Top News – Në darën e virusit/ Spanjë, rikthehen shifrat frikësuese
23/09/2020 22:01

241 vdekje dhe gati 11.000 infektime brenda 24 orësh; me shifra të tilla nuk është cudi që mediat e huaja pyesin të alarmuara: C`po ndodh në Spanjë? Vendi, një nga më të goditurit prej pandemisë në Europë, arriti me shumë mundim ta vinte nën kontroll sëmundjen, por gjendja duket ka nisur të precipitojë sërish. Bilanci I fundit I jetëve të humbura dhe rasteve të reja në vend të kujton numrat e valës së parë të virusit, edhe pse nuk është mbërritur në të njëjtat nivele. Por të dhëna të tilla janë të mjaftueshme për t`I shtyrë ekspertët të paralajmërojnë se të paktën Madridi, shumë shpejt mund të hyjë sërish në karantinë. Më shumë se një e trëta e rasteve të reja u regjistruan pikërisht në kryeqytetin spanjoll, I cili është duke mobilizuar forcat e sigurisë në përpjekje për të ndaluar fluksin e njerëzve në lagjet më të prekura. Infeksioni megjithatë vazhdon të përhapet dhe tani po diskutohet mundësia e kufizimit të lëvizjes, ndërsa u kërkua mbështetje shtesë nga ushtria.

Top News – Parandalimi i pandemive/ Kushton më pak se ‘kurimi’
29/10 23:06
Top News – Ishujt Marshall/ Shenojnë rastet e para të covid-it
29/10 23:03
Top News – Vala e dytë në Evropë/ Virusi e ka origjinën në Spanjë
29/10 22:19
Top News – Izolimet kombëtare/ OBSH: Të jenë opsioni i fundit
29/10 22:08
Top News – Stuhia ‘Zeta’/ Tre viktima në Luiziana
29/10 22:01
Top News – Covid 19 në Greqi/ 12 viktima, Selaniku në karantinë
29/10 21:30
Top News – Kosovë, Bosnje e Kroaci/ Rriten infektimet në rajon
29/10 20:01
Top News – Qeveria Spanjolle/ Zgjat gjëndjen e jashtëzakonshme
29/10 19:59
“Deti”, në Hagë/ Mediat Greke: Athina shpall zgjerimin me 12 milje & pastaj apelohet në Gjykatë
29/10 19:48
Top News – Sulmi në Nice/ Ushtria në mbrojtje të Francës
29/10 19:06
Top News – Kërkesa e Serbisë/ Asosacion me kompetenca ekzekutive
29/10 19:05
Top News – Emigrimi i të rinjve/ MAAS-kujdes ballkanin perendimor
29/10 17:17
Top News – `Isha shumë keq`/ Khloe Kardashian me covid
29/10 15:27
Top News – `Anketat janë gabim`/ Trump- unë kryesoj në këto shtete
29/10 14:45
Top News – Brad Pitt sërish single/ Përfundon lidhja me modelen
29/10 14:30
Top News – Përfiton Samsung/ Nga telashet e rivalit Huawei
29/10 14:11
Top News – Nga virusi në Britani/ Infektohen çdo ditë 100.000 vetë
29/10 12:34
Gjendje kritike në Britaninë e Madhe/ 96 mijë infektime në ditë
29/10 12:19
Top News – Francë, rikthehet terrori/ Sulm me thikë pranë Katedrales
29/10 12:02
Top News – Vala e dyte e covid 19/ Europa shkon drejt izolimit
29/10 11:47