Top News – Planifikonte sulm në Shqipëri/ Dyseldorf, dënohet pjesëtari i ISIS-it
26/01/2021 20:10

Një gjykatë gjermane në Dyseldorf dënoi me shtatë vjet burg një 31 vjecar nga Taxhikistani, I akuzuar për bashkëthemelimin e një celule të Isis-it në Gjermani dhe mbështetjen për dy atentate te planifikuara prej saj. Gjykata tha se Ravsan B., emri i plotë i të cilit nuk u bë i njohur në përputhje me rregullat gjermane të privatësisë, kishte krijuar celulën e organizatës terroriste së bashkuar me disa përsona të tjerë, që dyshohet të jenë bashkëkombas të tij. 31 vjecari jetonte në qytetin perëndimor gjerman të Wuppertal dhe ka qenë në paraburgim që nga marsi 2019. Thuhet se ai I dha një anëtari të celulës një pistoletë gjysmë automatike për të qëlluar një burrë në Gjermani i cili kishte bërë komente kritike rreth Islamit. Por autoritetet arritën ta zbulojnë në kohë sulmin dhe ta shmangin atë. Associated Press shkruan po ashtu se Ravsan ishte përfshirë në përgatitjen e një vrasje me pagesë prej 40 mije dollare në Shqipëri e cila kishte për qëllim të financonte ISIS-in. Kjo vrasje u anullua sepse lindën dyshime mbi identitetin e viktimës së shënjestruar. Përpos kësaj I pandehuri mësohet të ketë marrë pjesë dhe në një transferim parash dtejt Shtetit Islamik në Siri. Përpara gjykatës, 31 vjecari I pranoi në masë të madhe shkeljet për të cilat akuzohej ndërsa ka dhënë informacione edhe për anëtarët e tjerë të dyshuar të celulës së tij, që përballen gjithashtu me procesin gjyqësor.

Entuziastët francezë shënojnë 40-vjetorin e trenave të shpejtësisë së lartë TGV – Pa koment
26/02 22:22
Palestinezët kujtojnë masakrën 1994 në xhaminë Ibrahimi, kërkojnë fund të kolonive të reja izraelite
26/02 22:21
Banorët mblidhen para shkollës ku u rrëmbyen 300 vajza adoleshente në Nigeri – Pa koment
26/02 22:20
Presidenti Biden dhe Zonja e Parë mbërrijnë në zonat e dëmtuara nga stuhia në Texas – Pa koment
26/02 22:19
Zhytës vullnetarë në Gaza kërkojnë për marinarët e zhdukur egjiptianë pas stuhisë – Pa koment
26/02 22:18
Bregu u Fildishtë merr dërgesën e parë të vaksinave falas nga mekanizmi global Covax – Pa koment
26/02 22:17
Top News – Amerika `lëshon` bombën/ Vrasjen e Khashoggi-it e urdhëroi princi saudit
26/02 22:15
Top News – Vaksinat kineze në Ballkan/ Ekspertët, përpjekje për të shtuar influencën
26/02 22:14
Top News – Protesta masive në Shkup/ Jo pazareve politike në kurriz të shqiptarëve
26/02 22:13
Top News – UFO në New Mexico/ Piloti i american airlines ndesh objektin alien
26/02 22:13
Përleshje mes bandave në Athinë, plagoset shqiptari/ PAMJET EKSKLUZIVE të policisë në aksion
26/02 22:08
Republikanët mblidhen në Florida/ Pritet që të flasë edhe ish presidenti Donald Trump
26/02 20:17
Top News – Merkel refuzon vaksinën/ Nuk pranon të marrë dozën e Astrazeneca-s
26/02 20:02
Top News – Goditja e radhës për rusët/ SHBA e BE, Krimea nuk është e juaja por e Ukrainës
26/02 18:39
Top News – Samiti i BE-së për imunizimin/ Blloku do japë para për vaksinat kundër mutacioneve
26/02 18:38
Top News – SHBA, përkrahësit e Trumpit/ Shefja e policisë, duan të hedhin në erë Capitol-in
26/02 18:37
Top News – Turizmi i aventurës në rajon/ ‘Ski Touring’ përmes ‘Via Dinarica’
26/02 18:15
Top News – Varianti i tmerrshëm kalifornian/ Ekspertët, është 11 herë më vdekjeprurës
26/02 18:08
Top News – Apeli i mbretëreshës/ ‘Bëni vaksinën, mendoni edhe për të tjerët’
26/02 16:53
Top News – Dezertori koreano verior/ Pamje nga kamerat e sigurisë, si e kaloi kufirin – Pa koment
26/02 16:52