Top News – Pandemia sjell ‘bum’ narkotikësh/ Rritet qarkullimi i drogës, tonelata në Gjermani
08/03/2021 12:19

Kjo nëpër të cilën po kalojmë, është një kohë pandemie, pa festa dhe shfrenime. Por kjo nuk do të thotë që ka më pak drogë përreth. Madje ndodh e kundërta. Kokaina, pavarësisht izolimeve, po mbërrin me tonelata në gjermani, thonë ekspertët. Nga Amerika e Jugut, ajo kalon përmes kontejnerëve në porte dhe arrin tek klientët… Një përdorues droge në Berlin, rrëfen për DË se më parë, konsumonte kokainë rreth dy herë në javë. Nga izolimi, si pasojë e koronavirusit, ai e konsumon më shpesh substancën. Tani ai madje pret edhe miq në shtëpi, madje më shumë nga numri i lejuar. Njerëzit mërziten më shumë – thotë- dhe kur mërziten, marrin narkotikë për të ngritur moralin. Më parë, ata takoheshin në bare, tani në shtëpi…Nuk ka shifra zyrtare se si ka ndryshuar konsumi i drogës gjatë pandemisë, por shumë ekspertë që kishin parashikuar që tregtia të binte e po ahstu edhe konsumi i drogës, shohin tani që kjo nuk po ndodh. Mjafton një telefonatë dhe për pak minuta, taksia e kokainës vjen tek dera, tregon i riu nga berlini. Sipas shifrave, në portin e Hamburgut mbërrijnë çdo ditë mbi 23.000 kontenierë nga Amerika e Jugut. Hetuesit i kontrollojnë ata dhe gjejnë jo pak kokainë. Dy vitet e fundit, janë zbuluar sipas tyre rreth 10 tonë kokainë në këtë port. Vetëm javën e kaluar, u konfiskuan 16 mijë kilogram që ishte maskuar si allci. Evropa, po rezulton ndërkohë tregu më joshës për bandat kriminale. Cmimet atje janë të larta dhe rreziku më i ulët se në Amerikën e Jugut apo atë të veriut.

Top News – Biden, paqe për Afganistanin/ ‘Është koha të përfundojë lufta e gjatë amerikane
15/04 02:00
Top News – Plas sherri në avion/ Pasagjeri tërheq zvarrë dhe kap gruan për flokësh
15/04 01:58
Top News – Milionat e hedhura në fushatë/ Faturë e kripur nga partitë dhe kandidatët
14/04 21:57
Top News – Përsëri larg syve të publikut/ Putin merr dozën e dytë të vaksinës
14/04 21:56
Top News – OBSH paralajmëron/ Fundi i pandemisë së koronavirusit është i largët
14/04 21:55
Top Channel/ Robotët përfshihen në grupet e ushtrisë Franceze gjatë manovrave në akademinë Saint-Cyr
14/04 21:44
Top Channel/ Pamje ajrore të burgut në Karolinëi ku vdiq super-mashtruesi amerikan Bernie Madoff
14/04 21:43
Top Channel/ Shkatërrim masiv në qytetin Damasak në Nigeri, pas sulmit të dhjetra militantëve
14/04 21:42
Top Channel/ Iranianët luten në ditën e parë të muajit të shenjtë të Ramazanit – Pa koment
14/04 21:41
Top Channel/ Manovra të frikshme detare të Rusisë në Detin e Zi, pas rritjes së tensioneve
14/04 21:14
Top Channel/ Tokio ndez dritat e qytetit për të shënuar 100 ditë drejt hapjes së Lojërave Olimpike
14/04 21:13
Top Channel/ Koreja e Jugut prezanton avionin gjuajtës anti-radar KF-X të prodhuar në vend
14/04 21:12
Top News – Presidentja e Komisionit Europian/ Përshpejtohet ardhja e 50 milionë vaksinave Pfizer
14/04 20:34
Top News – Indianët nuk ‘pyesin’ për virus/ Festivali infekton me covid 19 mijëra pjesmarrës
14/04 20:29
Top News – Shokuese dhe makabre në Kinë/ Vritet djali, për tu shkëmbyer me një trup tjetër
14/04 20:21
Top News – ‘Inteligjenca Amerikane’/ Paralajmëron rreziqet nga kina, ‘po sfidon SHBA’
14/04 20:20
Top News – Të parët në botë/ Danimarka ‘hedh poshtë’ vaksinën AstraZeneca
14/04 20:14
Top Channel/ Danimarka e vulos përfundimisht, nuk do ta përdorë AstraZeneca-n!
14/04 20:05
Top Channel/ Simptomat e reja të covid/ Më pak temperaturë dhe kollë, por më shumë të përziera
14/04 20:02
Top Channel/ Gjermania sulmon Rusinë, “Nuk na hedh dot hi syve”!
14/04 16:20