Top News – Më e thella në botë, hapet pishina e rrallë në Poloni
22/11/2020 15:18

Një pishinë 45.5 metra e thellë, me guva artificiale të nënujshme dhe rrënoja majane, struktura më e thellë e tillë në botë, u hap afër Varshavës, këtë fundjavë. Kompleksi, I quajtur DeepSpot, përfshin edhe një zonë të vogël për zhytësit e pasionuar ku ata mund të eksplorojnë. Pishina ka 8 mijë metra kub ujë, 20 herë më shumë se një pishinë e rregullt 25 metërshe. Ndryshe nga pishinat normale, Deepspot, mund të qëndrojë e hapur pavarësisht kufizimeve të koronavirusit në Poloni sepse ajo është edhe një qendër trajnimi që ofron kurse. Një hotel me dhoma nga të cilat klientët mund të shohin zhytësit të kridhen në një thellësi prej pesë metrash po ashtu është planifikuar. “Kjo është pishina më e thellë në botë”, thotë drejtori I Deepspot, një 47 vjeçar që vetë është I apasionuar pas zhytjeve. Rekordin aktual e mbante një pishinë në montegrotto terme, në Itali, me thellësi 42 metra. Një tjetër pishinë, Blue Abyss, që planifikohet të hapet në Britani në 2021, do të jetë 50 metra e thellë.

Top Channel/ Marrëveshja bërthamore/ Irani kërkon ta ringjallë, ofron furnizim me naftë dhe gaz
16/08 19:51
Top News- Futbollisti me armë në brez/ Grabiti banesën dhe tentoi të largohej, arrestohet
16/08 19:21
Top News-Putin zbulon qëllimin e tij në Ukrainë/Çfarë kërkon të arrijë Rusia nga lufta e përgjashme!
16/08 19:00
Top News – E zbulon inteligjenca amerikane!/Sa njërëz kanë akses në dokumentet ‘Top Secret’
16/08 17:43
Top News – Mafia shqiptare rrëmben hungarezen/E dhunoi dhe drogoi atë për qëllime prostitucioni
16/08 17:36
Top News – Assange padit CIA për spiunazh!/Si e përgjoi SHBA ambadadën e Ekuadorit në Londër
16/08 16:38
Top Channel / Francezët i largohen kishave / Ceremonitë e dasmeve gjithmonë e më shumë laike
16/08 16:12
Top News- A do të ndalohet hyrja e rusëve në BE!/Evropa pro, OKB kundër-Vendim diskriminues!
16/08 16:08
Top News – SHBA teston ‘bishën’ / ‘Minuteman 3’, përshkon 9600 kilometra me 24 mijë kmh
16/08 16:06
Top News – SHBA do të zgjasë luftën! / Putin kundër Uashingtonit: Po ndez konflikte të tjera
16/08 16:05
Top News-Doni t’i mbijetoni luftës bërthamore…?Shkoni në Argjentinë! Shkencëtarët:Vendi më i mirë
16/08 16:05
Top Channel /Ceremonia e shenjtë në Mekë princi saudit i kurorës merr pjesë në larjen e Qabesë
16/08 15:53
Top News – Bomba bërthamore në Ukrainë…? Ministri i Putinit: Nuk kemi nevojë t’i përdorim!
16/08 15:24
Top Channel/ Në Paris, shfaqja “Gërshëra e fundit” thyen rekorde audience dhe të qeshurash
16/08 14:53
Top Channel/ Zjarr i madh në juglindje të Spanjës, më shumë se 1 mijë të evakuuar
16/08 14:52
Top News-Anija italiane me emrin e lumit shqiptar/I shërben “Guardia di Finanza” për trafiqet detare
16/08 14:21
Top News – Shpërthen mina në plazh / Tmerr në Odesa, dy viktima e të plagosur
16/08 13:22
Top News- Rezidenca 160 milionë dollarë e Trump/ Si duket resorti, ku FBI gjeti dokumentet sekrete!
16/08 13:10
Top News-‘Hakmarrja’ fshatçe ndaj shqiptarëve/Itali, tre shqiptarë të arrestuar për vjedhje
16/08 13:10
Top News-Vilat miliona euro që grabisin shqiptarët/‘El Pais’ shkruan për grupet kriminale & taktikat
16/08 12:59