentet e Erdoganit, Franca tërheq ambasadorin në Turqi
27/10 10:51