Top News – Maqedonia e veriut/ Rriten sërish rastet, qeveria nën kritika për vaksinën
04/03/2021 19:28

Maqedonia e Veriut të enjten ka regjistruar numër të lartë të personave të infektuar me koronavirusin e ri. Sipas raportit të Ministrisë së Shëndetësisë, nga testimi i 3.323 mostrave, me COVID-19 kanë rezultuar 721 persona, nëntë persona kanë humbur jetën, ndërsa 1,753 pacientë janë shëruar. Në Maqedoninë e Veriut deri më tani janë kryer më shumë 533 mijë teste për COVID-19 dhe nga kjo shifër, me koronavirus janë infektuar 105.269 persona, numri i viktimave ka arritur në 3.165, i të shëruarve mbi 93.942, ndërsa raste aktive janë 8.162 persona. Kryeministri i Maqedonisë së Veriut, Zoran Zaev ndërkohë ka komentuar reagimet e publikut dhe opozitës se qeveria nuk ka marrë të gjitha masat e nevojshme dhe kjo është arsyeja pse shteti ende nuk ka vaksina kundër COVID-19. Kreu i qeverisë tha se mungesa e vaksinave nuk ka të bëjë me punën e qeverisë, por me vonesat në dërgimin e tyre nga kompanitë prodhuese. “Kjo nuk ka të bëjë me mungesën e seriozitetit tonë në prokurimin e vaksinave. Unë dua të siguroj qytetarët se ne si qeveri kemi bërë më shumë sesa kemi nevojë, për të siguruar sasitë e nevojshme të vaksinave. Marrëveshja nga Pfizer ka arritur, deri në fund të marsit ne do të marrim 21.000 doza të vaksinave. Në tremujorin e dytë të vitit do të marrim sasi më të mëdha”, ka deklaruar Zaev. Sipas tij, Maqedonia e Veriut deri më tani ka porositur 2.5 milionë doza të vaksinave nga prodhues të ndryshëm dhe një milion qytetarë duhet të vaksinohen për imunizimin e popullatës. Maqedonia e Veriut deri tani ka pranuar rreth 8.000 vaksina si donacion nga Serbia dhe ato po shfrytëzohen për vaksinimin e personelit mjekësor.

Top News – Një tjetër firmë vaksinash në Serbi/ Vuçiç, ‘kemi qëllim kryesor jetën e njerëzve’
22/04 20:00
Top News – Mbillte frikë në ballkan/ Mal i Zi, policia arreston kreun e bandës kriminale
21/04 19:59
Top Channel/ Greqia mbështet Kosovën, “ Të liberalizohen vizat”!
20/04 15:40
Top News – ‘Me kosovën brenda serbisë’/ Vuçiç, ‘jam për kufijtë ekzistues në ballkan’
18/04 17:09
Top Channel/ Greqi, 67 viktima në një ditë/ Situatë alarmante në fqinjin jugor me infektimet
17/04 19:36
Top Channel/ Zaev, thirrje maqedonasve në Shqipëri: “Në 25 prill, votoni Ramën”!
16/04 19:47
Top Channel/ Deklarata të tensionuara në konferencën e shtypit të Ministrave të Greqisë e Turqisë
16/04 12:40
Top Channel/ Punonjësit sezonalë që do të punësohen këtë vit në Greqi!
16/04 09:57
Top News – 45 minutat e takimit/ Dendias dhe Erdogan, Qipro në mes
15/04 20:41
Top News – Përshkallëzon marshimi i studentëve/ Bomba molotov e granata mes protestuesve në Greqi
15/04 20:38
Top News – 6 plumba gazetarit grek/ Dalin në pah detaje tronditëse nga vrasja
15/04 12:37
Top Channel/ Greqia heq karantinën për BE/ Po ashtu për SHBA, Izraelin, Britaninë, Emiratet Arabe dhe…
14/04 22:22
Top News – Greqia, rekord të intubuarish/ 802 pacientë në terapi intensive prej covid 19
13/04 22:20
Top Channel/ Greqi, rekord të intubuarish, numri i viktimave mbetet i lartë
13/04 22:15
Top News – Letër për Albin Kurtin/ Komisioneri Europian: Nisni dialogun me Serbinë
13/04 17:24
Osmani takon ish presidentët/ ’Të krijojmë memorie dhe traditë të re’
13/04 17:23
Top News – Nis vaksinimi i gazetarëve/ Maqedoni e Veriut, vijon imunizimi me Sputnik V
12/04 15:00
Top News – Pasoja tjetër e pandemisë/ Shkup, covid ngre çmimet shtrenjtohet ushqimi
09/04 18:54
Ekzekutohet gazetari grek/ Investigonte botën e krimit dhe mafies në Greqi
09/04 15:55
Top News – Vaksinohet presidenti serb/ Vuçiç merr vaksinën kineze
06/04 17:25