Top News/ Patriot e NASAMS me urgjencë në Kiev /SHBA furnizon Ukrainën me raketa të mbrojtjes ajrore
21/06/2024 13:22

Shtëpia e Bardhë njoftoi se do t’i japë përparësi dërgimit në Ukrainë të raketave të fuqishme të mbrojtjes nga ajri, pasi një seri sulmesh ruse me raketa dhe dronë dëmtuan objekte energjetike në të gjithë Ukrainën. Qindra raketa të sapo prodhuara të tipit Patriot dhe NASAMS – që përdoren për mbrojtjen tokë-ajër – do të dërgohen në Ukrainë përpara vendeve të tjera që i kanë porositur ato, tha John Kirby, zëdhënësi i Shtëpisë së Bardhë për Sigurinë Kombëtare. Ai theksoi se dërgesat e planifikuara për Tajvanin dhe Izraelin nuk do të ndikohen nga kjo lëvizje dhe se vendet e tjera që prisnin dërgesat e ishin "gjerësisht mbështetëse" kur u informuan për vendimin e Uashingtonit. “Natyrisht që nevojitet më shumë dhe nevojitet tani”, tha zoti Kirby për gazetarët gjatë një konference telefonike. “Pra, si rezultat, qeveria e Shteteve të Bashkuara ka marrë vendimin e vështirë, por të domosdoshëm për t’u dhënë përparësi dërgesave në Ukrainë të raketave Patriot dhe NASAMS”. Një sulm rus masiv me raketa dhe dronë gjatë natës dëmtoi objekte energjetike në të gjithë Ukrainën, një ditë pasi vendi njoftoi ndërprerje të energjisë elektrike për shkaqe të lidhura me luftën. Shpërndarësi kombëtar i energjisë, Ukrenergo, tha se një sulm rus gjatë natës në një termocentral shkaktoi dëme serioze dhe plagosi tre punonjës. Sulmet ruse me dronë dhe raketa kanë përgjysmuar aftësitë e Ukrainës për prodhimin e energjisë elektrike krahasuar me vitin e kaluar, tha Presidenti Volodymyr Zelenskyy në fillim të këtij muaji.

Top Channel/ Si u afrua aq shumë atentatori i Trumpit? Dritëhijet e sigurisë, dështim apo…
15/07 15:30
Top News/ Trump fitoi zgjedhjet! Pak mm larg vdekjes! Mediat botërore reagojnë pas atentatit
15/07 15:22
Top News/ Putinit ‘nuk ia ndjen’ për Trumpin/Nuk do t’i telefonojë pas atentatit, konfirmon Kremlini
15/07 15:13
Top News/ Zëri më i ashpër kundër Rusisë / Kaja Kallas, shefja e re e politikës së jashtme të BE
15/07 14:54
Top News/ NATO, qendër komanduese në Gjermani / Do koordinojë përpjekjet për mbështetjen e Ukrainës
15/07 14:51
Top Channel/ Stoltenberg kundër planit të Polonisë: NATO nuk hyn në luftë me Rusinë!
15/07 14:37
Top Channel/ Trump insiston: “Duhet të isha i vdekur, tani do të bashkoj vendin”!
15/07 13:27
Top News/ Dështim i Shërbimit Sekret Amerikan / Pikëpyetje për masat e sigurisë ndaj Donald Trump
15/07 13:03
Top News/ Vetëm ‘pak milimetra’ larg vrasjes së Trump / Asnjë e dhënë për motivin, ‘mister i madh’
15/07 12:42
Top News/ Trump vjen me mesazh uniteti…Premton se do të bashkojë të gjithë amerikanët
15/07 12:39
Top News/ Trump i përgjakur, me grushtin lart…Fotoja ka hyrë në histori, përdoret nga mbështetësit
15/07 12:34
Top Channel/ Gjermania rikthen kontrollet në kufirin me Francë: Frikë për akte terroriste!
15/07 12:34
Top News/ Biden kërkon ‘uljen e temperaturave’ / Pas atentatit ndaj Trump: Urrejtja nuk ka vend këtu
15/07 12:27
Top News/ Gjermania ‘mbyll’ kufirin me Francën/ Vendos kontrolle të përkohshme në prag të olimpikeve
15/07 12:25
Top News/ Hungaria rrezikon Presidencën e BE-së / Orban ka zemëruar Brukselin me udhëtimet e tij
15/07 12:18
Top Channel/ Biden “shtrin dorën e pajtimit” pas atentatit ndaj Trump: “Nevojë për pajtim”!
15/07 12:10
Top Channel/ 8 miliardë vetë popullsia e botës, OKB: Rritje deri në 2084, pastaj fillon rënia!
15/07 12:09
Top Channel/ Orban acaron BE-në, a mund t`i hiqet Hungarisë presidenca e Këshillit?
15/07 12:09
Top Channel/ Tronditet edhe Europa. Sulme me armë në Francë e Gjermani
15/07 10:19
Top Channel/ Trump vazhdon fushatën. Merr pjesë në konventën republikane, siguria maksimale
14/07 23:28