Top News – Pavarësisht pandemisë…/ Sondazhi-ndryshimet e klimës, emergjencë globale
27/01/2021 15:01

Me gjithë pandeminë e koronavirusit, gati dy të tretat e njerëzve në botë i shohin ndryshimet klimatike si emergjencë globale. Kjo është gjetja kryesore e sondazhit më të madh të opinionit për trajtimin e ngrohjes globale. Mbi një milion njerëz nga 50 vende të botës morën pjesë në sondazh. Gati gjysma e tyre ishin të moshës 14 deri në 18 vjeç. Sipas sondazhit, konservimi i pyjeve dhe tokave është zgjidhja më e popullarizuar për trajtimin e çështjes. Sondazhi u organizua nga Programi i Kombeve të Bashkuara për Zhvillim (UNDP), në bashkëpunim me Universitetin e Oksfordit. Organizatorët i shpërndanë pyetjet e sondazhit përmes reklamave në aplikacionet e lojërave mobile në 50 vende. “Njerëzit janë të frikësuar, i shohin zjarret në Australi dhe Kaliforni, i shohin stuhitë e kategorisë pesë në Karaibe, i shohin përmbytjet në Azinë Juglindore”, tha Cassie Flynn, këshilltare strategjike e UNDP-së. “Ata shohin rreth vetes dhe thonë: ky është një problem i vërtetë. Ne duhet të bëjmë diçka për këtë”, shtoi Flynn. Sondazhi u realizua midis tetorit dhe dhjetorit të vitit të kaluar.

Top News – Arriti në Gjermani para 6 vjetësh/ Tani emigranti kërkon të bëhet deputet
25/02 18:00
Top News – Studimi, dritë jeshile Pfizer-it/ Efikase në jetën reale po aq sa në testime
25/02 17:22
Top News – Politikanët serbë për Listën Serbe/ Është krejtësisht në darën e Vuçiçit
25/02 17:21
Top News – Presidenti kinez shpall fitoren/ Bëmë një ‘mrekulli’, zhdukëm varfërinë ekstreme
25/02 16:52
Park i ri ujor në Dubai/ Një rrëshqitëse për rekord guinnes, 48 metra e lartë – Pa komente
25/02 16:24
Të pajisur me pasaportën e vaksinës/ Izrael, koncerti i parë për të imunizuarit– Pa koment
25/02 16:23
Top News – Motoristët si skllevër…/ Itali, kompanitë shpërndarjes së ushqimeve në hetim
25/02 16:23
Top News – Stilistët me ngjyrë, bëjnë histori në Milano në javën e modës
25/02 16:22
Top News – Aksident i rëndë rrugor/ SHBA, policia ndërhyn dhe shpëton shoferin– Pa koment
25/02 16:20
Top News – Pandemia i ktheu në zoom/ SHBA, kirurgjia plastike ‘boom’ kërkesash – Pa koment
25/02 16:19
Pandemia ‘mbyll’ kulturën/ Zvicër, koncerte për vetëm një spektator… – Pa komente
25/02 16:19
Top News – Po vijnë Golden Globes…/ Përgatitjet e fundit për ceremoninë e pazakontë– Pa Koment
25/02 16:19
Top News – Vrasja e Khashoggi-t/ Raporti i zbulimit amerikan implikon princin e kurorës
25/02 16:18
Top News – Shatërvanë llave dhe hi/ Etna shpërthen sërish, hera e gjashtë në tetë ditë
25/02 12:52
Top News – Studimi më i madh deri më tani/ Vaksina e Pfizer dhe Biontech, 95 përqind efikase
25/02 12:38
Top News -Teste covidi si ato të shtatzanisë…/Plani i Gjermanisë-të blihen nga qytetarët në dyqane
25/02 12:37
Top News – Bëj zgjedhjen tënde…/ Serbi, qytetarët vendosin mes 4 vaksinave
25/02 12:37
Top News – Prej 5 vitesh në arrati/ Kapet delja Baarack, lesh sa për 490 palë çorape
25/02 12:32
Top News – Policia malazeze në Tuz/ Për mbylljen me forcë të aktiviteteve tregtare
25/02 12:32
Top News – Biden rrëzon vendimin e Trump/ Hap rrugën për miratimin e lejeve të qëndrimit
25/02 12:32