Top News – Një mini-Hënë e re/ Nga 15 tetori në orbitën e Tokës
23/09/2020 11:57

Nga 15 tetori i ardhshëm Hëna do të ketë një tjetër trup qiellor që i bën shoqëri në orbitën tokësore: quhet SO 2020 dhe është një mini-hënë e pikasur nga teleskopi pan starrs1 i observatorit Halekala të ishujve Hauai. Është hera e tretë në historinë e kohëve të fundit që një satelit më i vogël tërhiqet nga forca gravitacionale e planetit tonë. Sipas NASA-s, ndryshe nga dy të mëparshmit, këtë radhë mund të bëhet fjalë për një projekt artificial, mbetjet e një rakete të lëshuar në orbitë në 1966. Me termin mini-hënë, komuniteti shkencor përcakton një trup qiellor me dimensione të reduktuara, si psh një asteroid, që kapet nga forca gravitacionale e një planeti dhe hyn për një periudhë kohe në orbitën e tij. Sidoqoftë, ekspertët e NASA-s duken të sigurtë se 2020 SO ka origjinë artificiale.

Top News – Toka “ndihmon” veten/ Zbulohet barriera gjigante koralore
28/10 14:17
Top News – Trazira në Filadelfia/ Dërgohet me urgjencë Garda Kombëtare
28/10 12:08
Top News – Pandemia në Gjermani/ Mungesë dramatike infermierësh
28/10 11:57
Top News – Ish-këshilltarja e Trump/ `Synon afrim me Putin kundër Kinës`
28/10 11:47
Top News – Karikatura e pazakontë! Turqia akuzon Charlie Hebdon për “racizëm kulturor”
28/10 11:03
Top News – Itali, gati marrëveshja/ Tamponi 18 euro te mjeku i familjes
27/10 21:51
Top News – Viktimat e covid-it/ OBSH: Po rriten shpejt në evropë
27/10 21:23
Top News – Botuesi i Harry Potter/ Covidi ‘magji’ me shitjen e librave
27/10 19:48
Top News – Manjati kinez/ Jack ma po bën histori
27/10 19:46
Top News – Rekord infektimesh/ Greqi, shënohen edhe 12 viktima
27/10 19:45
Top News – Parashikimi i zymtë/ Gjermani, 20 mijë raste në fundjavë
27/10 19:43
Top News – Parisi paralajmëron… Francezët në vendet myslimane
27/10 19:42
Top News – Aksioni i Europolit/ Konfiskohen 352 makina të vjedhura
27/10 19:26
Top News – Lira turke në pikiatë/ Shqetësime për ekonominë e vendit
27/10 19:24
Top News – Refuzimi i maskës/ Lidhet me çrregullime antisociale
27/10 19:22
Top News – Fauci për vaksinën/ Nuk e bllokon tërësisht infeksionin
27/10 17:29
Top News – KE “i tërheq veshin”/ “Erdogan po largon Turqinë nga Evropa”
27/10 15:44
Top News – Itali, masat antiCovid/ Shpërthejnë protesta të dhunshme!
27/10 11:55
Top News – E përzgjedhura e Trumpit/ Senati konfirmon gjyqtaren Barrett
27/10 10:55
Top News – Komentet e Erdoganit, Franca tërheq ambasadorin në Turqi
27/10 10:51