Top News – Maqedonia e Veriut synon vaksinimin e rreth 70 për qind të popullatës
13/12/2020 15:01

Maqedonia e Veriut synon të vaksinojë 60 deri në 70 për qind të popullatës, për ta mbrojtur atë nga përhapja e koronavirusit. Ministri vendas i Shëndetësisë, Venko Filipçe tha njerëzit nuk duhet të ketë frikë, pasi sipas tij bëhet fjalë për vaksina të sigurta, e që shihen si mundësia e vetme për një rikthim të jetës në normalitet. “Qeveria do të sigurojë sasi të mjaftueshme të vaksinave, si përmes sistemit COVAX ashtu edhe përmes ofertave tjera të Bashkimit Europian. Tani kemi mundësi të shumta për kontrata direkte me kompanitë. Vaksinat kundër koronavirusit janë plotësisht të sigurta, dhe vaksinimi është mënyra e vetme për t’i dhënë fund pandemisë. Besojme te vaksinimi deri në 70 përqind të popullatës, do të jetë I mjaftueshëm për të arritur imunitetin dhe për të fituar betejën mbi Covid 19|”, deklaroi Filipçe. Ai gjithashtu reagoi ndaj disa pretendimeve ne rrjetet sociale e media të caktuara, të cilat kanë të bëjnë me vaksinën. “Jemi dëshmitarë të më shumë lajmeve të rreme lidhur me vaksinën dhe vaksinimin. Dua t’ju bindë se të gjitha vaksinat janë të sigurta. Ato po bëhen sipas protokollove dhe nuk ka vend për asnjë shqetësim”, theksoi Filipçe. Sipas kryeministrit maqedonas Zoran Zaev, janë ndarë fondet për mbi 800 mijë vaksina, që pritet të brrijnë në tre muajt e parë të vitit 2021. Maqedonia e Veriut të shtunën regjistroi 19 të vdekur dhe 982 të infektuar me koronavirusin e ri.

Top Channel/ BE nxit dialogun/ Në 18 gusht pritet të takohen Kurti dhe Vuçiç në Bruksel
14/08 15:31
Top News – Vrau 10 persona, fëmijë e të moshuar/E shkuara e errët e autorit të masakrës në Mal të Zi
14/08 13:40
Top News – BE paralajmëron Kosovën dhe Serbinë!/Do mbani përgjegjesi për kërcënimet me luftë!
14/08 13:23
Top News- Arrestohet në Itali biznesmeni shqiptar/ 35-vjeçari u kap me kokainë, sekuestro 300 mijë €
13/08 17:53
Top News – Mali i Zi nën shok, 3 ditë zi kombëtare! Masakra në Cetinjë, më e përgjakshmja në dekada
13/08 15:54
Top Channel/Jehona e një skandali,“Watergate” grek.NYT:Dhe babai i Micotaqis përgjonte kundërshtarët
13/08 15:20
Top News-‘Lufta ka nisur për gra, por jo për targa’!.Ç’i tha ambasadori i SHBA Vuçiç për Kosovën
12/08 21:34
Top News – Rusia dobëson NATO-n përmes Serbisë!/New York Times-Pse shpërthyen tensionet në Kosovë!
12/08 16:35
Top News-Përgatitet likuidimi i popullit serb!Kurti i përgjigjet Vuçiç: Flet për vete jo për Kosovën
12/08 14:54
Top News – Vuçiç i pari, Kurti i dyti! / Stoltenberg i thërret në Bruksel, shqetësim për sigurinë
12/08 14:49
Top News- Akuza se bashkëpunon me mafien/‘Vlon’ Mali i Zi, Abazoviç kërkon të hetohen mediat
11/08 20:44
Top News- Greqia del hapur në krah të Serbisë!/Athina hedh poshtë zërat për njohjen e Kosovës
11/08 18:02
Top News- Raundi i radhës mes Kurtit e Vuçiç/Palët në Bruksel, pas tensioneve për reciprocitetin
11/08 17:40
Top News – Nëse Serbia sulmon Kosovën… / Kurti për Reuters: Jemi gati për çdo skenar
11/08 14:21
Top News- Pse Serbia e nuk e ‘prek’ Kosovën!/‘Beogradi nxitet nga Rusia por ka frikë nga SHBA’!
10/08 17:21
Top News- Si e shpëtuan turistët Greqinë!/Thyhen rekordet, Athina ‘vjel’ miliarda të ardhura
10/08 17:20
Top News – Barrikadat në veri vijnë nga ‘lart’ / Albin Kurti ka një thirrje për serbët e Kosovës
10/08 15:33
Top News – Mbytet varka në Egje, 50 të zhdukur / Tragjedi pranë brigjeve greke, fillon kërkimi
10/08 14:34
Top News – Greqia më në fund e lirë! / Pas 12 vitesh del nga mbikëqyrja ekonomike e BE
10/08 14:15
Top Channel/ Përgjimet e politikanëve! Greqi, kryeministri pranon përgjimin e kryetarit të PS
08/08 20:11