Top News – Ministrja ngre zërin/ Të drejta të njëjta për shqiptarët!
04/12/2020 20:30

Shqiptarët që jetojnë në Luginë të Preshevës dhe në Mal të Zi, duhet të gëzojnë të drejta të barabarta sikurse të gjithë qytetarët e tjerë, tha ministrja e Punëve të Jashtme dhe Diasporës e Republikës së Kosovës, Meliza Haradinaj-Stublla. Pas takimit që zhvilloi me ministrin në detyrë për Evropën dhe Punët e Jashtme të Shqipërisë, Gent Cakaj dhe përfaqësuesit e shqiptarëve të Luginës së Preshevës, Haradinaj-Stublla tha se Kosova dhe Shqipëria si dy shtete demokratike, kanë bashkëpunim të ngushtë në rrugëtimin e përbashkët euroatlantik.“Si të gjitha komunitetet tjera të respektuara në Kosovë dhe në Serbi, edhe komuniteti shqiptar duhet të gëzojë të drejta në Serbi dhe në Mal të Zi dhe të mos diskriminohet skajshëm siç vazhdon të jetë gjendja sot”, tha Haradinaj-Stublla. Cakaj nga ana e tij tha se Shqipëria dhe Kosova janë duke marrë përgjegjësi për mirëqenien e shqiptarëve në rajon. “Shqiptarët e Luginës së Preshevës kanë nevojë për përmirësimin e gjendjes së tyre, por ky është një proces i gjatë. Në arenën ndërkombëtare, ne kemi qenë zë i tyre”, u shpreh ai. Të dy ministrat folën edhe për procesin e dialogut ndërmjet Kosovës dhe Serbisë, duke ripërsëritur qëndrimin e Kosovës për njohje reciproke.

Top News – Emergjencat civile, plani urgjent! Përmbytjet, hartë për zonat me rrezik të lartë
27/01 18:15
Top News – Shqipëri, zgjedhjet e 25 prillit/ Raporti paraprak i OSBE del pas dy javësh
27/01 18:13
Top News – Zhdukja e mistershme në Itali/ Vajza, kërkesa e rrallë në gjykatë për babain
27/01 17:52
Top News – Ndalen reshjet, vijojnë pasojat/ Shkodër, bashkia kërkon shpallje emergjence
27/01 17:51
Top News – Pasuria e Pandeli Majkos / Si ndryshoi nga 2003 në vitin 2018!
27/01 17:04
Top News – Serbët përcajnë me vaksinat/ Çfarë kërkon të bëjë Beogradi në Kosovë
27/01 17:04
Dëbora zbardh Bulqizën, vështirësi qarkullimi në aksin nacional
27/01 16:56
Rindërtimi/ “I ndërton Ndragheta”, ironia e Ramës me përgjimet nga lagjja e re në Vaqarr
27/01 16:50
Top News – Dënohet shqiptari në Londër/ Plagosi një person me thikë pas një sherri
27/01 16:44
Top News – ‘Bleu BMW me vlerë 150 mijë euro’/ Fillon gjyqi i Lleshajt ndaj medias për ‘shpifje’
27/01 16:44
Dënohet terroristi taxhik, do organizonte atentat ndaj një biznesmeni në Shqipëri
27/01 16:15
Homazh për mjekët që humbën jetën, kolegët mbjellin pemën e ullirit në nder të Drini Dobit
27/01 15:54
Top News – Sërish pa maska në rrugë/ Policia ndëshkon 885 qytetarë
27/01 15:54
Meta dekreton blerjen e vaksinave, thirrje qeverisë për ruajtjen e vaksinës në parametra të sigurta
27/01 15:40
14 ditë pasi mori dozën e parë të vaksinës Pfizer, infektohet me Covid-19 Pëllumb Pipero
27/01 15:28
Top News – Vasili-Vaksinimi nuk ekziston/ Kaos me pandeminë, mungon analiza e fakteve
27/01 15:17
Top News – Dita e viktimave të Holokaustit/ Veliaj-të ndahemi nga kultura e përçarjes dhe shpifjeve
27/01 15:01
Top News – Marrëveshja me Pfizer/ Presidenti Meta dekreton 3 aktet normative
27/01 14:35
Top News – Donte lirim të përkohshëm/ Gjykata speciale refuzon kërkesën e Thaçit
27/01 14:25
Nuk zbatuan masat anticovid, gjobiten 885 qytetarë gjatë 48 orëve të fundit
27/01 14:10