Top News – Pas Shengenit rajonal/ Firmoset marrëveshja me Maqedoninë
03/12/2020 11:40

Shengeni rajonal, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut nënshkruajnë marrëveshjen për menaxhimin e peshkimit në Liqenin e Ohrit dhe Prespës së Madhe Rreth dy muaj pas nënshkrimit të marrëveshjes për njohjen e çertifikatave fitosanitare për qarkullimin e produkteve bujqësore pa barriera, Shqipëria dhe Maqedonia e Veriut hedhin një tjetër hap të rëndësishëm drejt iniciativës strategjike të Shengenit Ballkanik për zhvillimin e rajonit tonë. Ministrat e Bujqësisë të të dy vendeve, Bledi Çuçi e Arjanit Hoxha, nënshkruan në Strugë Marrëveshjen për Menaxhimin e Përbashkët të Qëndrueshëm të Peshkimit në Liqenin e Ohrit dhe Prespës së Madhe. “Peshqit dhe fauna peshkore nuk kanë as pasaportë as kufij. Sot ne do të fillojmë ta konsiderojmë si një të tërë ekosistemin e Ohrit dhe Prespës së Madhe dhe do fillojmë të ngrrmë struktura për ta menaxhuar si një të tërë, pa kufij pa barriera. Sepse kur ne në Shqipëri hedhim rasat korani siç hodhëm këtë vit 1.6 milionë, ato nuk i takojnë Shqipërisë por i takojnë ekosistemit të Ohrit. Marrëveshja e sotme është e një rëndësie të veçantë sepse tenton të disiplinojë peshkimin në dy asete natyrore fantastike të mbarë Europës. Ndërkohë, edhe Maqedonia pranon pikat e marrëveshjes, teksa bëhet i ditur një tjetër fakt. “Do të kemi edhe marrëveshje të tjera në fushën e bujqësisë dhe menaxhimeve të përbashkëta. Kjo që nënshkruam në Strugë është edhe në frymën e asaj që Kryeministrat e të dy vendeve kanë diskutuar për hapjen e një minishengeni ballkanik, që i paraprin integrimit tonë në Bashkimin Europian”.

E rëndë në Librazhd/ Shtylla e tensionit të ulët përfshihet nga flakët, rrezik për banorët
20/01 22:36
Top News – ‘Po vdes, dhuroj 985 mijë euro…’! Si u mashtrua një familje nga Mamurrasi
20/01 22:11
Top News – Para me fajde, bllokohen 5 mln euro/ Dy vëllezër nga Mirdita në trafik droge
20/01 21:37
Top News – Pengmarrësi që fshihej në Kosovë/ Njësia Fast arreston të ‘fortin’ e Burrelit
20/01 21:22
Top News – Tenderat për kushëririn e parë/ Kryebashkiaku: Unë kam dhënë dorëheqjen
20/01 20:05
Rifillimi i hetimeve për 21 janarin/ Policia e Tiranës dorëzon kërkesën në prokurori
20/01 19:35
Top News – Rihetim për dosjen e 21 Janarit/ Kërkesa e policisë mbërrin në prokurori
20/01 19:06
Top News – Pajisje përgjimi në makinën Ferrari/ Si u zbulua shqiptari në rrjetin kriminal
20/01 18:30
Top News – Shkelën masat anti covid/ Policia ndëshkon me gjobë 500 qytetarë
20/01 18:14
Top News – Rikthehen shifrat e ‘frikëshme’/ Covid, 670 raste të reja, 4 humbje jete
20/01 18:14
Top News – Tiranë, urdhër special për policinë/ Si shkak kryesor, rrezikshmëria e rrugëve
20/01 18:13
Top News – Shpërthim i fuqishëm në Madrid/ Nuk dihen shkaqet, të paktën tre viktima e të plagosur
20/01 18:03
Manastirliu: Zinxhiri ftohës për vaksinat antiCOVD do jetë në të gjithë vendin
20/01 17:56
Top News – Mori dy kredi, ia paguante i ati/ Zbardhet pasuria e ish ministrit Sandër Lleshaj
20/01 17:15
Top News – Shtohen prokurorët e SPAK/ Komsioni i ligjeve miraton strukturën e re
20/01 17:15
Policia me dorë të hekurt në Tiranë/ 37 arrestime e 187 leje drejtimi të pezulluara
20/01 16:56
Top News – Kosovë, KQZ rrëzon Albin Kurtin/ Kreut të VV-së, nuk i lejohet kandidimi në zgjedhje
20/01 16:23
Top News – Deputetja gjermane për vaksinat/ Dështimi i BE-së në Ballkan, sukses për Kinën
20/01 16:22
Top News – BE-ja kërkon një fillim të ri/ Thirrje SHBA-së, të zbusim raportet tona!
20/01 16:22
Sot Biden hyn në Shtëpinë e Bardhë/ Ceremonia në Washinton pa pa paradë dhe në masa të forta sigurie
20/01 16:07