Top News – Mbillte frikë në ballkan/ Mal i Zi, policia arreston kreun e bandës kriminale
21/04/2021 19:59

Policia e Malit të Zi ka arrestuar kreun e dyshuar të një bande kriminale e cila ka përhapur frikë dhe gjakderdhje në Ballkan dhe në të gjithë Evropën, thanë zyrtarët të mërkurën. Arrestimi i Sllobodan Kashçelan ndodhi në qytetin bregdetar të Kotorrit. Zëvendëskryeministri, Dritan Abazoviq, e përshëndeti arrestimin e tij duke e paraqitur si suksesin më të madh të policisë në 10 vitet e fundit. Kashqelan, 58 vjeç, u arrestua nën dyshimet për organizim të grupit kriminal që ka kryer dhe po planifikonte akte të rënda kriminale, thanë mediat e Malit të Zi. Kashqelan supozohet se është udhëheqës i një klani kriminal, i cili që nga viti 2015 është përfshirë në një luftë të përgjakshme me një bandë rivale malazeze për kontrollin e kontrabandës së kokainës nga Amerika e Jugut. Dy bandat kishin filluar sulme vdekjeprurëse kundër njëra-tjetrës në Mal të Zi, Serbi dhe Bosnjë dhe Hercegovinë, si dhe në vendet evropiane Greqi, Spanjë dhe Itali. Kashqelan i ka mbijetuar dy përpjekjeve për vrasje, përfshirë atë të vitit 2016 kur ai u plagos rëndë në qytetin verior serb të Novi Sadit. Qeveria e re e Malit të Zi që fitoi pushtetin pas zgjedhjeve parlamentare në gusht të vitit 2020 është zotuar se do të çrrënjosë krimin dhe korrupsionin. Zëvëndëskryeministri, Abazoviq, tha se arrestimi i Kashqelan është vetëm fillimi i luftës së qeverisë kundër krimit. "Ne kemi premtuar se Mali i Zi nuk do të drejtohet nga mafia dhe ne jemi duke e përmbushur atë premtim", tha ai.

Top Channel/ “Të hapen kufijtë me Shqipërinë”, kërkesa e deputetëve të Kosturit për qeverinë greke
13/05 01:39
Top Channel/ Greqi, vaksinime në ishuj/ Të gjithë banorët do marrin Johnson & Johnson
12/05 12:22
Top Channel/ Tronditet Greqia, vritet nëna e re në sy të bashkëshortit dhe foshnjës 11 muajshe
11/05 19:57
Top News – Krim makabër në Athinë/ Vrasin 20 vjeçaren, e lënë pranë foshnjes
11/05 10:51
Top Channel/ Greqia kthen nxënësit në shkolla/ Restorantet dhe kafenetë u hapën javën e kaluar
10/05 19:45
Top Channel/ Greqia në alarm për turizmin, Ministri niset urgjent në Berlin, Varshavë dhe Londër
09/05 12:21
Top News – Rreth 100 mijë persona të vaksinuar/ Maqedoni e veriut fillon të marrë frymë
08/05 19:00
Top News – Padi për gjenocid kundër Serbisë/ Kurti: Prioritet i qeverisë, do dorëzohet në hagë
07/05 22:10
Top Channel/ Opozita greke protestë paqësore në Athinë (Pamjet)
06/05 17:36
Top Channel/ Ministri maqedonas për anëtarësimin: të mos e humbasim shansin e qershorit!
03/05 11:45
Top Channel/ Pashka në Greqi, Kryeministri: Festojmë me shpresën se pandemia po shkon drejt fundit
02/05 12:13
Top News – Gjykata speciale e Hagës/ Refuzon kërkesën e thacit për lirim të përkohshëm
30/04 22:11
Top News – 46 viktima në një ditë/ Maqedonia e veriut, bilanc negativ i covid 19
29/04 22:34
Top News – Vuçiç i kundërpërgjigjet Osmanit / ‘As mos ëndërroni që Serbia ta njohë Kosovën’
28/04 17:45
Top News – Takimi i 11 majit në Bruksel / Kurti injoron Borrell- nuk do të marr pjesë
28/04 17:36
Top News – Lajme të mira nga fqinjët/ Maqedonia e veriut lehtëson masat kufizuese
27/04 22:27
Top News – ‘Masakrohet’ Basha me mesazhe/ I kërkojnë dorëheqjen pas humbjes në zgjedhje
27/04 17:51
Top News – Njohu gjenocidin armen/ Erdogan, bidenit-shihu në pasqyrë para se të flasësh
27/04 13:32
Top News – Borrell dhe Varhelyi/ Thirrje për pranim të rezultatit të zgjedhjeve
27/04 13:30
Top News – Rifillon në maj…/ Kurti bisedon me Plamer për dialogun me Serbinë
27/04 13:30