Top News- Misteri, nga erdhi Omicron…!/Origjina e variantit më të rrezikshëm të Covid
03/12/2021 18:30

Origjina e variantit të ri dhe më të rrezishëm të Covd-19, mutacionit Omicron, vazhdon të mbetet mister. Edhe psefillimisht u raportua se ishte shfaqur në Afrikën e Jugut, Presidenti I BotsvanësMoguetsi Masisi ka thënë disa nga rastet e para që dolën fillimisht pozitivisht me Omicron në vend kishin ardhur nga Evropa. Ai ka bërë thirrje për heqjen e kufizimeve të udhëtimit të vendosura në vende të Afrikës së Jugut . Mutacioni Omicron, i cili është përshkruar si një variant shqetësues nga Organizata Botërore e Shëndetësisë, ka bërë që shumë qeveri të vendosin kufizime udhëtimi në vendet në Afrikën Jugore dhe të marrin masa të tjera për të kufizuar përhapjen e mutacionit. Ndërsa ende nuk është përcaktuar se ku u shfaq për herë të parë Omicron, Afrika e Jugut më 25 nëntor dhe Botsvana një ditë më vonë njoftuan se kishin identifikuar një variant të ri, mutacionet e të cilit ishin të ndryshme nga lloji dominues Delta.

Top Channel/ Ortodoksët serbë notojnë në lumin e akullt për kryqin e Epifanisë
18/01 23:31
Top Channel/ Doganat në Senegal kapin 5 milionë dollarë municione në konteinerë
18/01 23:30
Top Channel/ Palestinezët në funeralin e aktivistit të shtypur nga mjeti ushtarak izraelit
18/01 23:29
Top Channel/ Lavrov: Rusia nuk pranon kërkesa për operacione ushtarake në territorin e saj
18/01 23:28
Top News-Festoi kur vendi ishte në izolim/ Boris Johnson i painformuar për rregullat anti-covid
18/01 23:07
Top News- Anëtare e NATO, por aleate e Rusisë/Cilën krah do mbajë Turqia nëse Putin pushton Ukrainën
18/01 19:50
Top News-Policia përgjoi zyrtarë e qytetarë/Zbulohen sekretet e protestës antiqeveri
18/01 19:48
Top News- Blinken shkon në Ukrainë/SHBA mision me Gjermaninë për të ndalur Rusinë
18/01 17:57
Top News- Vladimir Putin përçan Perëndimin/SHBA e BE pa plan për të ndalur luftën në Ukrainë
18/01 17:15
Top News- Gratë ‘marrin frenat’ e BE!/Kush është kryetarja e re e Parlamentit Evropian
18/01 15:42
Top News – Turqia do të ndryshojë emrin / Dërgon propozimin në OKB, ja si do të quhet…?
18/01 15:42
Top Channel/ Roberta Metsola zgjidhet presidente e Parlamentit Evropian
18/01 15:41
Top News- Rritet frika për luftë…!/Rusia po evakuon diplomatët nga Ukraina
18/01 15:34
Top Channel/ “Jeta do i kthehet normalitetit”/ Shefi i PFIZER: Covid nuk do të zhduket
18/01 15:28
Top News- Kërcënoi me armë shoferin e taksisë/ Kush është i riu shqiptar i arrestuar në Kolumbi
18/01 15:26
Top News – Vrau 77 persona 10 vite më parë / Breivik kërkon faljen, u dënua me 21 vite burg
18/01 15:20
Top News – I ardhur nga jashtë kësaj bote… / Diamanti i zi 555 karatësh, ‘zbarkon’ në Dubai
18/01 15:03
Top News – SOS, Xhakarta po fundoset! / Indonezia do të zhvendosë kryeqytetin
18/01 14:56
Top News – 5 mijë trupa të NATO-s në Estoni / Kremlini i alarmuar: Kemi të drejtë të shqetësohemi!
18/01 14:35
Top News-Ukraina ‘do sulmojë’ Bjellorusinë!/Lukashenko-Ka mbledhur 30 mijë trupa në kufijtë tanë
18/01 14:26