Top News – Mesazhi i SHBA-së/ Egje, zbarkon `përbindëshi` Amerikan
29/09/2020 18:11

Në mesin e tensioneve të Greqisë me Turqinë, sekretari amerikan i shtetit Mike Pompeo njoftoi se luftanija gjigande amerikane USS Hershel “Woody Williams” do të ankorohet rregullisht në bazën detare të SHBA-së në Souda te Kretës. Vetë Pompeo e bëri njoftimin gjatë vizitës në këtë bazë, ku deklaroi se “ marrëdhëniet ushtarake greko-amerikane janë forcuar së tepërmi” pas nënshkrimit të marrëveshjes së përbashkët të bashkëpunimit në fushën e mbrojtjes vitin e kaluar. Kryediplomati amerikan, i cituar nga mediat vendase, e ka përshkruar Greqinë “ si një shtyllë të stabilitetit dhe prosperitetit” në rajon, duke nënvizuar së relatat mes dy vendeve kanë mbërritur në pikën më të lartë. Megjithatë, Pompeo e theksoi sërish se Washingtoni mbështet me forcë dialogun mes Athinës dhe Ankarasë. Kryeministri grek Kyriakos Mitsotakis u shpreh nga ana e tij se “ Greqia është kundër veprimeve të njëanshme dhe se ai vetë është optimist “ se ka ardhur koha e diplomacisë”. Zgjerimi i bazës amerikane në Kretë konsiderohet një mesazh i fortë i përcjellë nga Shtetet e Bashkuara për rajonin dhe forca të tjera që kanë interesa në Mesdhe. USS Hershel "Woody" Williams” është një anije me kapacitetin të ngrejë katër helikopterë e të lëshojë mjete fluturuese pa pilotë ndërsa përfshin sisteme komande e kontrolli.

Top News – Hakerat “Robin Hood”! Bamirësi me paratë e vjedhura
20/10 12:30
Top News – Sonda e NASA-s, “takim” të shpejtë me një asteroid
20/10 12:14
Top News – Moska pritet të nisë vaksinimin kundër koronavirusit brenda javësh
20/10 11:50
Top News – Nisin testimet e para për koronavirus në Aeroportin Heathrow të Londrës
20/10 11:31
Top News – Mikrofonat do të jenë të mbyllur pjesërisht në debatin e fundit Trump-Biden
20/10 11:29
Top News – Pushtimi i Tajvanit/ Në Kinë, spekulime për super raketën
20/10 00:01
Top News – Olimpiket e Tokios/ Po shenjëstrohen nga hakera rusë
19/10 23:59
Top News – Sa u prezantua/ Shitja e iPhone 12 kalon iPhone 11
19/10 23:56
Top News – Kompania Finlandeze/ Rrjet celular në Hënë
19/10 23:55
Top News – Pandemia në Francë/ Izolohet Brigitte Macron
19/10 22:10
Top News – Mposhtja e covid/ Gjermania, zgjidhje falë ventilimit
19/10 21:55
Top News – Çudia në Kanada/ Qyteti pa asnjë rast të virusit
19/10 21:52
Top News – Është një katastrofë/ Trump sulmon Faucin për covid-in
19/10 19:46
Top News – Parashikoi covid-in/ Astrologia-ja ç`ndodh në fundviti
19/10 19:24
Top News – Koleksioni i Michael Kors/ New York, prezantimi në një kopsht
19/10 17:43
Top News – Koronavirusi në Belgjikë/ ’Një tsunami’ infektimesh të reja
19/10 17:17
Top News – Nagorni Karabak/ Armëpushimi i ri në rrezik
19/10 17:00
Top News – Noti në ujë të ftohtë/ Shkencetarët-mbron nga demenca
19/10 16:58
Top News – Çmenduri koronavirusi/ Dasmë e ndarë në dysh! Ceremonia në kufirin SHBA-Kanada
19/10 15:28
Top News – BE: Lajçak u keqinterpretua, ndryshimet kushtetuese vlejnë edhe për Beogradin
19/10 15:22