Top News – Nisin të hënën në Tiranë/ Sigurohen 100 mijë teste të shpejta
04/12/2020 14:25

Koha e pritjes së përgjigjes së tramponit PCR për infektimin me Covid 19 ose jo, duket se do te shkurtohet. Te hënën do të fillojë aplikimi i testeve të shpejta antigene, që mundëson përgjigjen brenda 30 minutash. Ministrja e Shendettësisë Ogerta Mansatirliu bëri të ditur se testet e shpejta në fillim do kryhen në Tiranë, në kategorite që vlerësohen se janë prioritet, apo aty ku mendohet se ka vatra infektimi me koronavirus. Aktualisht ministria e Shendetesisë ka siguruar 100 mijë teste të shpejta. Ndërkaq shefja e departamentit të semundjeve infektive ne ISHP, Silva Bino tha se testet e shpejta zbulojnë infektimin nga covid brenda 5 ditëve të para. Sa i takon sigurimit të vaksinën kundër koronavirusit, ministrja manastriliu tha se jemi në fazën kur është bërë parapagimi tek covax dhe jemi në grupin e parë të vendeve që do përfitojnë vaksinën sapo ajo të jetë gati. Ministrja Manastirliu, tha se në rast të shtimit të fluksit në 4 spitalet covid që kanë të disponueshme 550 shtretër, do të hapen 5 spitalet e para rajonale për trajtimin e rasteve të para atje.

Rinisin reshjet t dëborës në Llogora
15/01 22:36
Top News – Jeta e 18-vjeçarëve të pasura/ Makina luksi dhe veshje të firmave të famshme
15/01 22:11
Top News – SHBA, sulmi i 6 janarit/ Nis hetimi mbi policinë e Kongresit
15/01 22:08
Top News – Ngjarje e rëndë në Tiranë/ Punëtori rrëzohet nga skela e pallatit
15/01 20:06
Kush nuk do vaksinohet/ Kategoritë të cilat nuk duhet të marrin vaksinën e Pfizer
15/01 19:45
“Salillari” zvarrit punimet/ Te “ish shqiponja” kompania duhet ti përfundojnë në fund të shkurtit
15/01 19:34
Top News – PD: Uzurpim, e dëmshme për sportin/ Fidel Ylli në krye të komitetit olimpik shqiptar
15/01 18:37
Top News – U regjistruan 159 viktima/ Bilanci i zi, 6248 aksidente rrugore në 2020
15/01 18:28
Top News – 4 humbje nga covid në 24 orë/ 641 qytetarë të infektuar nga 3530 testime
15/01 18:17
Top News – Veliaj sulmon aleatët e PD/ ‘Duan ndryshim me Mediun e Nard Ndokën’
15/01 17:20
Top News – Basha akuzon, Rama ironizon/ Debati për menaxhimin e situatës së përmbytjeve
15/01 17:13
Top News – Ende shumë të padindur/ Nuk mbanin maska, gjobiten 361 qytetarë
15/01 17:12
Top News – Po kalonin drogë me çanta shpine/ Pustec, dy të arrestuar në kufirin me Greqinë
15/01 16:29
Top News – Ekstradohet Indrit Taullai/ Akuzohet për dy vrasjet e bujshme në 2005
15/01 16:28
29 shkollat e reja, Veliaj: Në PD kandidojnë ata që jepnin licenca për “Vitrinën” dhe “Kristalin”
15/01 16:17
Po falsifikohen analizat Covid, përdoren për udhëtimet jashtë vendit
15/01 15:53
Stuhi dëbore në Shqipëri/ Reshje intensive gjatë natës në juglindje
15/01 15:48
Top News – Votimi elektronik në zgjedhje/ KQZ kualifikon ‘Smartmatic’, do kushtojnë 19 mln usd
15/01 15:43
Porti i Durrësit krijon vonesa/ Transportuesit ankohen për orë të gjata në pritje
15/01 15:41
Opozita bashkon Dulen e Idrizin/ dy aleatët e PD ende nuk kanë realizuar marrëveshjen për listat
15/01 15:37