Top News – Përfundon vizitën në Irak/ Papa lutet në rrënojat e Kishës: Ju mbaj në zemër
08/03/2021 12:24

Papa Françesku përfundoi të hënën vizitën e tij historike në Irak. Presidenti irakian Barham Salih e ka shoqëruar 84-vjeçarin me tapet të kuq në aeroportin e Bagdadit. Përgjatë vizitës, të parën të një pape në histori në Irak, ai ka qenë në katër qytete irakiane, duke përfshirë Mosulin, ish-qendrën e grupit ekstremist Shteti Islamik. Të krishterët kanë qenë mes personave të marrë në shënjestër nga shteti islamik kur ata shtinë në dorë rajonin në 2014, duke kryer abuzime të rënda me të drejtat e njeriut. Të dielën, Papa u lut mes rrënojave të kishave në Mosul, ish bastionin e shtetit islamik, para se të takohej atje me besimtarë të krishterë. Ndërsa në një meshë të mbajtur në stadiumin e irbilit, etapa më e rëndësishme e vizitës së tij, ai tha se iraku do të mbetej në zemrën e tij, përgjithnjë. Papa: “paqja është më e fuqishme se lufta dhe Iraku do të mbetet gjithmonë në zemrën timë Lideri i të krishterëve të botës ka realizuar një bisedë edhe me klerikun mysliman shiit, Ayatollah Ali al-Sistani. Me mijëra njerëz morën pjesë në meshën në Irbil, pavarësisht shqetësimeve për koronavirusin. Ekspertët e shëndetit publik kanë shprehur ndërkohë shqetësim që turmat e mëdha të njerëzve mund të ndikonin në përhapjen e koronavirusit, në vendin që po përballet rëndë me pandeminë. Papa dhe pjesëtarët e delegacionit të tij janë vaksinuar kundër koronavirusit, por kjo nuk ka ndodhur me shumicën e irakianëve. Iraku po përballet me një tjetër valë të koronavirusit, të nxitur nga varianti i ri i virusit që është raportuar fillimisht në Britani.

Top News – Çekia dëbon diplomatët ruse/ Akuzohen për incidentin në depon e municioneve
18/04 10:28
Top Channel/ Anija Soyuz shkëputet nga Stacioni Hapësinor për udhëtimin e kthimit drejt Tokës – Pa koment
17/04 21:05
Top Channel/ Roja bregdetare filipinase patrullon pranë mjeteve kineze në ujërat e kontestuara
17/04 21:05
Top Channel/ Regjimenti i kavalerisë vjen në kështjellën Windsor për funeralin e Princ Philip
17/04 21:04
Top Channel/ Minutë heshtjeje dhe paradë kuajsh për Princ Philip në kështjellën Windsor – Pa koment
17/04 21:02
Top Channel/ Tanket ruse në Detin e Zi mbajnë manovra ushtarake në Krime – Pa koment
17/04 21:02
Top Channel/ Homazhe me të shtëna topi në Kullën e Londrës për funeralin e Princ Philip – Pa koment
17/04 21:01
Top News – Lamtumirë princi Filip! Ceremoni intime por solemne në Windsor
17/04 18:01
Apel grave-Shtyni shtatzaninë…/ Brazil, deri sa më e keqja e pandemisë të kalojë
17/04 17:25
Të Pasurit | Mark Zuckerberg | Filozofia që ngriti perandorinë me emrin ‘FACEBOOK’ | Top News
17/04 17:15
Top News – ‘Sot jemi pushim’/ Si lihen të vdesin emigrantët në Mesdhe…
17/04 16:51
Top News – 50 avionë rusë në Detin e Zi/ SHBA paralajmëron kompanitë ajrore të evitojnë zonën
17/04 16:50
Top News – Rikthim në tokë…/ Stacioni hapësinor ndërkombëtar mbetet me 7 banorë
17/04 16:49
Top News – Putin po ‘gatuan’ hakmarrjen/ Pas sanksioneve të vendosura nga Joe Biden për Rusinë
17/04 14:37
Top News – Sulmi që mori 8 jetë njerëzish/ Shba-autori, një ish punonjës i kompanisë Fedex
17/04 14:34
Top News – Mbreteresha Elisabetë/ I jep sot lamtumirën bashkëshortit të saj
17/04 12:02
Top News – Birra dhe vera derdhen lumë…/ Britanikët rigjejnë lirinë, çmenduri në pub-e e lokale
17/04 11:57
Top News – Raul Kastro ‘lë’ partinë/ Fundi i një ere në Kubën komuniste
17/04 11:16
Top News – Bllokoi ngushticën e Kerchit/ Nato akuzon Rusinë se po ngre tensionet
17/04 11:15
Top News – OBSH lëshon alarmin/ Shkalla e infeksioneve drejt rekordeve të reja
16/04 22:50