Top News- Një autostradë mes për mes Malit të Zi/Projekti që mund të çojë në falimentimin e vendit
22/05/2022 14:50

Tetë vjet pas nënshkrimit të kontratës, faza fillestare e një autostrade kontroverse në Mal të Zi, e cila do të kalojë mes për mes vendit, ka përfunduar. Autostrada është paguar pas marrjes së një kredie nga Kina me vlerën e 1 miliard dollarëve Edhe pse dikur ky projekt është konsideruar historik, për shkak të përfshirjes në Iniciativën kineze Një Brez një Rrugë, autostrada rrezikon të cojë në falimentimin e Malit të Zi për shkak të kostos së lartë. Malin e Zi i ka kërkuar ndihmë të BE-së të ripaguajë huanë që i mori Kinës për të ndërtuar pjesën e parë rë autostradës. Nëse nuk shlyhet sipas ekspertëve, borxhi mund të çonte në falimentimin e Malit të Zi. Autostrada Bar-Boljare,do të lidhë Serbinë, Malin e Zi dhe Italinë, por ky projekt ka ngritur pikëpyetje serioze në Podgoricë. Sipas një sërë ekspertësh, ndërtimi i autostradës do ta çonte vendin në një situatë shumë kritike financiare nëse Mali i Zi nuk do të ishte në gjendje të shlyente kreditë e ofruara nga Kina brenda afatit të caktuar. Ata kanë paralajmëruar madje se falimentimi i shtetit është një nga skenarët më të këqij, por edhe të mundshëm.

Top News- Përleshje në Kuvendin e Maqedonisë, ish-ministri Ademi hedh sende ndaj deputetëve
27/06 21:50
Top News- Çfarë i thanë Vuçiç liderët e BE!/Presioni për sanksionet dhe integrimin e Serbisë
27/06 18:12
Top News- Tani kundër është Maqedonia e Veriut/Pse negociatat nuk u hapën as pas heqjes së vetos!
25/06 12:55
Top News – Dorëzohet Bullgaria, Parlamenti heq veton/A është Shqipëria pranë hapjes së negociatave!
24/06 15:58
Top Channel/ Shpërthim në Kosovë, i vihet eksploziv transformatorit në zonat ku banojnë serbë
24/06 12:09
Top News – Negociatat hapen brenda ditësh!/Macron zbulon planin, si do të hiqet vetoja bullgare
24/06 11:16
Top News – ‘Nëse nuk doni të shihni luftë në Ballkan!’/Paralajmërimi i fortë i Vuçiç për Brukselin!
23/06 18:08
Top News – Shqipëria ‘kurban’ i vetos bullgare/Petkov mban pezull integrimin, ja çfarë deklaroi
23/06 17:34
Top News – Sulmohet aeroplani i nisur nga Zagrebi!/ Shenjë plumbi në trup, autoritetet nisin hetimin
23/06 14:54
Top News – Shqipëria në BE brenda 2033!/Greqia prezanton në Bruksel planin për Ballkanin
23/06 14:54
Top News – Vuçiç: Nuk e njohim Kosovën!/Osmani: Serbia duhet të zgjedhë ose me BE ose me Rusinë
23/06 13:25
Top News- Maqedonia e Veriut i vë vijat e kuqe BE-së/Gjuha dhe historia nuk ‘shiten’ për negociatat!
23/06 11:37
Top News – Qeveria refuzon ofertën e opozitës/ Bullgaria se voton sot propozimin për heqjen e vetos
22/06 19:05
Top News- Vetoja që mbajti peng Shqipërinë/Si kërkon Bullgaria të ‘fshijë’ popullin maqedonas
22/06 17:36
Top News – Frikë nga dronët ‘Bayraktar’/Tensionet me Turqinë, Greqia ‘blindon’ Egjeun
22/06 15:22
Top Channel/ Bullgaria drejt heqjes se vetos, reagon Varhelyi. I hapet rruga edhe Shqipërisë
22/06 15:07
Top News-Konflikti Turqi-Greqi shkon në BE/Brukseli thirrje Erdoganit të mos kërcënojë fqinjët
21/06 20:30
Top News – Rama refuzon samitin e BE!/Vendet e Ballkanit të Hapur nuk shkojë në Bruksel
21/06 15:45
Top Channel/ Kosova dhe Serbia bien dakord për zbatim të marrëveshjes për energjinë
21/06 11:59
Top News – Të ardhurat për frymë, jemi të fundit në rajon/Shqipëria e goditur nga emigracioni
21/06 11:11