Top News/ Mitsotakis paralajmëron Shkupin/ ‘Ndaloni provokimet me emrin, kam informuar BE-në’
18/05/2024 19:21

Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis i ka dërguar një mesazh qeverisë së re maqedonase, për çështjen e Maqedonisë së Veriut. “Dua t’i dërgoj edhe një herë një mesazh paralajmërues qeverisë së re: të ndryshojë linjën që tani e tutje, të respektojë këtë dispozitë qendrore të Marrëveshjes së Prespës, të përdorë vetëm emrin Maqedonia e Veriut brenda dhe jashtë vendit, kur i referohen fqinjit tonë verior”, tha Mitsotakis. Më tej kryeministri grek thotë se ka informuar Bashkimin Europian për deklaratat e Presidentit të Maqedonisë së Veriut, ku shtoi se do të ushtrohet një presion i përgjithshëm mbi udhëheqjen e Maqedonisë së Veriut. Dy ditë më parë presidentja e re maqedonase gjatë betimit vendit iu referua vetëm si Maqedoni, ndërsa kryeministri Hristian Mickoski sfidoi Greqinë, duke thënë se është e drejta kushtetuese e vendit të quhet si të dojë. Emërtimi i Maqedonisë së veriut duket se ka sjellë në krizën mes dy vendeve, që prej disa kohësh ishte tejkaluar. Më parë ministri grek i punëve të jashtme ka thënë se një nga parakushtet për promovimin e procesit evropian është respektimi i Marrëveshjes së Prespës nga Maqedonia e Veriut. Pamjet: AFP

Top News/ Serbia, ‘aset i klasit botëror’/ Vuçiç do t’i japë leje Rio Tintos për minierën e litiumit
16/06 17:13
Top Channel/ Turizmi dëmton Greqinë/ Avokati Popullit grek: Ndalni ndërtimet për të mbrojtur natyrën
16/06 12:31
Top News/ BE i kërkon Serbisë njohjen e Kosovës/ Stano: Pa progres, s’ka anëtarësim
15/06 18:52
Top News/ Zbulohen armë në Mitrovicën e Veriut, në kërkim 2 persona
14/06 22:35
Top News/ Bletaria në rrezik, ndryshimet klimatike po vështirësojnë punën e bletërritësve
14/06 22:30
Top News/ Deklarata serbo-madhe e Vuçiç. Pse është e rrezikshme për Kosovën dhe rajonin
14/06 18:11
Top News/ Mitsotakis ‘tërmet’ në qeveri / Ristrukturim pas rezultatit në zgjedhjet evropiane
14/06 15:22
Top Channel/ Ngjarje e rëndë në Maqedoninë e Veriut! Nusja masakron për vdekje burrin dhe vjehrrin
14/06 14:03
Top News/ Dialogu Kosovë-Serbi/ Ambasadori Bajrami: Pa njohje reciproke, nuk ka normalizim
14/06 13:13
Top News/ Normalizimi nënkupton njohje! Gjermania e bën të qartë: Nuk ka rrugë tjetër
14/06 12:05
Top News/ Zbulohet rrjeti i ‘shtëpive të barit’/ Në pranga 5 persona në Greqi, mes tyre 2 shqiptarë
14/06 10:07
Top News/ ‘Digjet’ Greqia! Termometri regjistrin mbi 40°C në 136 stacione meteo
14/06 08:30
Top News/ BE paralajmëron Serbinë! Stano: S’ka Union pa normalizimin e raporteve me Kosovën
13/06 22:51
Top Channel/ “Shkupi po provokon”,Tsipras e Zaev i kërkojnë BE të marrë masa ndaj drejtuesve të rinj
13/06 19:56
Top News/ ‘Tundet’ toka në Rodos, tremben turistët / Tërmet me magnitudë 5, priten paslëkundje
13/06 12:56
Top News/ BE do të vendosë për Kosovën / Borrell rekomandon heqjen e masave ndëshkuese
13/06 12:12
Top News/ Njohja e Kosovës jo kusht për Serbinë / Ambasadori amerikan në Beograd: Normalizimi, po
13/06 11:56
Top News/ I djegin banesën autorit të vrasjes/ Tentoi ta përdh*nonte dhe më pas i mori jetën mbesës
13/06 10:37
Top News/ Pas presionit ndërkombëtar. Shkupi do të zbatojë marrëveshjen me Greqinë
12/06 19:19
Top News/ Nis përvëlimi në Greqi…Temperatura 43 gradë celcius, mbyllet Akropolisi në Athinë
12/06 13:54