Top News – Micro Credit Albania/ Mashtrim i madh me kreditë e këqija
03/12/2020 10:26

Pas transmetimit në Top Story të vjedhjes përmes mashtrimit të institucioneve financiare jobanka ka pasur dhjetëra denoncime nga qytetarë të ndryshëm që kanë rënë viktima të tyre. Denoncimet më të shumta janë për institucionin financiar microcredit Albania, shkurt MCA, që vepron për mbledhjen e kredive të këqija. Ky institucion abuzon me qytetarët, teksa bashkëpunon edhe me zyra përmbarimore, dhe jo vetëm që u bën presion qytetarëve, por edhe firmos kontrata me ta, shumë herë në përqindje të larta, pa normën e interesit, sipas asaj që përcakton Banka e Shqipërisë. Denoncimi në Top Story për Micro Credit Albania ishte nga familja Halili që pasi kishte marrë një kredi në një bankë të nivelit të dytë, ishte detyruar të paguajë shumë herë në shifra të larta, pasi banka që kishte dhënë kredinë e kishte shitur atë tek institucioni jo financiar. Më pas Micro Credit Albania e detyron që të marrë një kredi që të shlyej detyrim pranë po këtij institucioni. Dhe kjo ishte skema e përsosur për ta fundosur këtë familje. Skema është ndërtuar duke përdorur në formë të lidhur dhe strukturuar veprime të koordinuara të avokatëve, përmbaruesve, agjentëve të institucionit financiar jo bankë, dhe nje agjencie mbledhje borxhesh, ku kryeson mivro credit albania. Këto shoqëri të lidhura mes tyre nga Arben Meskuti dhe Olsi Ibro përmes kësaj skeme, kanë futur në një rreth vicioz me qindra qytetarë të përfshirë në procese fiktive përmbarimi dhe bankare, të cilëve ju është imponuar marrja e detyruar e kredive të reja të Micro Credit Albania. Skema është ngritur nga Arben Meskuti me disa role si, avokat, përmbarues, bankier bashkë me notere Ernela Çuberi (bashkëjetuese) dhe Olsi Ibro me rolin e avokatit dhe themeluesit të ADCA bashkë me bashkëshorten Elda Ibro, kontabiliste dhe pronare e MCA. Kreditë e këqija të bankave të nivelit të dytë blihen nga këto institucione financiare dhe përmbarimore.

Top News – Rikthehen gjobëvënësit në Shkodër/ Rrëfimet e tregtarëve për Fiks Fare
18/01 22:15
Radhë të gjata në kontrollin e makinave në Durrës, qytetari: Kemi mbi 6 orë këtu, punohet shumë ngadalë
18/01 21:40
Top News – Vaksinat, marrëveshja me Pfizer/ Skenari sekret i Ramës dhe 3 aktet ‘pro’
18/01 21:21
Peticion online për rikthimin në auditorë/ Mblidhen mbi 6000 firma dhe dorëzohen në institucionet shtetërore
18/01 20:43
Top News – FBI në Shqipëri për hetime…! Me ligj SPAK heton korrupsionin e të huajve
18/01 20:20
Top News – PD cakton edhe 3 drejtues qarqesh/ Mziu ne Dibër, Marku në Lezhë, Spaho në Korçë
18/01 20:10
Meta për rrugën e Selenicës/ Fajëson qeverinë për heqjen dorë nga ndërtimi
18/01 19:58
Paratë, ndryshojnë ligjin e BKH/ Nuk është përcaktuar se sa do të paguhen “supërpolicët”
18/01 19:57
Pas ngricës vjen shiu/ Temperaturat do të rriten në ditët në vijim
18/01 19:49
I dehuri vrau 10-vjeçaren/ Arrestohet shoferi, iku nga vendi i aksidentit
18/01 19:47
Sondazhet e zgjedhjeve në TCH/ Televizioni kontratë me kompaninë IPSOS,mbuloi edhe zgjedhjet në SHBA
18/01 19:43
Marrëveshja me Pfizer për vaksinat/ Debate në parlament për kontratën që cilësohet sekrete
18/01 19:41
Top News – Bashkësia islame e Kosovës/ Deklaratë për vaksinën kundër covid 19
18/01 19:14
Top News – Shqipëria, vend me rrezik të lartë/ Në krye të listës për katastrofat natyrore
18/01 19:09
Top News – Covid, ulen infektimet ditore/ 4 humbje jete, 292 raste të reja në 24 orë
18/01 18:45
Top News – Të zhdukur pas asnjë gjurmë…! Dy raste botohen në fletoren zyrtare
18/01 18:44
Top News – KLSH dhe BKH bien dakord/ Hetime për korrupsionin e zyrtarëve
18/01 18:43
Top News – Thyen masat anti covid/ 1307 qytetarë u ndëshkuan vetëm në fundjavë
18/01 18:42
Top News – Gruaja filmohet në kamera/ I hodhi bashkëshortit helm në kafe
18/01 18:21
Top News – 13 vjeçarja e përdhunuar nga njerku/ Nëna bën deklaratën shokuese
18/01 18:19