Top News/ Në kërkim të mrekullisë…/ Kuqezinjtë mund të kualifkohen edhe me 1 pikë
24/06/2024 11:44

Shqipërisë i duhet mrekullia dhe kuqezinjtë të tejkalojnë vetveten për të siguruar kualifikimin përballë Spanjës. E sigurt është që një fitore dhe tre pikët e marra na sigurojnë kualifikimin për më tej, në mos si vend i dytë në grupin B, si një prej katër vendeve të treta më të mira të fazës në grupe. Matematika në të tilla raste lë hapur mundësinë edhe për kalim si vend i dytë në grup. Me gjashtë pikë në dy ndeshje, Spanja ka siguruar vendin e parë. Shqipëria mund të renditet e dyta falë golavarazhit në rast të një fitoreje me iberikët, me kusht që Kroacia të mposhtë Italinë. Mrekullia mund të ndodhë edhe me një barazim, por në këtë rast kualifikimi do të varej nga rezultatet e ndeshjes së Çekisë me Turqinë dhe të Sllovenisë, që luan me Anglinë. Humbja e Çekisë dhe e Sllovenisë dhe një barazim i Shqipërisë ndaj Spanjës mund të kalojë kuqezinjtë. Kjo do të ishte hera e parë që ndodh që një skuadër të kalojë grupet me vetëm dy pikë, që prej formatit me 24 skuadra të europianëve.

Top News/ Sylvinho mbetet kuqezi. Trajneri brazilian rinovon deri në dhjetor 2025
24/07 12:43
Top News/‘Jemi gati të presim Lojërat 2024’ Presidenti Macron viziton Fshatin Olimpik në Paris
22/07 17:08
Top News/ Neymar konfirmon se është bërë baba për herë të tretë
21/07 13:34
Top News/ Sportistët më të mirë të shekullit. Sondazhi i ESPN-Dominon notari Michael Phelps
19/07 16:34
Top Channel/ Kampionati Europian i Basketbollit. Ekipet U 18 mblidhen në Elbasan
19/07 15:29
Top Channel/ Schumacher deklaroi hapur homoseksualitetin e tij, vjen reagimi i pilotëve të F1
19/07 14:38
Top News/ A do pezullohet Izraeli! FIFA shtyn marrjen e vendimit pas lojërave olimpike
19/07 14:14
Top Channel/ Kampionati Europian i Basketbollit, ekipet nga gjithë Evropa mblidhen në Elbasan
19/07 12:51
Top Channel/ Luhet sot Vllaznia-Valur/ Islandezët të frikësuar. Ndeshja nën masa të rrepta sigurie
18/07 19:59
Top News/ Afrojnë Lojërat Olimpike. Delegacionet e para mbërrijnë në kryeqytetin francez
18/07 16:29
Top News/ Afrojnë Lojërat Olimpike. Delegacionit Shqiptar i dorëzohet flamuri para nisjes
16/07 12:18
Top Channel/ Pas fitores në Euro2024, kthehen në Spanjë futbollistët! Priten me ceremoni nga mbreti
15/07 23:19
Top Channel/ One bashkon tifozët! Atmosferë fantastike në fanzone-t e mbështetura nga One Albania
15/07 19:57
Top News/ Sezoni i ri në Superiore/ Java e parë rezervon supersfidën Partizani-Vllaznja
15/07 16:01
Top Channel/ Finalja, anglezët në ankth! Kërkojnë trofe pas 58 vitesh, por Spanja i shqetëson
14/07 15:39
Top News/ Kush është gruaja e Alvaro Moratas? Nënë e katër fëmijëve..
12/07 10:44
Top Channel/ Skandali seksual në kampin e Kombëtares, prokurorja tregon nëse u lëshua urdhër arresti
10/07 21:16
Top News/ Kur Lionel Messi ‘bekonte’ Lamine Yamal, del fotoja e vitit 2007
10/07 12:03
Top Channel/ “Mbikëqyrësi abuzoi me 18-vjeçaren”, detaje rreth skandalit në kampin e Kombëtares
09/07 23:12
Top News/ Sylvinho nuk e lë stolin kuqezi. Trajneri arrin akordin për rinovimin e kontratës me FSHF
09/07 19:40