Top News – Mali i Zi nën shok, 3 ditë zi kombëtare! Masakra në Cetinjë, më e përgjakshmja në dekada
13/08/2022 15:54

Të shtunën, Qeveria e Malit të Zi shpalli tri ditë zie në gjithë territorin e vendit, pas tragjedisë në Cetinjë. Nga të shtënat në lagjen Medovina të Cetinjës, një ditë më parë, mbetën të vrarë 11 persona, mes tyre edhe vetë sulmuesi. E mes të vrarëve, janë edhe dy fëmijë. Ndërkohë gjashtë persona janë duke u trajtuar në spital, tre prej të cilëve janë në rrezik për jetën. Autori i krimit një 34 vjeçar duket ka vrarë në fillim një nënë dhe dy fëmijët e saj, tetë dhe 11 vjeç, bëri të ditur kreu i policisë së qytetit Cetinje, Zoran Brdjanin. Viktimat e para jetonin në shtëpinë e autorit të sulmit dhe mediat vendase flasin për mos pagesën e qerasë si shkak për aktin e cmendur. Më pas vrasësi, me një armë gjahu në dorë ka dalë në rrugë dhe ka qëlluar pa dallim mbi qytetarët. Sulmi mori fund vetëm pasi një qytetar e qëlloi autorin, bëri të ditur, prokurorja që drejton hetimet, Andrijana Nastic. Sipas të dhënave të saj edhe një polic ndodhet mes të plagosurve. Presidenti malazez, Milo Gjukanoviç shkroi në tëitter, se "është shumë i tronditur" nga kjo "tragjedi e tmerrshme" dhe bëri thirrje për "solidaritet më familjet, që kanë humbur të dashurit e tyre". Kurse kryeministri Dritan Abazoviç foli në Telegram për një "tragjedi të paparë" dhe bëri thirrje për solidaritet me familjet e viktimave të pafajshme.

Top Channel/ Serbia nis regjistrimin e shqiptarëve në fshatin Ternoc, ekipet në terren
01/10 13:24
Top Channel/ Thirrje shqiptarëve: Regjistrohuni! Në Preshevë e Bujasnoc nis regjistrimi popullsisë
01/10 12:48
Top Channel/ 6 diplomatë rusë shpallen të padëshiruar në Mal të Zi, hetimi për spiunët vazhdon
29/09 23:51
Top News-‘Putin të bëjë një hap pas’!/OKB paralajmëron për aneksimin e rajoneve ukrainase
29/09 22:47
Top News-Çifti i shqiptarëve pjesë e bandës kriminale! / Të akuzuar për disa vjedhje, arrestohen
29/09 22:40
Top News-Ditën murator në Itali natën trafikant droge/Kapet me 17 kilogramë kokainë dhe 60 mijë euro
29/09 21:39
Top News-6 diplomatë rusë, non grata në Mal të Zi/Aksioni më i madh kundër spiunazhit në NATO
29/09 21:33
Top Channel/ ”Bashkëpunuan me shërbimin sekret rus”: Valë arrestimesh në Podgoricë!
29/09 13:49
Top News- Opozita në Shkup kundër Ballkanit të Hapur!/VRMO bllokon nismën në Kuvendin maqedonas
28/09 19:13
Top Channel/ Opozita maqedonase kundër Ballkanit të Hapur, bllokon ligjet në Kuvend
28/09 19:09
Top News – Ose me BE-në, ose me Rusinë! PE i vendos kusht Serbisë: Bisedime pas sanksioneve
28/09 14:56
Top News – Banda shqiptare me ‘seli’ universitetin e Athinës/Plagoset lideri, sulmoi policinë
28/09 12:11
Top News- Greqi, vdesin dy shqiptarë në aksident/Çifti la pas 3 fëmijë, u përplasën me kamionin
28/09 12:01
Top News- Salvini jashtë qeverisë së re!/Meloni nis punën për marrjen e pushtetit
27/09 19:11
Top News-Ballkani më i rrezikuari nga lufta!/Kurti radhit 4 arsye pse Serbia do konflikt
27/09 19:09
Top Channel/ ”Mbuluat sulmin e hakerave”, ministria maqedonase mohon akuzat!
27/09 15:09
Top News- Të kursesh në çdo detaj energji elektrike/ Greqia nxjerr udhëzimet për familjarët
27/09 14:09
Top News – Raporti i KiE për Ballkanin Perëndimor/Influencë nga Rusia e Turqia edhe për Shqipërinë
27/09 13:23
Top News-Ramën vëlla, Kurtin e çmoj,Vuçiç koleg! Abazoviç tregon marrëdhëniet me liderët e Ballkanit
27/09 12:03
Top News- Italia zhytet në pasiguri politike/Çfarë pritet të ndodhë pas fitores së Melonit
26/09 18:43