Top News – Ndryshon harta elektorale/ Tirana merr dy mandate më shumë
30/11/2020 19:55

Shpërndarja e mandateve të deputetëtve që do të dalin nga listat shumëemerore ka pësuar ndryshime pas përllogaritjeve të bërë nga Komisioni i Zgjedhjeve. Sipas përllogaritejs së bërë nga KQZ, duke iu referuar numrit të banorëve sipas qarqeve, kanë pësuar ndryshime mandatet e deputetëve në 3 qarqe, ne dibër dhe gjirokastër, do të ketë nga nga një mandat më pak në zgjedhjjet parlamentare te 2021, mandate që i shkojnë qarkut të Tiranës. Kështu Gjirokastra nga 5 deputetë që ka në këtë legjislaturë, në zgjedhjet e 25 prillit do të ketë vetëm 4 deputetë, ndërsa Dibra nga 6 mandate deputetësh, do të ketë 5. Të dy mandatet që u janë hequr dy qarqeve të mësipërme i shkojnë Tiranës, që në legjistaturën e re që do të dalë nga zgjedhjet 25 prillit do të ketë 36 mandate, nga 34 që ka akutualisht. Sa i takon qarqeve të tjera, numri i mandateve të deputetëve mbetet i pandryshuar. Sipas tabeles së publikuar nga KQZ, numri mesatar i zgjedhesvë për një mandat është 32 464 persona.

Top News – Meta-Selenica e braktisur/ Të ndërtohet rruga, arroganca penalizon banorët
18/01 17:25
Rrahu priftin me shkop/ Incidenti në Lezhë pas debatit me punëtorin e ndërtimit
18/01 15:41
U konstatuan pa maska mbrojtëse/ Gjobiten 1307 qytetarë gjatë fundjavës
18/01 15:33
I dehuri vrau 10 vjeçaren/ Aksidenti në zonën e Alliasit. U arrestua drejtuesi i automjetit
18/01 15:31
Veliaj: Të mbarojë rindërtimi, pastaj vila e 5 e Lulit
18/01 15:21
Covid më i fortë se gripi/ Epidemiologët ende nuk kanë gjetur raste të prekurish
18/01 15:14
Akull në rrugët e Korçës/ Temperatura të ulëta krijojnë shtresa akulli nga dëbora e rënë
18/01 15:13
Aksidenti me 150 km/h, vetëm gjobë/ Në timon ishte Stiverjan Dashi, rrezikoi jetën e tre personave
18/01 15:08
Shqipëria marrëveshje me Greqinë në kufi,qendër të përbashkët në Kakavijë për frenimin e emigrantëve
18/01 15:08
Shkolla dhe kopshti “Halit Çoka”, mjedise edukimi model për Kamzën
18/01 15:03
Italiani i zhdukur në Shqipëri/ Makina u gjet e djegur në Pukë. Po bëhet ekspertiza e mbetjeve
18/01 15:02
“Vaksinohen 447 mjekë & infermierë”/ Manastirliu: Brenda javës flasim mbi vaksinat e aleancës Covax
18/01 13:59
Shpendët në lagunën e Nartës/ Po bëhet regjistrimi për të parë si ka ndikuar gjuetia e paligjshme
18/01 13:25
Top News -Arjan Harxhi në Turqi, me shpenzimet tona/ Bashkëshortja prek me të vërtetat e fjalë zemre
18/01 13:14
Top News – Pasuria fundos gjyqtarin/ KPK shkarkon nga detyra Bib Ndrecën
18/01 13:13
Top News – Temperaturat e ulëta në vend/ Ngrica dhe reshje debore në sasi të mëdha
18/01 13:01
Top News – Vaksinimi kundër covid 19/ Kërkohet të jenë prioritet grupet me sindromën down
18/01 12:59
Marrëveshje me Greqinë/ Do ngrihet qendra e përbashkët e sigurisë doganore dhe policore në Kakavijë
18/01 12:54
Aksidentet e janarit, 12 viktima/ Rekord i zi në rrugët e vendit
18/01 12:54
Pas ngricave, rikthehet shiu/ Parashikimi i motit për në vazhdim
18/01 12:54